3.5 C
Kielce
czwartek, 21 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościRobot da Vinci – wspomaga lekarzy i niesie pomoc pacjentom ŚCO

Robot da Vinci – wspomaga lekarzy i niesie pomoc pacjentom ŚCO

Zobacz

Pierwsze operacje robotem da Vinci wykonali specjaliści z Kliniki Urologii. Później były zabiegi z udziałem robota w Klinice Chirurgii Klatki Piersiowej u pacjentów z rakiem płuca, usunięcie raka macicy wykonane przez specjalistów z Kliniki Ginekologii ŚCO. A kolejnym zoperowanym pacjentem był chory z nowotworem jelita grubego… I tak od roku robot da Vinci wspomaga lekarzy i niesie pomoc pacjentom Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach. W ciągu tego roku specjaliści z ŚCO wykonali 391 zabiegów z wykorzystaniem tego specjalistycznego sprzętu, najwięcej z zakresu urologii. W dzisiejszej konferencji prasowej podsumowującej rok działania robota da Vinci, uczestniczyli m.in. marszałek Renata Janik oraz dyrektor centrum onkologii, profesor Stanisław Góźdź.

Ten niezwykle nowoczesny sprzęt – Robot da Vinci IV generacji  – został zakupiony przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii  w 2023 r. w ramach projektu „Doposażenie Bloku Operacyjnego w nowoczesny system robotowy wraz z wyposażeniem celem stworzenia Centrum Chirurgii Robotowej Ziemi Kieleckiej oraz podniesienia jakości i poprawy dostępu do najnowocześniejszych procedur chirurgicznych realizowanych w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach”. Wartość projektu wyniosła ponad 16 milionów złotych, a pieniądze pochodziły z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu REACT-EU.

Dzisiaj w Świętokrzyskim Centrum Onkologii dyrektor placówki, profesor Stanisław Góźdź oraz lekarze zaangażowani w operacje robotyczne podsumowani pierwszy rok pracy robota da Vinci.  Jak na „pierwszy roczek” przystało był też urodzinowy tort z miniaturowym robotem.

Dyrektor ŚCO dziękował marszałek Renacie Janik, że jeszcze jako wicemarszałek zabiegała o wsparcie finansowe dla szpitala, umożliwiające zakup tak specjalistycznego urządzenia.

– Dzisiaj dokładnie mija rok od momentu rozpoczęcia pracy robota da Vinci. Zaprosiliśmy panią Marszałek, bo chcemy podziękować za wsparcie w staraniach o ten sprzęt – mówił podczas spotkania  dyrektor ŚCO, prof. dr hab. n. med. Stanisław Góźdź. – Świętokrzyskie Centrum Onkologii należy do wiodących ośrodków w Polsce pod względem wykorzystania robota da Vinci. Korzysta z niego pięć specjalizacji zabiegowych – chirurgia, ginekologia, urologia, otolaryngologia, torakochirurgia. W trzecim kwartale bieżącego roku nasi lekarze wykonali najwięcej, bo aż 112 zabiegów robotycznych. To bardzo dużo, ponieważ średnia dla Polski wynosi 72 takie zabiegi. Każdego dni w naszym szpitalu wykonywane są średnio 2-3 zabiegi z użyciem robota da Vinci – podkreślał dyrektor ŚCO. – A liczba wszystkich wykonanych zabiegów jest już wyższa, niż ta pokazana na urodzinowym torcie – wyjaśniał.

Marszałek Renata Janik odpowiadała, że Zarząd Województwa i Sejmik są po to, by wspierać podmioty lecznicze samorządu województwa i służyć mieszkańcom województwa.

– Ciesz się, że Świętokrzyskie Centrum Onkologii ma sprzęt, którym może leczyć pacjentów na najwyższym, światowym poziomie. Ale nawet światowy sprzęt nie zastąpi najwyższych umiejętności naszych wspaniałych lekarzy – podkreślała Renata Janik. – Bardzo się cieszę, że praktycznie każdego tygodnia Zarząd Województwa podejmuje uchwały, które mają na celu wsparcie naszych szpitali. Podobnie dzisiaj – przekazaliśmy w formie dotacji do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii 425 tysięcy złotych na rozbudowę już funkcjonującego w ŚCO tomografu komputerowego o oprogramowanie do badań kardiologicznych. Bardzo się cieszę, że dzięki dobremu gospodarowaniu środkami z budżetu województwa pacjenci mogą być leczeni z wykorzystaniem najnowocześniejszych urządzeń. Ale – podkreślę raz jeszcze – mogą być leczeni przede wszystkim z udziałem wspaniałych lekarzy, którym z serca dziękuję w imieniu całego Zarządu Województwa. I obiecuję, że pieniądze będą wciąż płynąć. A kolejne inwestycje w tym szpitalu, ale również w innych naszych podmiotach leczniczych, będą nadal realizowane.

W spotkaniu w Świętokrzyskim Centrum Onkologii uczestniczyli: dr hab. n. med. Paweł Rybojad, kierownik Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej ŚCO, dr n. med. Mateusz Obarzanowski, zastępca kierownika Kliniki Urologii, dr n. med. Sławomir Okła, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi, dr n.med. Marcin Misiek, kierownik Kliniki Ginekologii, Joanna Niechciał – koordynator Bloku Operacyjnego, dr n.med. Jolanta Smok-Kalwat, zastępca dyrektora ds. klinicznych oraz pacjentki operowane robotem da Vinci – pani Elżbieta, po usunięciu płata płuca oraz pani Grażyna, po raku jelita grubego.

Doktor Sławomir Okła, dziękując Zarządowi Województwa, podkreślał ogromne zasługi założyciela i wieloletniego dyrektora ŚCO – profesora Stanisława Góździa.

 – Dyrektor jest bardzo skromną osobą, ale bez naszego szefa nie byłoby centrum onkologii w Kielcach. To, że mamy najlepszy wynik w Polsce to nie efekt tego, że jesteśmy genialni, tylko mamy takiego szefa. My się lubimy i dobrze współpracujemy. Dlatego nie ma problemu, by w ciągu jednego dnia dwie kliniki operowały przy użyciu robota da Vinci, stąd on jest wykorzystany na 110 procent – mówił dr Sławomir Okła.

W ciągu ostatniego roku specjaliści z ŚCO wykonali 391 zabiegów z wykorzystaniem robota da Vinci, najwięcej z zakresu urologii. Ale także z ginekologii, z torakochirurgii, z chirurgii jelita grubego i z otolaryngologii. Obecne na konferencji prasowej pacjentki podkreślały szybki powrót do sprawności po operacji przeprowadzonej z użyciem da Vinci.

– Dla mnie jako chirurga głowy i szyi  przejście od tradycyjnych operacji, do tych robionych z użyciem robota, to tak, jak wynalezienie laparoskopii w ginekologii. Zamiast otwierać pacjenta, czyli zamiast dojścia zewnętrznego, mamy dojście endoskopowe. Mamy bardzo duże możliwości resekcyjne, bez  uszkodzenia pacjenta, tzn.  np. bez założenia tracheotomii, bez przecinania żuchwy… To ogromny przeskok. Robot poprawia precyzję, to się przekłada na komfort dla pacjenta, bo nie musimy np. stosować reoperacji. A pacjent szybciej dochodzi do sprawności – wyjaśniał kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi.

Pierwsze operacje z udziałem robota da Vinci wykonali specjaliści z Kliniki Urologii już 5 i 6 października 2023 r. i były to radykalne prostatektomie, czyli usuniecie zmienionego chorobowo gruczołu krokowego. Kolejne procedury wdrożyli torakochirurdzy z Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej u pacjentów z rakiem płuca – pierwsza taka operacja usunięcia płata płuca odbyła się 22 lutego 2024 r. Po raz pierwszy w Polsce w operacji torakochirurgicznej z użyciem robota została również zastosowana krioanalgezja – działanie przeciwbólowe, polegające na zamrażaniu nerwów międzyżebrowych, które skutkować ma zmniejszeniem u pacjenta bólu pooperacyjnego.

13 marca 2024 r. pierwszą w regionie świętokrzyskim robotyczną operację usunięcia macicy (histerektomia) u pacjentki z rakiem trzonu macicy wykonali specjaliści z Kliniki Ginekologii ŚCO. A 8 maja 2024 r. chirurdzy z Kliniki Chirurgii Onkologicznej ŚCO wykorzystali da Vinci, by zoperować pacjenta z rakiem jelita grubego.

16 września tego roku w Świętokrzyskim Centrum Onkologii wykonano pod kierunkiem dr Diego Gonzaleza Rivas pierwszą w Polsce robotyczną lobektomię metodą Uniportal (Uniportal RATS) – usunięcie płata płuca przez jeden otwór w klatce piersiowej. A dwa  dni później,  18 września,  Klinika Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Świętokrzyskiego Centrum Onkologii jako czwarty ośrodek w Polsce wdrożyła zabiegi TORS (Trans Oral Robotic Surgery) – operacje przy użyciu robota wykonywane przez usta u pacjentów z nowotworami głowy i szyi. Pierwsze operacje metodą TORS,  18 września tego roku, wykonali  dr Sławomir Okła, jako główny operator, i dr Jakub Spałek, jako lekarz asystujący, wykonali trzy operacje usunięcia przerośniętych migdałków podniebiennych u pacjentów ze zmianami łagodnymi oraz częściową resekcję nasady języka wraz z usunięciem węzłów chłonnych i migdałka podniebiennego u pacjenta z podejrzeniem ogniska pierwotnego nowotworu w obrębie nasady języka. Następnego dnia, 19 września, wykonano kolejne zabiegi TORS u pacjentów z nowotworami złośliwymi: częściową resekcję nasady języka u chorego z guzem nasady języka oraz częściowe usunięcie podniebienia miękkiego u chorego z nowotworem złośliwym tej struktury.

Obecnie w Świętokrzyskim Centrum Onkologii pracuje 7 certyfikowanych zespołów operujących w asyście systemu robotycznego, a kolejne dwa zespoły są w trakcie certyfikacji. Ośrodek dzieli się swoimi doświadczeniami z innymi szpitalami w Polsce, umożliwiając obserwację zabiegów zespołom przygotowującym się do wdrożenia systemu robotycznego w swoim placówkach medycznych.

 

 

Galeria

Aktualności

Sesja Rady Miejskiej w Morawicy

Na podstawie § 18 ust. 3 Statutu Miasta i Gminy Morawica przyjętego uchwałą Nr II/5/18 Rady Miejskiej w Morawicy z dnia 27...

Polecamy