3.5 C
Kielce
niedziela, 24 listopada, 2024
Strona głównaGospodarkaMilion złotych na pomoc dla rolników!

Milion złotych na pomoc dla rolników!

Zobacz

Do gmin województwa świętokrzyskiego trafi 1 milion złotych, z przeznaczeniem na zasiłki celowe dla rolników poszkodowanych w wyniku zdarzeń losowych – zdecydowali dzisiaj radni województwa, obradujący na VIII w tej kadencji sesji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Radni zgodzili się także na sprzedaż działek wydzielonych z nieruchomości po byłym szpitaliku dziecięcym w Kielcach oraz na zmiany w budżecie na 2024 rok oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2024-2040. Podjęli też uchwałę intencyjną w sprawie prowadzenia z gminą Nowa Słupia wspólnej instytucji kultury –   Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana.

Posiedzenie rozpoczęło się od przekazania przez prowadzącego obrady, wiceprzewodniczącego sejmiku Mieczysława Gębskiego, gratulacji dla nowych rektorów kieleckich publicznych uczelni wyższych: prof. dr hab. Beaty Wojciechowskiej – rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz prof. dr. hab. inż. Zbigniewa Koruby, rektora Politechniki Świętokrzyskiej, w imieniu którego list gratulacyjny odebrał prof. dr hab. Artur Maciąg, prorektor ds. studenckich i dydaktycznych PŚ.  Goście odnieśli się do kwestii fundowanych przez samorząd województwa stypendiów dla studentów pierwszego roku na kierunkach istotnych dla rozwoju województwa świętokrzyskiego, ale również tych deficytowych. Rektor UJK Beata Wojciechowska dziękowała za podjęte działania, podkreślając ich znaczenie zarówno dla uczelni, jak i samego regionu.

– PŚ i UJK to dwa największe naukowo-badawcze ośrodki w Kielcach i w całym regionie – podkreślała rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. – UJK kształci na 60 kierunkach. W tym roku akademickim na pierwszy rok studiów przyjęliśmy prawie 3600 studentów, o 270 więcej niż przed rokiem. 83,4 procent z nich pochodzi z  województwa świętokrzyskiego. Każda złotówka wydana na edukację i szkolnictwo wyższe zwraca się 13-krotnie. Dlatego warto inwestować w rozwój uniwersytetu – mówiła.

Po wprowadzeniu dodatkowych punktów i przegłosowaniu porządku obrad, radni zajęli się sprawą udzielenia pomocy finansowej dla gmin z terenu województwa świętokrzyskiego, z przeznaczeniem na zasiłki celowe dla właścicieli gospodarstw rolnych, poszkodowanych w wyniku zdarzeń losowych związanych z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Projekt uchwały przedstawiła marszałek Renata Janik. – Na nasze pytanie rozesłane do gmin przez Departament Rolnictwa Klimatu i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego o szkody wynikające z niekorzystnych warunków atmosferycznych, wnioski złożyły 53 gminy, z czego 7 przedstawiło straty tylko w infrastrukturze komunalnej, 46 gmin wykazało szkody w gospodarstwach rolnych.

Oszacowane przez komisje gminne straty w 11 144 gospodarstwach rolnych wyniosły łącznie 419 591 366,05 zł. Przymrozki wiosenne, ulewne deszcze, gradobicie oraz inne niekorzystne warunki atmosferyczne w znaczny sposób ograniczyły plony na 53 667,7 ha użytków rolnych.

Na wsparcie poszkodowanych rolników Samorząd Województwa Świętokrzyskiego przeznaczył 1 milion złotych. Zgodnie z decyzją radnych pieniądze te trafią w sumie do 20 gmin. Wysokość proponowanych gminom dotacji zależy od zakresu strat, poniesionych przez gospodarstwa i wynosi od 25 do 85 tys. złotych. Te najwyższe kwoty, z przeznaczeniem na dotacje dla poszkodowanych rolników, otrzymają gminy  Szydłów i Samborzec.

Podczas dzisiejszej sesji radni zajęli się także sprawą wyrażenia zgód na zawarcie umów o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego w 2025 roku, zarówno w transporcie kolejowym, jak i drogowym. Projekty uchwał przedstawiał nadzorujący kwestie transportowe Andrzej Pruś, członek Zarządu Województwa.

Radni przegłosowali także wniosek o dalsze prowadzenie w 2025 roku połączeń autobusowych na 10 dotychczas funkcjonujących liniach komunikacyjnych oraz uruchomienie kolejnego połączenia, tym razem na trasie Starachowice – Bodzentyn – Kielce. Zgodzili się na powierzenie przez nasz region Województwu Podkarpackiemu zadania, związanego z organizacją w 2025 roku publicznego zbiorowego transportu kolejowego na liniach komunikacyjnych 25 i 78, na odcinkach: Sandomierz – granica województwa – Rzeszów/Stalowa Wola. Przy czym umowa dotyczy odcinka od Sandomierza do granicy województwa świętokrzyskiego. Z kolei Województwu Małopolskiemu udzielona została pomoc finansowa na dofinansowanie połączeń o charakterze użyteczności publicznej na linii Sędziszów – Kraków Główny.

W czasie dzisiejszej sesji sejmik rozpatrzył też dwa projekty uchwał w zakresie gospodarowania mieniem województwa. Projekty dokumentów przedstawił Andrzej Pruś, członek Zarządu Województwa.  Radni zgodzili się na sprzedaż w drodze przetargu, nieruchomości stanowiących własność Województwa Świętokrzyskiego, a położonych w Kielcach przy ul. Langiewicza. Ponowne podjęcie uchwały w tej sprawie (z jednoczesnym uchyleniem wcześniejszej uchwały dotyczącej nieruchomości po dawnym Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. Władysława Buszkowskiego w Kielcach) ma związek z zatwierdzeniem przez prezydenta Kielc nowego podziału  nieruchomości, skutkującego zmianą powierzchni działek.

Radni zgodzili się również na zbycie, w drodze darowizny na rzecz Skarbu Państwa, nieruchomości położonych w Końskich. Wiąże się to z wnioskiem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która wystąpiła o nieodpłatne przekazanie nieruchomości uzasadniając, że stanowią one część ronda i znajdują się w pasie drogowym drogi krajowej Nr 42. Ponadto wskazano, że nieruchomości te są aktualnie zarządzane i utrzymywane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, w związku z czym zasadne jest uporządkowanie istniejącego stanu prawnego.

Podczas dzisiejszych obrad radni – po rekomendacji marszałek Renaty Janik – podjęli też uchwałę intencyjną w sprawie wyrażenia woli prowadzenia wraz z Miastem i Gminą Nowa Słupia, jako wspólnej instytucji kultury, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana w Nowej Słupi.

Jak podkreślała marszałek Renata Janik uchwała ma charakter intencyjny:

– Kolejnym krokiem będzie ustalenie zasad współprowadzenia, w tym finansowania tej instytucji. Wstępnie ustaliliśmy, że 70 procent kosztów utrzymania instytucji przyjmie na siebie samorząd województwa, a 30 procent – gmina Nowa Słupia.

W trakcie posiedzenia radni zajęli się także zmianami w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Świętokrzyskiego na lata 2024 – 2040, które przedstawiła Skarbnik Województwa Maria Fidzińska-Dziurzyńska.  W głosowaniu przyjęli proponowane zmiany w WPF oraz poparli uchwałę w sprawie zmian w budżecie województwa na 2024 rok. Pozytywnie także odnieśli się  do tzw. uchwały trybowej, przyjmując dokument w sprawie zmiany Uchwały Nr XLVIII/687/18 Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego z dnia 17 września 2018 r. w sprawie trybu prac nad projektem uchwały budżetowej.

W związku z podjętą przez Komisję Rolnictwa inicjatywą uchwałodawczą i wprowadzonym do porządku obrad punktem dotyczącym poparcia Apelu Nr 1/24 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 26 sierpnia 2024 r., radni Województwa Świętokrzyskiego przyjęli uchwałę popierającą apel radnych Małopolski  w sprawie zmian legislacyjnych w ustawie o podatku rolnym, w zakresie określenia zasad przyznawania ulgi podatkowej z tytułu położenia gruntów na terenach podgórskich i górskich. Dokument zostanie wysłany do Prezesa Rady Ministrów, ministra rolnictwa i rozwoju wsi, przewodniczących sejmowej i senackiej komisji rolnictwa oraz do parlamentarzystów ziemi świętokrzyskiej.

Radni zajęli się także wprowadzonym do porządku obrad, a skierowanym do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, apelem w sprawie budowy obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego w ciągu drogi krajowej nr 9 na odcinku Rudka – Jacentów. Po przeprowadzonej dyskusji i przegłosowaniu wniosku formalnego, dokument został skierowany do prac w Komisji Strategii Rozwoju, Promocji i Współpracy Zagranicą.

Podczas dzisiejszej sesji przewodniczący Sejmiku Andrzej Bętkowski, który w trakcie posiedzenia dołączył do radnych i przejął prowadzenie obrad, zapoznał radnych z informacjami wynikającymi z analizy oświadczeń majątkowych za 2023 rok, złożonych przez nich w 2024 roku. Po analizie dokumentów przez urzędy skarbowe i wojewodę świętokrzyskiego, okazało się, że oświadczenia majątkowe  w większości zostały złożone w ustawowym terminie i na właściwych formularzach, a stwierdzone nieprawidłowości (np. brak nazwiska rodowego) nie miały istotnego charakteru.

Z kolei marszałek Renata Janik przedstawiła analizę 55 oświadczeń majątkowych złożonych do marszałka województwa świętokrzyskiego.

Obrady zakończyło przedstawienie informacji o realizacji zadań oświatowych samorządu województwa w roku szkolnym 2023/2024.

Gościem dzisiejszej VIII sesji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego był senator RP Krzysztof Słoń.

Galeria

Aktualności

Możesz nadać bagaż w paczkomacie zamiast przepłacać linii lotniczej

Podróże lotnicze, choć wygodne, często wiążą się z dodatkowymi kosztami, które mogą znacząco podnieść cenę biletu. Jednym z najbardziej...

Polecamy