46 egzotycznych zwierząt znalazło w 2024 roku nowe domy w powiecie kieleckim. Najczęściej rejestrowanym w Starostwie Powiatowym stworzeniem był pyton królewski. Właściciele zgłosili ich 10. Do rejestru, prowadzonego przez Wydział Rolnictwa, Leśnictwa i Środowiska trafiło też 9 gekonów, 7 różnego gatunku papug, 7 jaszczurek, 8 żółwi, a nawet 4, pochodzące z Kolumbii liściołazy dwubarwne.
Dominujące w tym roku pytony, to zwierzęta trafiające w większości do amatorskich hodowli. Gad nie jest trudny w utrzymaniu – twierdzi pani Karolina Grzesik, która zgłosiła do rejestru zwierząt egzotycznych kilkumiesięcznego „Cynamona”. Jak mówi, zwierzęta terrarystyczne fascynują ja od kilku lat, zdarzyło już się jej opiekować gekonami, teraz zdecydowała się na pytona. – Kupiłam go na giełdzie w Kielcach. Wybrałam się tam, żeby kupić rybki do akwarium, ale ostatecznie stanęło na pytonie mówi.
Najważniejsze wymagania tego węża to dostęp do wody i zapewniona odpowiednia temperatura – opowiada. Jak dodaje, pięciomiesięczny pyton nie je dużo, wystarczy go nakarmić, mniej więcej raz na dwa tygodnie. Odżywia się tzw. oseskami myszy i szczurów. Jego upodobania zmieniają się kiedy dorośnie, wówczas preferuje mięso z królika, ale spożywa je nawet rzadziej niż w młodości, bo średnio co 18 dni. Dorosły pyton królewski może osiągnąć nawet półtora metra długości. Nie są jadowite, ale kiedy czują się zagrożone mogą ugryźć człowieka.
Obowiązek rejestracji dotyczy nie tylko zwierząt egzotycznych ale także chartów używanych w polowaniach. Obowiązek taki zakłada art. 10. Ustawy Prawo łowieckie. W ubiegłym roku, w powiecie kieleckim wydano dwa pozwolenia na hodowlę w sumie 3 chartów.
W 2023 roku, w starostwie zarejestrowano o 4 zwierzęta mniej, a wśród zgłoszonych wówczas stworzeń przodowały papugi, było ich aż 34.