3.5 C
Kielce
wtorek, 5 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościLiderzy Ekonomii Społecznej. Człowiek jest dla nich najważniejszy

Liderzy Ekonomii Społecznej. Człowiek jest dla nich najważniejszy

Zobacz

Gmina Masłów, Powiat Jędrzejowski, Galeria Echo sp. z o.o. w Kielcach, Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie w Kielcach oraz firma Regesta S.A. z Pińczowa – to Liderzy Ekonomii Społecznej AD 2024. Ich przedstawiciele, podczas uroczystej Gali w Centrum Kongresowym Targów Kielce, odebrali dziś z rąk marszałek Renaty Janik statuetki i dyplomy potwierdzające zaszczytne tytuły. Były chwile wzruszenia laureatów, ale także dużo radości, gdy wszyscy świetnie bawili się przy skeczach „Kabaretu Czwarta Fala”,  muzyce Zespołu Pieśni i Tańca CIEKOTY oraz  piosenkach w wykonaniu pań ze Stowarzyszenia Aktywne Kobiety Gnieździsk czy Zespołu „Z Taborem”. Organizatorem wydarzenia, w którym uczestniczyli również wicemarszałkowie Grzegorz Socha i Marek Bogusławski, członkowie Zarządu Województwa – Anita Koniusz i Andrzej Pruś, radni Województwa Świętokrzyskiego – Małgorzata Krzywda i Marcin Piętak oraz senator RP Krzysztof Słoń, był Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

ROPS, w ramach prowadzonych przez siebie działań promujących ideę ekonomii społecznej, organizuje coroczny konkurs  „Lider Ekonomii Społecznej”, w którym wskazuje samorządy, instytucje i firmy najaktywniej działające na rzecz wsparcia i wdrażania w życie idei ekonomii społecznej, promując postawy odpowiedzialności społecznej i przeciwdziałając wykluczeniu społecznemu. Przedsięwzięcie finansowane jest w ramach projektu „Koordynacja polityki społecznej w województwie świętokrzyskim”, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Doroczny konkurs wieńczy uroczysta Gala, podczas której wręczane są listy gratulacyjne dla nominowanych oraz statuetki dla zwycięzców w poszczególnych kategoriach.

Tegoroczna Gala „Lider Ekonomii Społecznej 2024”  odbyła się dzisiaj w  Targach Kielce i zgromadziła licznych gości – przedstawicieli samorządów, przedsiębiorstw oraz podmiotów ekonomii społecznej z terenu województwa świętokrzyskiego. Na wydarzenie zaproszeni zostali przedstawiciele m.in.: Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej, Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach, ośrodków pomocy społecznej, zakładów aktywności zawodowej, a także świętokrzyscy parlamentarzyści, włodarze i przedstawiciele gmin z województwa świętokrzyskiego.

Konkurs „Lider Ekonomii Społecznej” został ogłoszony w czterech kategoriach: „Samorząd Prospołeczny powyżej 20 tys. mieszkańców”, „Samorząd Prospołeczny do 20 tys. mieszkańców”, “Podmiot ekonomii społecznej” oraz „Biznes prospołeczny”.  W tym roku Kapituła Konkursu zdecydowała też o wręczeniu „Nagrody Specjalnej”.

„Oberek świętokrzyski” i „Na ciekockim bagnie” – te dwa utwory w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ciekoty oraz kapeli Adaśki rozpoczęły uroczystą Galę, którą poprowadzili Elżbieta Korus, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej oraz jej zastępca Arkadiusz Ślipikowski.

Gala dedykowana była tym wszystkim, którzy na pierwszym miejscu stawiają człowieka i jego potrzeby.  I ten wątek akcentowała marszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik, witając wszystkich gości zebranych w Centrum Kongresowym Targów Kielce:

–  Witam Państwa w imieniu całego Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. Obecność całego Zarządu pokazuje, jak ważne są dla nas Państwa działania. Z kolei Wasza obecność potwierdza, że doceniacie  nasze działania w obszarze polityki społecznej. Cieszy mnie, że możemy się spotkać w tak licznym gronie osób, dla których najważniejszym celem jest pomoc drugiemu człowiekowi. To bardzo budujące, że tak wiele osób  zaangażowanych jest w działania związane z promowaniem postaw prospołecznych. Potwierdza to zaangażowanie samorządów, instytucji, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych w upowszechnianie ekonomii społecznej w naszym regionie – mówiła marszałek Renata Janik. – Serdecznie gratuluję wszystkim nominowanym i laureatom konkursu za Wasze serce, empatię, otwartość na drugiego człowieka. Dziękuję Państwu za zaangażowanie w tworzenie i wprowadzanie w życie polityki społecznej oraz za pracę na rzecz Województwa Świętokrzyskiego i jego mieszkańców.

– Dziś wręczymy statuetki i listy gratulacyjne w konkursie Świętokrzyski Lider Ekonomii Społecznej, ale tak naprawdę wszyscy Państwo jesteście liderami w tym, co robicie. Każdego dnia z zaangażowaniem wspieracie osoby potrzebujące, a my jako Samorząd Województwa Świętokrzyskiego, poprzez  Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, chcemy Was w tym wspierać. Naszym celem jest promowanie idei ekonomii społecznej. Doceniamy regionalny biznes prospołeczny, bo dzięki niemu organizacje pozarządowe i inne podmioty ekonomii społecznej mogą się rozwijać, pracować dla dobra wspólnego i mogą odnosić sukcesy– podkreślała marszałek Renata Janik.

Nominacje w poszczególnych kategoriach i nagrody laureatom wręczyli marszałek Renata Janik, wicemarszałkowie Marek Bogusławski i Grzegorz Socha oraz członek Zarządu Województwa Andrzej Pruś.

W kategorii „Samorząd Prospołeczny powyżej 20 tys. mieszkańców”, spośród trzech nominowanych do  nagrody samorządów – Powiatu Kieleckiego, Powiatu Jędrzejowskiego i Gminy Staszów – Kapituła Nagrody jako laureata wskazała  Powiat Jędrzejowski. Został on nagrodzony za współpracę z podmiotami ekonomii społecznej na rzecz integracji społeczności lokalnej i przeciwdziałania marginalizacji społecznej m.in. w ramach Programu Odnowy, Aktywizacji i Estetyzacji Powiatu Jędrzejowskiego. Statuetkę Nagrody odebrał starosta Paweł Faryna.

W kategorii „Samorząd Prospołeczny do 20 tys. mieszkańców” nominowanych zostało aż 13 samorządów. Są to gminy: Chmielnik, Masłów, Morawica, Mniów, Raków, Bieliny, Osiek, Chęciny, Pawłów, Działoszyce, Piekoszów, Małogoszcz i Ożarów.

Świętokrzyskim Liderem Ekonomii Społecznej 2024 w tej kategorii została Gmina Masłów, a statuetkę odebrał wójt Tomasz Lato. Gmina aktywnie wspiera podmioty ekonomii społecznej, realizując z nimi wiele wspólnych inicjatyw  i projektów. Prowadzi również działania na rzecz lokalnych społeczności m.in. tworzy świetlice środowiskowe.

W kategorii „Podmiot ekonomii społecznej” nominowanych zostało 17  instytucji: Centrum Integracji Społecznej w Chmielniku, Zakład Aktywności Zawodowej w Sandomierzu, Centrum Integracji Społecznej w Skarżysku – Kamiennej, Fundacja „Pomocna Dłoń” w Ostrowcu Świętokrzyskim, Spółdzielnia Socjalna Dziecięcy Świat” w Mściowie, Centrum Integracji Społecznej w Podgajach, Fundacja Skrzydła Opieki w Ostrowcu Świętokrzyskim, Fundacja Centrum Rozwoju Regionalnego „EDU-BAŁT”, Centrum Integracji Społecznej w Kielcach, Caritas Diecezji Kieleckiej, Zakład Aktywności Zawodowej Caritas Diecezji Kieleckiej w Szczaworyżu, Warsztat Terapii Zajęciowej w Połańcu, Stowarzyszenie Wspólnie dla Tradycji w Masłowie, Fundacja Aktywizacji i Rozwoju w Osieku, Stowarzyszenie „Nadzieja Rodzinie”, Koło Gospodyń Wiejskich w Dzierążni, gm. Działoszyce, Fundacja DOGadanka, Ostrowieckie Stowarzyszenie „Pozytywnie Zakręceni”.

Decyzją Kapituły Świętokrzyskim Liderem Ekonomii Społecznej 2024 w kategorii „Podmiot ekonomii społecznej” zostało Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie, a statuetkę nagrody odebrał ks. dr Andrzej Drapała.

W ostatniej z kategorii, „Biznes Prospołeczny”, Kapituła wskazywała laureata spośród siedmiu nominacji, które otrzymali: Hurtownia Materiałów Budowlanych „Dombud”, EPP Retail – Galeria Echo w Kielcach sp. z o.o., REGESTA s.a. w Pińczowie, PROHACCP Sp. z o.o. w Kielcach, Serwis Temp sp. z o.o., AUCHAN Polska sp. z o.o. – hipermarket Auchan Kielce , Fit Quchnia s.c.

Świętokrzyskim Liderem Ekonomii Społecznej 2024 w Kategorii „Biznes Prospołeczny” został EPP Retail – Galeria Echo sp. z o.o. w Kielcach. W imieniu firmy nagrodę odebrał Tomasz Rurarz, dyrektor Galerii Echo w Kielcach.

Galeria Echo została nagrodzona za działania prospołeczne: wspieranie działalności stowarzyszeń i fundacji oraz organizowanie akcji charytatywnych i prozdrowotnych dla mieszkańców Kielc.

Kapituła konkursu postanowiła przyznać też Nagrodę Specjalną za szczególne osiągnięcia w rozwoju ekonomii społecznej w regionie.  Powędrowała ona do firmy REGESTA S.A. – spółka od lat wspiera podmioty ekonomii społecznej działające na rzecz dzieci z niepełnosprawnościami oraz organizuje liczne akcje charytatywne. Firma powołała Stowarzyszenie Gesty Regesty, które cyklicznie organizuje akcje pomocowe dla dzieci, np. „Dzień Pluszowego Misia” i Mikołajki. Statuetkę nagrody odebrała Magdalena Kobus – Kierownika HR, Marketingu i PR firmy Regesta S.A.

Ekonomia społeczna to rodzaj działalności, w którym najważniejszą rolę odgrywają ludzie. Zysk nie jest celem samym w sobie – ma służyć tym, którzy potrzebują pomocy, np. wspierać zatrudnienie i reintegrację osób zagrożonych wykluczeniem społecznym – niepełnosprawnych, seniorów, bezrobotnych. Tradycje i wartości, do których się odwołuje, kształtowały się w Polsce jeszcze przed odzyskaniem niepodległości. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj ruch spółdzielczy, który nierzadko był jedyną alternatywą pozwalającą zaspokajać podstawowe potrzeby całych grup społecznych wykluczonych ekonomicznie.  Zgodnie z ustawą, ekonomia społeczna to działalność podmiotów ekonomii społecznej na rzecz społeczności lokalnej w zakresie reintegracji społecznej i zawodowej, tworzenia miejsc pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, świadczenia usług społecznych, realizowana w formie działalności gospodarczej, działalności pożytku publicznego oraz innej działalności o charakterze odpłatnym.

Podczas Gali Liderzy Ekonomii Społecznej 2024 były chwile wzruszenia nominowanych i laureatów, podczas odbierania listów gratulacyjnych, dyplomów i statuetek nagrody oraz podziękowań za przyznane wyróżnienia. Ale była też okazja do świetnej zabawy, którą zapewnił „Kabaret Czwarta Fala” – gwiazda dzisiejszego wydarzenia. O oprawę artystyczną zadbały też: Zespół Pieśni i Tańca CIEKOTY, panie ze Stowarzyszenia Aktywne Kobiety Gnieździsk, śpiewając m.in. piosenki z repertuaru Eleni,  oraz Zespół „Z Taborem”, działający przy klubie seniora w Piekoszowie.

W dzisiejszym wydarzeniu uczestniczyły także Katarzyna Kubicka, dyrektor Departamentu Wdrażania EFS Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Aleksandra Marcinkowska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz Magdalena Fogiel-Litwinek, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.

 

 

Galeria

Aktualności

Za nami działania w ramach Dnia Wszystkich Świętych

W czasie tegorocznych wzmożonych działań kontrolno-prewencyjnych związanych z Dniem Wszystkich Świętych na terenie województwa świętokrzyskiego policjanci zatrzymali 62 kierujących...

Polecamy