3.5 C
Kielce
czwartek, 5 grudnia, 2024
Strona głównaGospodarka„Stokrotki” dbają o lokalny rozwój

„Stokrotki” dbają o lokalny rozwój

Zobacz

„Wspólnie dbamy o lokalny rozwój” to tytuł projektu, jaki realizowało Koło Gospodyń Wiejskich „Stokrotki” w Rudzie Strawczyńskiej.  Wspólnie spędzony czas był okazją do integracji i zdobywania nowych umiejętności. Dzisiaj panie z KGW podsumowały całe przedsięwzięcie, a gościem spotkania była marszałek województwa Renata Janik. Spotkanie integracyjne było okazją do wspominania – warsztatów wyplatania wianków i wspólnych wyjazdów, ale także sposobnością do przekazania sobie życzeń świątecznych i noworocznych:- Zdrowych, spokojnych, błogosławionych świąt. Niech maleńki Jezus da Wam siły i zdrowie na cały przyszły rok! – życzyła Renata Janik.

Celem projektu było upowszechnianie idei ekonomii społecznej, poprzez organizację warsztatów wyplatania wianków, ale także edukacja i integracja uczestników projektu. Udało się to zrealizować nie tylko poprzez wspólnie spędzony czas podczas warsztatów, ale także dzięki wspólnemu wyjazdowi do Szydłowa, gdzie uczestnicy poznali historię i zabytki tego niezwykłego średniowiecznego miasteczka, zwanego polskim Carcassonne.

Dzisiaj, w restauracji „Kulturka” w Strawczynie, panie z KGW „Stokrotki” podsumowały realizację projektu. W spotkaniu uczestniczyła Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik, wielka orędowniczka rozwoju ekonomii społecznej w regionie.      

– Cieszę się, że jesteście takie aktywne, że korzystacie z tego, co urząd marszałkowski oferuje – zarówno ze środków finansowych, z małych  grantów, ale również z zaproszeń na nasze wydarzenia, które dla was organizujemy. Dziękuje za to, że tak pięknie się integrujecie i Panu wójtowi za to, że was wspiera.  I nadal będzie was wspierał – mówiła marszałek Renata Janik, dziękując za zaproszenie na podsumowanie projektu. – Wszystkiego dobrego kochane Panie, a ponieważ pewnie przed świętami nie będziemy się już miały okazji spotkać, stąd przyjmijcie życzenia:  dla Was, dla Waszych rodzin – zdrowych, spokojnych, błogosławionych świąt. Niech maleńki Jezus da Wam siły i zdrowie na cały przyszły rok! – życzyła Renata Janik.

Idea ekonomii społecznej to idea otwarcia na drugiego człowieka. Czasami odbywa się to poprzez spektakularne działania, jak na przykład prowadzenie zakładów aktywności zawodowej dla osób niepełnosprawnych czy zagrożonych wykluczeniem, a czasami przez  organizację spotkań integracyjnych i warsztatów wyplatania wianków.

–  To wszystko służy otwarciu na drugiego człowieka, wyciągnięciu do niego ręki, aby wyszedł z domu, by włączył się w funkcjonowanie społeczności lokalnej. Zwłaszcza, gdy dotyczy to osób samotnych, starszych czy niepełnosprawnych. Dlatego dziękuję Państwu za wszystkie podejmowane działania, bo wszystkie – i te duże, i  te małe – są ważne, wszystkie integracji społecznej. Dziękuję za zaangażowanie i wprowadzanie w życie idei ekonomii społecznej – podkreślała marszałek Renata Janik.

Na projekt „Wspólne dbajmy o lokalny rozwój” panie Koła Gospodyń Wiejskich  „Stokrotki” w Rudzie Strawczyńskiej pozyskały  4 938,30 zł dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, w ramach funduszy przeznaczonych na rozwój ekonomii społecznej. Wartość całkowita projektu to prawie 5,5 tysiąca złotych, a wkładu własnego KGW (10 proc. całości przedsięwzięcia) – ok. 550 złotych.

Zadanie, którego celem było upowszechnianie idei ekonomii społecznej, pozwoliło na integrację środowiska lokalnego, ale także na poszerzenie wiedzy uczestników projektu, rozwijanie nowych umiejętności oraz na promowanie lokalnych wydarzeń.

 – To był naprawdę bardzo efektywny i dobrze spędzony czas. Warsztaty pozwoliły nam na nabycie nowych umiejętności, a wyjazd do Szydłowa był okazją do poszerzenia wiedzy historycznej oraz poznania bliskich, a często nieznanych miejsc w regionie – podkreśla Barbara Knap, prezes KGW „Stokrotki”.

W dzisiejszym podsumowaniu projektu KGW “Stokrotki” uczestniczyli także wójt Gminy Strawczyn Karol Picheta oraz Przewodniczący Rady Gminy Damian Gad.

Ekonomia społeczna to taki rodzaj działalności, w którym najważniejszą rolę odgrywają ludzie. Zysk nie jest celem samym w sobie – ma służyć tym, którzy potrzebują pomocy, np. wspierać zatrudnienie i reintegrację osób zagrożonych wykluczeniem społecznym – niepełnosprawnych, seniorów, bezrobotnych.

Tradycje i wartości, do których się odwołuje, kształtowały się w Polsce jeszcze przed odzyskaniem niepodległości. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj ruch spółdzielczy, który nierzadko był jedyną alternatywą pozwalającą zaspokajać, chociaż w podstawowym zakresie potrzeby całych grup społecznych wykluczonych ekonomicznie. W ruchu spółdzielczym wyeksponowana została także wartość indywidualnej pracy oraz podmiotowego traktowania spółdzielców – niezależnie od zasobów finansowych, którymi dysponowali.

Zgodnie z ustawą, ekonomia społeczna to działalność podmiotów ekonomii społecznej na rzecz społeczności lokalnej w zakresie reintegracji społecznej i zawodowej, tworzenia miejsc pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, świadczenia usług społecznych, realizowana w formie działalności gospodarczej, działalności pożytku publicznego oraz innej działalności o charakterze odpłatnym.

Galeria

Aktualności

Gmina Piekoszów złożyła wniosek o milionowe dofinansowanie na budowę drogi do Zespołu Placówek Oświatowych w Piekoszowie

Gmina Piekoszów przygotowała pełną dokumentację techniczną i uzyskała pozwolenie na budowę nowej drogi do Zespołu Placówek Oświatowych w Piekoszowie....

Polecamy