Powiat kielecki, po raz czwarty w historii wręczy tytuły: „Honorowy Obywatel Powiatu Kieleckiego” oraz „Zasłużony dla Powiatu Kieleckiego”. Tytuły te zostaną przyznane na uroczystej gali, która odbędzie się dziś (wt. 17.12) w Sali Teatralnej Wojewódzkiego Domu Kultury.
Tytuł Honorowego Obywatela Powiatu Kieleckiego to najwyższe wyróżnienie przyznawane przez władze powiatu kieleckiego. Otrzymują go osoby, które swoją pracą i osiągnięciami wniosły wybitny wkład w rozwój, promocję i prestiż powiatu. Swoją działalnością społeczną, kulturalną, gospodarczą czy naukową znacząco wpłynęły na pozytywny wizerunek regionu.
Dotychczas wyróżnieni tytułem Honorowego Obywatela Powiatu Kieleckiego to: pani Kazimiera Zapałowa, ks. bp Marian Florczyk oraz dr Cezary Jastrzębski.
Tytuł Zasłużony dla Powiatu Kieleckiego przyznawany jest osobom, które wykazały się ogromnymi zasługami dla powiatu. To osoby, które swoją pracą, działalnością społeczną czy kulturalną przyczyniły się do poprawy jakości życia mieszkańców powiatu, wyróżniły się działaniami na rzecz edukacji, ochrony zdrowia czy ochrony środowiska.
Dotychczas tytuł ten otrzymali: Zbigniew Banaśkiewicz, pani Józefa Bucka oraz Cecylia Korban.
Tegoroczni laureaci
W tym roku, kapituła konkursu postanowiła przyznać te zaszczytne tytuły dwóm wyjątkowym osobom:
Honorowy Obywatel Powiatu Kieleckiego: Ojciec dr Marian Puchała
Ojciec dr Marian Puchała, kapłan Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, w latach 2018-2024 pełnił funkcję superiora klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu oraz kustosza relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Urodził się w 1956 roku w Warszówku. Studiował filozofię i teologię w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów M.N. w Obrze. Po święceniach kapłańskich w 1984 roku przez rok pracował jako duszpasterz w Iławie. W latach 1985-1988 kontynuował studia specjalistyczne z teologii fundamentalnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 1990 roku był wykładowcą teologii fundamentalnej, religiologii i ekumenizmu na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W 2018 roku objął funkcję przełożonego domu zakonnego i sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu. W 2024 roku otrzymał obediencję do Wrocławia, gdzie objął funkcję przełożonego i ekonoma oblackiej wspólnoty na Popowicach.
Ojciec dr Marian Puchała, przez sześć lat, jako superior klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu i kustosz relikwii Drzewa Krzyża Świętego, przyczynił się do rewitalizacji tego najstarszego polskiego sanktuarium. Dzięki jego zaangażowaniu Święty Krzyż odzyskał dawną świetność, a trzysta tysięcy pielgrzymów corocznie odwiedzających sanktuarium mogło podziwiać efekty przeprowadzonych prac. W czasie jego posługi przeprowadzono rozległe prace restauratorskie i remontowe, w tym wymianę zniszczonego dachu na skrzydle południowym. W bazylice odtworzono pierwotny, późnobarokowy wygląd ołtarza głównego, a po długiej konserwacji wróciła renesansowa ambona. Zamontowano nowe drzwi wejściowe do bazyliki, wyremontowano krużganki i zainstalowano nowoczesny system informacji – audio przewodniki w kilku językach. Cały klasztor został efektownie podświetlony.
W kaplicy Oleśnickich przeprowadzono skomplikowaną renowację kopuły z tzw. latarnią, a w zakrystii kościelnej odnowiono polichromie i zabytkowe meble oraz wymieniono drewnianą podłogę. Dzięki zaangażowaniu ojca Mariana Puchały, skomplikowany projekt renowacji przebiegł sprawnie i bez zakłóceń, a obiekty były dostępne dla wiernych i turystów. Ojciec Marian Puchała wspierał także przedsięwzięcia promujące wkład świętokrzyskiego opactwa w kulturę oraz promocję regionu.
W 2023 roku zaprezentowano na Świętym Krzyżu unikatowe dzieło SPICILEGIUM, kompendium wiedzy o dziejach opactwa i jego legendarnej biblioteki. Ojciec Marian Puchała ze szczególnym oddaniem towarzyszył samorządowi powiatu kieleckiego we wspólnych przedsięwzięciach, takich jak Jarmark Świętokrzyski, widowisko plenerowe „Opowieść jako żywa…” czy Powiatowy Przegląd Zespołów Chóralnych. Organizował pomoc potrzebującym mieszkańcom powiatu kieleckiego, w tym doroczne koncerty charytatywne. Nieustannie krzewił wartości duchowe i kulturowe przy poszanowaniu walorów przyrodniczych Gór Świętokrzyskich. W uznaniu jego zasług w 2020 roku został uhonorowany tytułem „Przyjaciela Świętokrzyskiego Parku Narodowego”.
Zasłużony dla Powiatu Kieleckiego: Arleta Kempka, kierownik Ośrodka Leczenia Uzależnień od Środków Psychoaktywnych „San Damiano” w Chęcinach.
Arleta Kempka jest magistrem pedagogiki resocjalizacyjnej i sądowej oraz absolwentką studiów podyplomowych na kierunku Zarządzanie Służbą Zdrowia na UJK w Kielcach. W 2005 roku rozpoczęła współpracę z Ośrodkiem „San Damiano”, początkowo jako wolontariusz, a następnie jako terapeuta. Od 2009 roku pełni funkcję kierownika ośrodka i jego filii, budując wspaniały zespół, który przez lata wspiera osoby uzależnione. Od 2006 roku pracuje również w Poradni Leczenia Uzależnień w Chęcinach, prowadząc terapię indywidualną i grupową. W latach 2007-2024 pracowała w Gminnym Punkcie Konsultacyjnym ds. uzależnień, prowadząc zajęcia dla rodziców i dzieci z zakresu profilaktyki uzależnień. Ponadto jest członkiem zespołu koordynującego Program Ochrony Zdrowia Psychicznego Powiatu Kieleckiego.
Jej wkład w rozwój Ośrodka „San Damiano” w Chęcinach jest nieoceniony. Ośrodek działa według modelu społeczności terapeutycznej, który kładzie nacisk na pracę indywidualną, spotkania społeczności oraz zaangażowanie w działalność ośrodka. Dzięki rodzinnej atmosferze, pacjenci czują się tam jak w domu. Organizacja licznych spotkań okolicznościowych sprawia, że osoby, które ukończyły leczenie, utrzymują kontakt z ośrodkiem i wracają tam z rodzinami. „San Damiano” stał się symbolem nadziei i pomocy dla osób uzależnionych z całej Polski, leczących się tam średnio w liczbie 150 osób rocznie.
– Uroczysta gala będzie wyjątkowym momentem uhonorowania tych niezwykłych osób, które swoją pracą, zaangażowaniem i oddaniem przyczyniają się do rozwoju i promocji powiatu kieleckiego. Gratulujemy wszystkim laureatom i dziękujemy za ich nieoceniony wkład w życie naszej społeczności – mówi Jacek Kuzia, przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach.