3.5 C
Kielce
sobota, 4 stycznia, 2025
Strona głównaGospodarkaEko-rozwiązania na Twojej działce

Eko-rozwiązania na Twojej działce

Zobacz

Z każdym kolejnym rokiem wzrasta świadomość dotycząca rozwiązań ekologicznych, także w kontekście budownictwa i gospodarstw jednorodzinnych. Z jednej strony coraz więcej osób decyduje się na to, aby być bardziej “eko”, a z drugiej, na rynku co rusz pojawiają się nowe możliwości w tym zakresie. Jak to się ma m.in. do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków? Czy jest to dobra opcja w kontekście ochrony środowiska? Wyjaśniamy!

Od wielu już lat mamy do czynienia z promocją działań proekologicznych – naturalne materiały, najnowsze metody budownictwa, korzystanie z energii odnawialnej, a także rozwiązania technologiczne, które nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne. Jednym z eko-rozwiązań, jakie mogą znaleźć się na działce, jest bez wątpienia właśnie przydomowa oczyszczalnia. O czym dokładnie mowa i czemu jest ona tak bardzo polecana wszystkim, którym zależy na komforcie, skuteczności i niskich rachunkach?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków – dlaczego są tak ekologiczne?

Przydomowa oczyszczalnia jest alternatywą dla przyłącza do gminnej sieci kanalizacyjnej. Sprawdza się przede wszystkim na obszarach wiejskich, jak i peryferiach miast. Własna oczyszczalnia może być zamontowana zarówno na etapie budowy domu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaopatrzyć się w nią znacznie później, na przykład zamieniając na nią tradycyjne szambo. Przydomowe oczyszczalnie ścieków są nie tylko bardzo skuteczne, bezobsługowe, ale też bezpieczne dla otoczenia. System ma charakter przepływowy, a więc nie ma tutaj mowy o marnowaniu zasobów naturalnych – ścieki, które trafiają do zbiornika, są w nim oczyszczane, a następnie w postaci czystej wody np. odprowadzane do gleby. Można ją bowiem wykorzystać do podlewania kwiatów, ale też napełnić oczko wodne itp.

Jak wybrać właściwą oczyszczalnię ścieków?

Przy wyborze właściwej oczyszczalni trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników, w tym metraż działki, odległości od najbliższej zabudowy czy innych instalacji, jakość gleby, poziom wód gruntowych. Ważne są też indywidualne potrzeby danego gospodarstwa, a więc to, ile ścieków będzie “produkowanych”, co przekłada się na określenie maksymalnej mocy, pojemności i wydajności oczyszczalni. Optymalnym wyjściem będzie zlecenie realizacji całej inwestycji profesjonalnej firmie, która zajmuje się tym na co dzień. Fachowcy posiadają odpowiednią wiedzę, doświadczenie i narzędzia, które są kluczowe do tego, aby cały proces przebiegł zgodnie z prawem i najwyższymi standardami.

Budowa przydomowej oczyszczalni – na co zwrócić uwagę?

O czym jeszcze pamiętać, aby nie popełnić kosztownych błędów? Przydomowe oczyszczalnie o wydajności do 7,5 metra sześciennego na dobę nie wymagają uzyskania pozwolenia budowlanego. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba spełnić żadnych formalności, aby móc wybudować taką instalację na swojej działce. Niezbędne jest przygotowanie opisu technicznego, projektu oraz naniesienie go na mapkę terenu, a następnie dostarczenie tych dokumentów wraz ze zgłoszeniem inwestycji do odpowiedniego starostwa – koniecznie minimum 21 dni przed rozpoczęciem jej realizacji.

Aktualności

Orszaki Trzech Króli przejdą w powiecie kieleckim

Ulicami wielu miejscowości w powiecie kieleckim, 6 stycznia przejdą barwne Orszaki Trzech Króli. Orszak wywodzi się...

Polecamy