Komunikaty
Aktualności
Michniów pamięta – uroczystości rocznicowe
Pamiątkowa tablica pamięci ofiar Rzezi Wołyńskiej
Agroturystyka w powiecie kieleckim
Agroturystyka coraz prężniej rozwija się w malowniczo położonym powiecie kieleckim. Do skorzystania z bogatej oferty zaprasza ponad 300 gospodarstw agroturystycznych. To propozycja dla tych, którzy chcą oderwać się od miejskiego zgiełku i spędzić wolny czas blisko natury.
Agroturystyka to idealne miejsce na odpoczynek i relaks w harmonii z przyrodą, nie tylko w czasie wakacji. Właściciele gospodarstw agroturystycznych z powiatu kieleckiego zapraszają turystów spragnionych spokoju, malowniczych krajobrazów, śpiewu ptaków i szumu drzew, a także wyśmienitej regionalnej kuchni i kameralnej, domowej atmosfery.
Gospodarstwa otoczone zazwyczaj polami i lasami pozwalają zanurzyć się w pięknie przyrody, którą można podziwiać spacerując po urokliwych okolicach 19 gmin powiatu kieleckiego. Gospodarstwa są doskonałą bazą wypadową nie tylko na piesze ale i rowerowe wycieczki.
W powiecie kieleckim działa blisko 330 gospodarstw agroturystycznych. Najwięcej w gminach: Bodzentyn,Nowa Słupia,
Chęciny.
Wybierając agroturystykę w powiecie kieleckim na miejsce do wypoczynku, można poznać autentyczną kulturę, tradycje i zwyczaje – od lat kultywowane w regionie świętokrzyskim. Spróbować tkactwa, czy tradycyjnego wypieku chleba w piecu chlebowym. To szansa na zbliżenie się do mieszkańców, posmakowania pysznych regionalnych potraw oraz uczestnictwo w lokalnych wydarzeniach. W wielu gospodarstwach mieszkają również zwierzęta, które są integralną częścią agroturystyki. Goście mogą z bliska poznać kucyki, kury, kaczki czy gęsi.
By zachęcić właścicieli gospodarstw agroturystycznych z powiatu kieleckiego do podnoszenia estetyki gospodarstwa, a tym samym czynienie posesji i otoczenia atrakcyjnym miejscem do wypoczynku, Starostwo Powiatowe w Kielcach od lat organizuje konkurs na „Najładniejsze gospodarstwo agroturystyczne”. W 2024 roku komisja przyznała I miejsce „Agroturystyce u Dyzia”, Ciekoty (gm. Masłów). Gospodarze kuszą gości piękną lokalizacją, pysznymi śniadaniami przygotowywanymi przez gospodynie oraz innymi atrakcjami, m.in. beczką z zimną wodą, czy ruską banią.
Nagrodzone gospodarstwo prezentujemy na zdjęciach.
Ciekawostka geodezyjna z Łysicy
W czwartek, 10 lipca 2025 roku, ruszyła inicjatywa odbudowy legendarnej Piramidy Armińskiego na szczycie Łysicy – pierwszego polskiego znaku geodezyjnego, który w XIX wieku symbolizował początek narodowej geodezji. Obiekt został zniszczony przez Rosjan po Powstaniu Listopadowym, dziś jednak wraca jako symbol technicznej myśli i niezależności Polski.
W spotkaniu inaugurującym projekt udział wziął Paweł Kowalczyk – geodeta powiatowy z Kielc, dyrektor Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami kieleckiego starostwa.
W skład Zespołu Koordynującego Prace Nad Upamiętnieniem Piramidy Armińskiego weszli przedstawiciele Politechniki Świętokrzyskiej,Świętokrzyskiego Parku Narodowego,Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Stowarzyszenia Geodetów Polskich, a także pasjonaci nauki, historii i gór.
Piramida Armińskiego stanowi jeden z najcenniejszych ostatnio odkrytych artefaktów z historii polskiej myśli technicznej, a przy tym znajdujący się na obszarze powiatu kieleckiego. Jest ona najstarszym polskim punktem geodezyjnym, „wybudowanym” w 1828 r., pod nadzorem profesora astronomii Franciszka Armińskiego. Jest to główny punkt tworzonej 200 lat temu pod patronatem Stanisława Staszica osnowy geodezyjnej, służącej do pomiaru Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Osnowę stanowiła sieć triangulacyjna zawierająca około 3000 trójkątów, obejmująca obszar Świętokrzyskie Okręgu Przemysłowego – dziś jest to w przeważającej części obszar powiatu kieleckiego, a w pozostałej powiatów z województwa Mazowieckiego.
Punkt usytuowany jest na szczycie Łysicy. Został on zniszczony przez zaborcę w 1830 r., w konsekwencji represji prowadzonych po Powstaniu Listopadowym. Dziś widoczne są na szczycie Góry pozostałości fundamentu, na którym był posadowiony znak. Natomiast kamienie, z których wykonana została budowla, po wysadzeniu jej przez Moskali, rozrzucone są na szczycie Łysicy.
– Piramida Armińskiego usytuowana jest na obszarze, na którym Starosta Kielecki realizuje zadania z zakresu geodezji i kartografii, w tym zakładanie i modernizację osnów geodezyjnych oraz ochronę znaków geodezyjnych. Wobec powyższego służby geodezyjne Starosty są mocną zainteresowane podjętą inicjatywą upamiętnienia powstania na naszym terenie najstarszego polskiego znaku geodezyjnego – wyjaśnia członek Zarządu Powiatu w Kielcach Mariusz Ściana.
Utworzony Zespół koordynujący zmierzające do tego prace, został upoważniony do podjęcia działań prowadzących do przygotowania koncepcji usymbolizowania tej historycznej budowli geodezyjnej. Koncepcje te przedstawione zostaną do oceny Radzie Naukowej Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Zgodnie ze stanowiskiem Starosty Kieleckiego nie mogą one kolidować z dzisiejszymi funkcjami kulturowymi i religijnymi, a także wartościami ekologicznymi Łysicy.
– Patriotyczny dług wdzięczności wobec rodaków, którzy myślą techniczną walczyli z zaborcą, dążąc do gospodarczego uniezależniania Polski, wymaga natomiast od nas upamiętnienia ich wysiłków. Miejsce po wysadzonym przez Rosjan punkcie geodezyjnym, stanowi do tego najwłaściwszą bazę – mówi Paweł Kowalczyk. – Zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, że nie tylko bagnet był orężem w walce z zaborcą. Potwierdzają to jego działania tuż po Powstaniu Styczniowym, czyli zniszczenie osiągnięć polskiej myśli technicznej, poprzez wysadzenie pierwszego, bazowego punktu osnowy geodezyjnej, stanowiącej podstawę budowy Staropolskiego Okręgu Przemysłowego.
Odbudowa piramidy zbiega się z jubileuszem 60-lecia Politechniki Świętokrzyskiej i 200-leciem powstania pierwowzoru, przypadającym w 2028 roku. Piramida ma być symbolem historii geodezji oraz hołdem dla takich postaci jak Stanisław Staszic, który jako pierwszy zainicjował budowę punktu na Łysicy w 1828 roku.
To nie tylko kamień na górze – to wyraz uznania dla geodetów, którzy od dwóch wieków mierzą fundamenty rozwoju Polski.
Akcja Narodowe Czytanie
Poezja Jana Kochanowskiego będzie czytana w ramach tegorocznej akcji Narodowe Czytanie. Do wspólnego czytania mogą przyłączyć się wszystkie chętne osoby, placówki edukacyjne i kulturalne oraz instytucje publiczne i społeczne w kraju i za granicą.
Zachęcamy do dołączenia do Narodowego Czytania 2025, którego finał odbędzie się w sobotę 6 września!
Można już przesyłać swoje zgłoszenia. Szczegóły i formularz zgłoszeniowy
https://www.prezydent.pl/akt…/inicjatywy/narodowe-czytanie
Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą skierowali specjalny list, zachęcając do udziału w Narodowym Czytaniu poezji Jana Kochanowskiego. „W tym roku lekturą Narodowego Czytania jest poezja Jana Kochanowskiego, w której głęboka zaduma nad światem łączy się z humorem, a idee humanizmu z dojrzałą refleksją obywatelską i troską o Ojczyznę. Nasz wybitny renesansowy twórca zawarł w swoich utworach emocje oraz przeżycia prawdziwie uniwersalne i dzięki temu bliskie nam współczesnym. Napisana przepiękną polszczyzną, pełna mądrych rad poezja Mistrza z Czarnolasu to niezwykła kronika myśli i obyczajów dawnej Rzeczypospolitej, która łączy pokolenia i jest nadal aktualna”- podkreśliła w liście Para Prezydencka.
Jan Kochanowski zaliczany jest do grona najwybitniejszych polskich poetów i największych twórców europejskich epoki renesansu. Jego poezja porusza różnorodne tematy – od poważnych i doniosłych po lżejsze i żartobliwe. Opisuje życie dworskie i ziemiańskie, pojawiają się w niej wątki patriotyczne, refleksje moralne, nawiązania antyczne i biblijne. W wierszach odnajdziemy humanistyczną religijność, zachwyt życiem, ale też głęboką zadumę nad przemijaniem i ludzkim losem. Artysta przyczynił się do rozwoju polskiego języka literackiego, a jego niezrównane dzieła do dziś pozostają żywe i nadal inspirują.
Źródło: prezydent.pl
Wysyp wypadków dzieci na hulajnogach
Letnie Spotkania Integracyjne Osób Niepełnosprawnych w Zgórsku
Występy muzyczne, konkursy – plastyczny, taneczny i rozgrywki sportowe zdominowały XXIX Letnie Spotkania Integracyjne Osób Niepełnosprawnych, które odbyły się w Zgórsku. Wzięło w nich udział blisko 120 osób niepełnosprawnych. W tym wyjątkowym wydarzeniu integracyjnych uczestniczył także wicestarosta kielecki Tomasz Dulny.
Letnie Spotkania Integracyjne to impreza cykliczna, organizowana dla osób niepełnosprawnych, uczestników WTZ-ów, mieszkańców DPS-ów.
W tegorocznym spotkaniu w Zgórsku obecni byli przedstawiciele Warsztatów Terapii Zajęciowej z Gnojna, Jędrzejowa, Kielc (ul. Krzemionkowa), Skarżyska- Kamiennej, Osin, Mnichowa, Zgórska, a także Środowiskowego Domu Samopomocy ze Skarżyska- Kamiennej i Domu Pomocy Społecznej w Zgórsku.
– Dziękuję, że jesteście, że przyjechaliście mimo niesprzyjającej pogody, ale wiem, że pogodę macie w sercu – powiedział, zwracając się do uczestników imprezy wicestarosta kielecki Tomasz Dulny. – Cieszę się, że możemy się spotkać, integrować. Wspaniałej zabawy Wam przede wszystkim życzę – mówił wicestarosta.
– Letnie Spotkania Integracyjne Osób Niepełnosprawnych w Zgórsku to wspaniałe, radosne wydarzenie, które od lat integruje osoby niepełnosprawne. Dobrze, że jest takie miejsce. Dziękuję wszystkim organizatorom tego spotkania za wielkie zaangażowanie na rzecz osób niepełnosprawnych – powiedział senator Krzysztof Słoń.
– Wyniki, rywalizacja nie są tu najważniejsze. Stawiamy przede wszystkim na integrację, rekreację, wspólną zabawę. Uśmiech i to, że jesteśmy tu wszyscy razem – podkreślił Zbigniew Szybalski, dyrektor DPS w Zgórsku.
Dobrego spotkania i przyjemnej zabawy życzył uczestnikom Letnich Spotkań Integracyjnych także radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Kazimierz Mądzik – Tu zawsze jest wspaniała atmosfera – podkreślił.
Osoby niepełnosprawne mogły zaprezentować w Zgórsku swoje talenty artystyczne i sportowe. Ze sceny wybrzmiały znane polskie przeboje, które porwały wszystkich do tańca i wspólnego śpiewu. Ponadto niepełnosprawni mogli także rywalizować w kilku konkurencjach sportowych- biegu sprawnościowym, koordynacyjnym, czy grze w darta. To wszystko służyło nawiązywaniu kontaktów i budowaniu relacji między osobami z różnymi niepełnosprawnościami. Uśmiech na twarzach uczestników tylko potwierdzał udaną zabawę i radość ze wspólnego spotkania.
XXIX Letnie Spotkania Integracyjne Osób Niepełnosprawnych w Zgórsku zorganizowane zostały przez Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Amabilis” oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej przy DPS w Zgórsku.
Nowatorskie zabiegi w szpitalu przy Prostej
Kolejny udane zabiegi obrotu zewnętrznego wykonują lekarze ze Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka w Kielcach!
Jak podkreśla dr n.med. Mariusz Malmur dzięki temu zabiegowi dzieci będą mogły przyjść na świat siłami natury, nie będzie konieczności przeprowadzania cesarskiego cięcia. Zabieg obrotu zewnętrznego wykonywany jest u kobiet w ciąży, u których płód znajduje się w położeniu pośladkowym.
Lekarze z Prostej zapraszają pacjentki w 36. tygodniu ciąży do konsultacji i kwalifikacji do przeprowadzenia zabniegu obrotu zewnętrznego.
Budowa domu dla rodziny zastępczej wkracza w kolejną fazę
Nabiera kształtów budynek w Łagowie, w którym powstanie placówka opiekuńczo – wychowawcza. Gotowe są już m.in. ściany i strop nad parterem, klatka schodowa i szyb windowy. Zaawansowane są również prace przy garażu i zagospodarowaniu otoczenia obiektów.
Wicestarosta kielecki Tomasz Dulny jest zadowolony z tego, że prace przebiegają planowo. – Ten budynek będzie bezpiecznym domem dla dzieci, pod opieką rodziców zastępczych. Zależy nam, żeby powstał jak najszybciej. Projekt jest nowatorski w skali kraju. Zapewni komfortowe warunki rodzinie, która w nim zamieszka. To nie tylko 400- metrowy dom dla opiekunów i 12 dzieci, ale również przyjazne otoczenie, z zewnętrzną altaną i placem zabaw – zapowiada wicestarosta Tomasz Dulny.
Budowlańcy wykonali już kanalizację sanitarną, instalację wodociągową i ogrodzenie nieruchomości. Gotowa jest też podbudowa pod drogę dojazdową, elementy sieci elektrycznej i teletechnicznej. Ekipa przygotowuje się do wykonania konstrukcji dachu nad budynkiem garażowym.
Zgodnie z planem, całość ma być gotowa w maju 2026 roku.