Aktualności

Kombatanci współpracują z Archiwum Państwowym w Kielcach

0

Przedstawiciele Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych przy Staroście Kieleckim, wspólnie ze starostą Tomaszem Plebanem odwiedzili dziś Archiwum Państwowe w Kielcach. W trakcie wizyty, zapoznali się z historią archiwum, sposobami zabezpieczenia i przechowywania dokumentów, przyglądali się także pracy przy digitalizowaniu akt, przechowywanych w Kielcach. 

Przedstawiciele środowisk kombatanckich mogli też bezpośrednio przyjrzeć się wybranym dokumentom, m.in. rozkazowi, podpisanemu przez legendarnego mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.

Dyrektor instytucji Wiesława Rutkowska apelowała do kombatantów o przekazywanie do Archiwum Państwowego w Kielcach cennych dokumentów, posiadanych w domowych archiwach. – W Archiwum Państwowym będą całkowicie bezpieczne. Tu zadbają o nie specjaliści, którzy nie dopuszczą do tego, aby uległy zniszczeniu. Tutaj też będą dostępne szerokiemu gronu badaczy, a w ten sposób pomogą w zdobywaniu wiedzy o historii kraju i regionu – przekonywała dyr. Wiesława Rutkowska.

Starosta kielecki Tomasz Pleban podkreśla rolę Archiwum Państwowego dla funkcjonowania państwa. – Archiwum Państwowe to jedna z pierwszych instytucji, powołanych po odzyskaniu niepodległości. To nie przypadek. W tamtym czasie, archiwiści wykonali tytaniczną pracę, zabezpieczając różnego rodzaju dokumenty, pochodzące z trzech zaborów – przypomniał starosta. Tomasz Pleban podziękował za zaproszenie na spotkanie w Archiwum Państwowym. Przypomniał, że to kolejne rozmowy archiwistów ze środowiskami kombatanckimi. Poprzednio, dyrektor Wiesława Rutkowska uczestniczyła w starostwie w posiedzeniu Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Podczas dzisiejszej wizyty, dokumenty poświęcone swojemu ojcu przekazała do archiwum pani Alina Buczyńska.

Forum Partnerów programu „Zawołani po imieniu” – „Odpowiedzialni za pamięć”

0

VIII Konkurs Pieśni i Piosenek Patriotycznych w Chęcinach

0

W Powiatowym Zespole Szkół w Chęcinach odbyła się VIII edycja Konkursu Pieśni i Piosenek Patriotycznych z okazji 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenie to miało na celu uczczenie narodowego święta, przybliżenie młodemu pokoleniu pojęć takich jak wolność i niepodległość oraz budowanie postawy szacunku wobec historii. 

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością starosta kielecki Tomasz Pleban, wicestarosta Tomasz Dulny, dyrektor Biura Wojewody Łukasz Mucha oraz zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Chęciny Mariusz Nowak.

Starosta Kielecki Tomasz Pleban podkreślił, jak ważne są wartości patriotyczne:  – Jestem dumny, że możemy wspólnie obchodzić rocznicę odzyskania niepodległości i przypominać młodemu pokoleniu o znaczeniu wolności oraz patriotyzmu. Dzięki takim wydarzeniom budujemy postawy pełne szacunku i miłości do Ojczyzny. Dziękuję wszystkim uczestnikom za piękne występy oraz zaangażowanie w kultywowanie naszej historii i tradycji – mówił starosta.

W konkursie wzięło udział około stu uczniów z ościennych szkół podstawowych: ze Starochęcin, Chęcin, Wolicy, Polichna, Bolmina, Łukowej, Radkowic, Sokołowa Dolnego, Lipy i Mokrska. Uczniowie zaprezentowali pieśni patriotyczne, które podnosiły na duchu i wzbudzały wzruszenie wśród zgromadzonej publiczności.

Młodzi wykonawcy, przygotowani przez swoich opiekunów, śpiewali z entuzjazmem, który wzbudzał zachwyt wśród zgromadzonej publiczności. Repertuar obejmował nie tylko znane pieśni patriotyczne, ale również piosenki, które podczas okupacji dodawały otuchy Polakom. Jury oceniło występy i przyznało nagrody w trzech kategoriach.

Laureaci konkursu

Kategoria soliści do lat 15:

  1. Miejsce – Julia Kasprzyk (SP w Polichnie)
  2. Miejsce – Antoni Burzawa (SP w Mokrsku)
  3. Miejsce – Miłosz Sęk (SP w Radkowicach)

Wyróżnienia: Zofia Kuchta, Antonina Skowronek, Milena Brudkiewicz, Anna Skrzelowska

Kategoria soliści – młodzież:

  1. Miejsce – Marta Kruzel (PZS w Chęcinach)
  2. Miejsce – Wiktoria Kucharska (PZS w Chęcinach)
  3. Miejsce – Antonina Gawor (PZS w Chęcinach)

Wyróżnienia: Ivan Yavoryi, Mariia Nakonechna, Julia Górnicka

Kategoria chóry i zespoły wokalne:

  1. Miejsce – Cantata (SP w Chęcinach)
  2. Miejsce – Chór ze SP w Lipie
  3. Miejsce – Chór ze SP w Łukowej

Wyróżnienia: Chór ze SP w Bolminie i Chór ze SP w Starochęcinach

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli wojewoda świętokrzyski Józef Bryk, starosta kielecki Tomasz Pleban oraz burmistrz Gminy i Miasta Chęciny Robert Jaworski.

 

Wcześniaki z Prostej – Światowy Dzień Wcześniaka 

0
 
Rodziny i ich dzieci spotkali się dziś w Chrustach, a towarzyszył im wicestarosta Tomasz Dulny. Wcześniaki wymagają szczególnej opieki, a często po porodzie trwa walka o ich życie przez wiele tygodni. Ważna jest każda minuta i godzina. 
W Klinice Neonatologii Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka aktualnie przebywa 12 wcześniaków, wszystkie otoczone są specjalistyczną opieką.
Mamy nadzieję, że za rok spotkają się z nami, by dobrze się bawić, bo taki właśnie mamy plan na dziś.
Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest po to, by zwiększyć świadomość o przedwczesnych porodach i problemach przedwcześnie urodzonych dzieci oraz ich rodzin na całym świecie.

Spotkanie Integracyjne Rady Seniorów Powiatu Kieleckiego

0

W Parku Etnograficznym w Tokarni odbyło się spotkanie integracyjne Rady Seniorów Powiatu Kieleckiego, w którym uczestniczył wicestarosta Tomasz Dulny oraz radni powiatowi Renata Łoboda i Stefan Bąk. Seniorów w muzeum przywitała dyrektor Katarzyna Korus. 

Uczestnicy mieli okazję zwiedzić Park Etnograficzny, zapoznać się z ekspozycją rzeźb twórcy Jana Bernasiewicza zatytułowaną „Ocalić od zapomnienia. Jan Bernasiewicz, twórca Ogrodu Rzeźb”, a także odwiedzić kościół z Rogowa z 1763 roku i Modrzewiowy Dworek. O przedstawienie wielu ciekawych informacji zadbali przewodnicy Aleksandra Imosa oraz Leszek Gawlik.

W ramach spotkania odbyła się również prelekcja dr. Mateusza Wiercińskiego, kierownika działu edukacji etnograficznej w Muzeum Wsi Kieleckiej, w której opowiedział uczestnikom o kosmografii religijnej i symbolach zawartych w sztuce sakralnej.

Na zakończenie, seniorzy mieli okazję obejrzeć występ artystyczny oraz skosztować potraw regionalnych przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich Lipowiczanie z Chęcin.

Spotkanie było doskonałą okazją do integracji oraz wymiany doświadczeń w przyjemnej i inspirującej atmosferze. Seniorzy mieli możliwość poznania lokalnej kultury, tradycji oraz historii regionu.

Zadbaj o swojego pupila i siebie. Zaszczep psa i kota przeciwko wściekliźnie

0

Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii przypomina, że wścieklizna to nieuleczalna i śmiertelna choroba, groźna dla zwierząt i ludzi, przenoszona przez dzikie zwierzęta.

Szczepienie psów przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe. Pierwszy raz szczepimy psa w 4. miesiącu życia, następnie szczepienie powtarzamy co 12 miesięcy. Dla bezpieczeństwa ludzi zaleca się szczepienie kotów, szczególnie tych wolno wychodzących.

Inspekcja weterynaryjna apeluje o zachowanie ostrożności: nie należy zbliżać się do dzikich zwierząt oraz dotykać padłych dzikich zwierząt, a także pozostawiać bez opieki i kontroli zwierzęta domowe.

Organizatorami akcji informacyjnej dotyczącej szczepienia zwierząt są Wojewoda Świętokrzyski oraz Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

źródło: Świętokrzyski Urząd Wojewódzki

 

Informacja Starosty Kieleckiego – wykrycie ognisk ASF na terenie powiatu (4)

0

Informacja Starosty Kieleckiego z dnia 14 listopada 2024r. ws. wykrycia ognisk ASF na terenie powiatu kieleckiego.

Tomasz Pleban starosta kielecki na posiedzeniu Rady ds. Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego

0
 
Starosta Tomasz Pleban, uczestniczył w czwartym posiedzeniu Rady ds. Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego, które odbyło się w Świętokrzyskim Kampusie Głównego Urzędu Miar w Kielcach. Tematem spotkania była depopulacja oraz rozwój społeczno-gospodarczy regionu. 
W posiedzeniu uczestniczyli: Renata Janik, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, wicemarszałek Grzegorz Socha oraz członkowie Zarządu Województwa – Anita Koniusz i Andrzej Pruś.
Marszałek Renata Janik, witając wszystkich na spotkaniu, dziękowała gospodarzom obiektu – Prezesowi Głównego Urzędu Miar, prof. dr hab. Jackowi Semaniakowi oraz Piotrowi Ziółkowskiemu, Dyrektorowi Generalnemu Głównego Urzędu Miar, za udostępnienie Świętokrzyskiego Kampusu GUM na to wydarzenie.
– Znajdujemy się w centrum polskiej metrologii, miejscu spotkań środowisk badawczych, naukowych i związanych z przemysłem, na stworzenie którego Samorząd Województwa Świętokrzyskiego przekazał ogromną kwotę – 167 milionów złotych i zaplanował kolejne 80 milionów na drugi etap inwestycji. Miejsce to, łącząc naukę z biznesem, będzie odgrywać kluczową rolę w procesie rozwoju regionalnej gospodarki – podkreślała marszałek Janik.
Podczas spotkania omawiano również proces aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+, najważniejszego dokumentu dla samorządu województwa, który stanowi fundament dla spójnego i zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego regionu.
Tomasz Pleban zaznacza, że depopulacja to poważne wyzwanie, przed którym stoi nasz region. – Musimy wspólnie szukać rozwiązań, które pomogą zatrzymać ten negatywny trend i przyciągnąć młodych ludzi do naszego województwa. Ważne jest, abyśmy inwestowali w edukację, infrastrukturę oraz tworzyli warunki sprzyjające rozwojowi przedsiębiorczości.
Jednym z głównych tematów dyskusji była wizja rozwoju regionu oraz działania mające przeciwdziałać problemom demograficznym i społecznym. I właśnie o problemach związanych ze zmniejszaniem się liczby mieszkańców regionu mówił dr hab. Sławomir Pastuszka, prof. UJK – Kierownik Katedry Ekonomii i Finansów, Wydział Prawa i Nauk Społecznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, w swojej prezentacji „Depopulacja jako wyzwanie dla rozwoju społeczno-gospodarczego województwa świętokrzyskiego”.
Jego wystąpienie i dyskusję poprzedziły prezentacje dotyczące strategicznych dokumentów rozwojowych, zarówno na szczeblu krajowym jak i wojewódzkim.
Iga Zupok-Gierwatowska, zastępca dyrektora Departamentu Strategii Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, mówiła o aktualnym stanie prac nad krajowymi dokumentami strategicznymi. Z kolei Tomasz Janusz, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, przedstawił założenia procesu aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+.
Posiedzenie zakończyło się zwiedzaniem obiektów i laboratoriów Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar, po których uczestników oprowadzali gospodarze miejsca: dr hab. Jacek Semaniak i Piotr Ziółkowski.
ŹRÓDŁO: Urząd Marszałkowski WŚ

XIII konkurs kulinarny „Smaki Gęsiny”- rozstrzygnięty!

0
Gęsina królowała w Chmielniku w Narodowe Święto Niepodległości, a to za sprawą konkursu kulinarnego, który był częścią obchodów patriotycznego święta. W wydarzeniu uczestniczył członek Zarządu Powiatu w Kielcach Mariusz Ściana. Konkurs, który odbył się w Chmielnickim Centrum Kultury objął honorowym patronatem starosta kielecki Tomasz Pleban. Jego głównym celem było promowanie walorów smakowych gęsiny, upowszechnianie jej jako produktu regionalnego, a także promocja bogactwa regionalnego dziedzictwa kulinarnego. W tym roku o tytuł najlepszej rywalizowało 10 tradycyjnych potraw z gęsiny przyrządzonych na różne sposoby. Jury oceniało zarówno smak potraw, wygląd, estetykę podania, a także związek potrawy z regionem i jego tradycjami. Ważne było zastosowanie produktu tradycyjnego z Listy Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla województwa świętokrzyskiego. Wszystkie konkursowe potrawy z gęsiny prezentowały się bardzo smakowicie, a to tylko świadczy o wyjątkowych umiejętnościach kulinarnych przyrządzających polską gęś. I miejsce -Koło Gospodyń i Gospodarzy „Młodzi Duchem” w Chmielniku za „Pieczoną gęś nadziewaną kaszą gryczaną z borowikami” Oprócz dyplomu i nagrody pieniężnej otrzymali także nagrodę w postaci żywej gęsi! Wyróżnienia dla KGW ze Śladkowa Małego za „Pasztet z gęsiny z galaretką porzeczkową” i dla Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich „Holenderki” w Holendrach za „Gołąbki z kaszą gryczaną, gęsiną i sosem grzybowym”. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu !!! Konkurs kulinarny uświetnił występ Zespołu Ludowego „Źródło Sanicy” ze Śladkowa Małego oraz widowisko słowno-muzyczne pt. „Dla Niepodległej” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im Stefana Żeromskiego w Chmielniku.