W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach odbyły się dziś posiedzenia komisji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego: Zdrowia, Polityki Społecznej i Spraw Rodziny oraz Edukacji, Kultury i Sportu. Radni zaopiniowali projekt uchwały w sprawie powołania komisji konkursowej do przeprowadzenia postępowania na stanowisko Kierownika Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Kielcach. Dyskutowali również na temat ochrony Krzemionkowskiego regionu pradziejowego górnictwa krzemienia pasiastego, który od 2019 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Pod przewodnictwem radnego Kazimierza Mądzika obradowała Komisja Zdrowia, Polityki Społecznej i Spraw Rodziny. W posiedzeniu wzięli udział marszałek Renata Janik, wicemarszałek Marek Bogusławski oraz członek Zarządu Województwa Anita Koniusz. Członkowie komisji zaopiniowali projekt uchwały w sprawie powołania komisji konkursowej do przeprowadzenia postępowania konkursowego na stanowisko Kierownika Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Kielcach. Przyjęli również inicjatywę uchwałodawczą w sprawie wskazania kandydata na członka Rady Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
Obradom Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego przewodniczył radny Paweł Krakowiak. W posiedzeniu uczestniczyli marszałek Renata Janik, wicemarszałek Grzegorz Socha, członkowie Zarządu Województwa Anita Koniusz i Andrzej Pruś oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.
Radni dyskutowali na temat ochrony Krzemionkowskiego regionu pradziejowego górnictwa krzemienia pasiastego, który od 2019 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Region krzemionkowski położony jest na terenie gmin: Bodzechów, Ćmielów i Ożarów. Składa się z czterech części: głównego pola górniczego Krzemionki Opatowskie, dwóch mniejszych pól górniczych o nazwie Borownia i Korycizna, leżących na tej samej strukturze geologicznej oraz prehistorycznej stałej osady górniczej o nazwie Gawroniec.
Na terenie tego regionu zachowały się różnorodne rodzaje kopalni, antropogeniczna rzeźba terenu i prehistoryczny krajobraz poprzemysłowy wraz z pozostałościami warsztatów obróbki krzemienia, osad robotniczych i szlaków komunikacyjnych. Stanowi on niepowtarzalne świadectwo kreatywności, umiejętności technicznych i organizacyjnych ludzi w pradziejach. Jest także źródłem informacji o ich codziennym życiu, gospodarce i technice w neolicie i we wczesnej epoce brązu.