W kieleckim starostwie odbyło się spotkanie naczelników wydziałów komunikacji województwa świętokrzyskiego. Głównymi tematami poruszanymi podczas spotkania są rejestracja pojazdów sprowadzonych z zagranicy oraz rozbieżności pomiędzy prawem krajowym a prawem unijnym.
Gości powitał starosta kielecki Tomasz Pleban oraz członek Zarządu Powiatu w Kielcach, Cezary Majcher. Spotkanie poprowadziła dyrektor Wydziału Transportu i Komunikacji Teresa Jakubowska.
– Dzisiejsze spotkanie jest dla nas niezwykle istotne, gdyż pozwala omówić kluczowe kwestie związane z rejestracją pojazdów oraz dostosowaniem krajowych przepisów do wymagań unijnych. Wierzę, że wspólna dyskusja i wymiana doświadczeń przyczynią się do usprawnienia naszych działań i podniesienia jakości obsługi mieszkańców województwa świętokrzyskiego – powiedział starosta.
– Spotkanie to stanowi ważny krok w kierunku rozwiązania problemów związanych z rejestracją pojazdów oraz dostosowania krajowych przepisów do wymagań unijnych – dodał Cezary Majcher.
Naczelnicy i dyrektorzy rozmawiali na kilka kluczowych tematów. Jak np. rejestracja pojazdów sprowadzonych z zagranicy w świetle unijnej definicji „nowego pojazdu”. Przedmiotem dyskusji były pojazdy wcześniej nierejestrowane na terenie UE.
Unijna definicja „nowego pojazdu” dotyczy pojazdów, które nie były wcześniej rejestrowane lub dopuszczone na terenie Unii Europejskiej. W przypadku pojazdów używanych, do rejestracji wymagane jest przedłożenie dokumentów własności, dowodu rejestracyjnego, dokumentu potwierdzającego wykonanie badania technicznego, akcyzy oraz tłumaczenia dokumentów. Przedmiotem dyskusji były pojazdy wcześniej nierejestrowane na terenie UE.
Rozbieżności pomiędzy prawem krajowym a prawem unijnym w zakresie rejestracji pojazdów – to kolejny poruszany temat podczas spotkania. Rozbieżności pomiędzy krajowym prawem a prawem unijnym mogą prowadzić do problemów w procesie rejestracji pojazdów. Zasada pierwszeństwa prawa unijnego przed krajowym wymaga, aby państwa członkowskie dostosowały swoje przepisy do wymagań unijnych. W przypadku sprzeczności, przepisy unijne mają pierwszeństwo nad krajowymi.
Nowe zasady doręczania pism w świetle ustawy o e-Doręczeniach Nowe zasady doręczania pism mają na celu usprawnienie komunikacji między urzędami a mieszkańcami. Zmiany te obejmują możliwość doręczania dokumentów elektronicznie oraz wprowadzenie bardziej elastycznych terminów doręczania.
Zarząd sukcesyjny w przypadku zakupu pojazdu od przedsiębiorstwa w spadku Poruszony został temat zarządu sukcesyjnego oraz dokumentów, jakie musi przedłożyć wnioskodawca w przypadku zakupu pojazdu od przedsiębiorstwa w spadku.
Problemy związane z pojazdami zarejestrowanymi w kraju, następnie wywiezionymi za granicę i wracającymi ponownie do Polski Omówiono problemy związane z pojazdami, które były zarejestrowane w kraju, następnie wywiezione za granicę, tam zarejestrowane i wracające ponownie do Polski.
Rejestracja pojazdów fabrycznie nowych z zamontowanym dodatkowym wyposażeniem Kwestie związane z rejestracją pojazdów fabrycznie nowych, które mają zamontowane dodatkowe wyposażenie, takie jak hak holowniczy czy ogranicznik prędkości.