3.5 C
Kielce
środa, 20 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościNa urodziny Ośrodka PSONI przy Chęcińskiej – moc serdeczności i rozbudowana siedziba

Na urodziny Ośrodka PSONI przy Chęcińskiej – moc serdeczności i rozbudowana siedziba

Zobacz

Tworzą wspaniałą, zgraną wspólnotę, w której każdy czuje się ważny i potrzebny – podopieczni i opiekunowie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego przy ulicy Chęcińskiej w Kielcach są jedną wielką rodziną, która dzisiaj radośnie obchodziła 15-lecie istnienia ośrodka. Jubileuszowa uroczystość została połączona z otwarciem rozbudowanego budynku Ośrodka, prowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Koło w Kielcach. W urodzinowym spotkaniu uczestniczyła Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik, która składając życzenia, mówiła wzruszona: – Życzę Bożego błogosławieństwa, zdrowia, kolejnych sukcesów i wszystkiego, wszystkiego najlepszego! I dziękuję, że tu mogę być. Bo bycie u Was, to takie chwilowe zatrzymanie się i docenienie tego, co człowiek w życiu ma. Kocham Was i bardzo dziękuję!

Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy im. Marii Majewskiej przy ulicy Chęcińskiej w Kielcach obchodzi jubileusz 15 – lecia istnienia! Placówka prowadzona przez Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Koło w Kielcach, dedykowana jest dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami sprzężonymi i w spektrum autyzmu.  Swoją działalnością ośrodek obejmuje miasto Kielce i okoliczne gminy.

Gościem uroczystości 15-lecia ośrodka była Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik, która gratulując jubileuszu i  rozbudowanej siedziby, mówiła:

– Zarząd Województwa od 2018 r., gdy zostałam wicemarszałkiem i teraz – od 2024 roku – gdy jestem marszałkiem, robi wszystko, by ulżyć środowisku osób z niepełnosprawnościami. Myślę, że ta współpraca w ostatnich latach w miarę Was satysfakcjonuje. Wszystkie środki, jakie możemy Wam przekazać na podstawie projektów składanych do konkursów na współpracę z organizacjami pozarządowymi, wykorzystujecie na maksa. I za to dziękuje. Niedługo widzimy się na tradycyjnej, trzeciej już chyba zabawie choinkowej w Zagnańsku. Będzie mi bardzo miło ponownie spotkać się z Wami.

Zwracając się do rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych, wyraźnie wzruszona podkreślała:

– Kochani, i rodzice, którzy otaczacie  swoje dzieci wyjątkową, bezgraniczną miłością,  kochani  nauczyciele, którzy  otaczacie je tak szczególną troską – wy wszyscy jesteście nadzwyczajni. I bardzo Wam za to dziękuję. Wasza obecność, miłość, Wasza praca to nieoceniony dar dla tych najmłodszych i starszych bezbronnych istot  – mówiła. – Jako Zarząd Województwa chcielibyśmy przekazać Wam więcej środków, ale ustawa o samorządzie województwa nas ogranicza. Ale cieszę się, że są takie osoby, jak senator Krzysztof Słoń, była wiceprezydent Kielc, którzy wykorzystali środki z rządowego programu Polski Ład, by zrobić wiele dobrego dla Was. Mam nadzieję, że obecny rząd i obecna Pani Prezydent będą Was wspierać. My, jako Zarząd Województwa, będziemy robić wszystko, by was wspierać i pomagać w lobbowaniu – deklarowała Renata Janik. – A że mamy dobrą współpracę z miastem, jestem przekonana, że przez najbliższe lata krzywda Wam się nie stanie. Życzę Bożego błogosławieństwa, zdrowia, kolejnych sukcesów i wszystkiego, wszystkiego najlepszego! I dziękuję, że mogę tu być. Bo bycie u Was, to takie chwilowe zatrzymanie się i docenienie tego, co człowiek w życiu ma. Kocham Was i bardzo dziękuję.

Na zajęcia do ośrodka przy ulicy Chęcińskiej uczęszcza niemal 90 osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz z problemami narządu ruchu. W ośrodku mają możliwość uczestniczenia w indywidualnych i grupowych zajęciach: rewalidacyjnych, m.in. z  logopedą i psychologiem, ale także edukacyjnych i fizjoterapeutycznych. W trakcie pobytu podopieczni ośrodka mają indywidualny program nauczania i terapeutyczny. Oprócz obowiązkowej podstawy programowej, wszyscy uczniowie objęci są pomocą psychologa, pedagoga oraz dodatkowymi zajęciami. Pracują też z fizjoterapeutą i logopedą. Ich rehabilitacja wymaga szczególnej troski, ale i przestrzeni.

Z okazji świętowanego dzisiaj jubileuszu 15-lecia Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego im. Marii Majewskiej był urodzinowy tort, występy artystyczne i wiele radości. Pracownicy i podopieczni otrzymali moc serdeczności i ciepłych słów. Ale dostali także prezent najlepszy z możliwych – nową przestrzeń do pracy z niepełnosprawnymi dziećmi i młodymi dorosłymi.

Dzięki funduszom z rządowego programu Polski Ład ośrodek został rozbudowany – placówce przybyła dodatkowa przestrzeń na parterze budynku, dobudowane zostało także nowe skrzydło budynku. Placówka powiększyła  swoją powierzchnię o około 370 metrów kwadratowych. Dzięki temu można było utworzyć pomieszczenia, w których codzienną pomoc otrzymają osoby z niepełnosprawnościami sprzężonymi powyżej 25 roku życia, którzy dotychczas –  kończąc, w zależności od rodzaju niepełnosprawności, 24 lub 25 lat – „wypadali” z pieczy ośrodka.

Takiego miejsca dla młodych dorosłych z niepełnosprawnościami bardzo w Kielcach brakowało, stąd z  nowych możliwości cieszą się zgodnie pracownicy, rodzice dzieci i sami podopieczni. Zyskali bowiem możliwość dalszej rehabilitacji i aktywizacji zawodowej, bez konieczności opuszczania znanego im i przyjaznego środowiska. Zostaną w miejscu, które znają, lubią i wśród bliskich im terapeutów, z którymi będą mogli kontynuować ćwiczenia.

W nowym skrzydle powstały m.in.: sala ogólna, po­kój biurowy, pokój wyciszeń, pomieszczenia wielofunkcyjne, ja­dalnia, pracownia kuchenna oraz korytarze. Wartość inwestycji to ponad 5 milionów 700 tysięcy złotych, z czego 800 tys. zł wyłożyło miasto, a pozostała kwota pochodzi z rządowego programu “Polski Ład”.

W dzisiejszej uroczystości uczestniczyli także: senator RP Krzysztof Słoń, była wiceprezydent Kielc, a obecnie Sekretarz Gminy Pińczów  Bożena Szczypiór oraz Arkadiusz Ślipikowski, wicedyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Galeria

Aktualności

Obywatelskie ujęcie nietrzeźwego kierowcy

Do 3 lat pozbawienia wolności grozi 32-latkowi, który kierował pojazdem marki volkswagen mając ponad 2,5 promil alkoholu w organizmie....

Polecamy