3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościPo niebieskich stopkach wprost do Profilaktyki Pracowników

Po niebieskich stopkach wprost do Profilaktyki Pracowników

Zobacz

Aktywni zawodowo mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, którzy chcą skorzystać z programu Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników, bez problemu trafią do punktu rekrutacji w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Wprost od wejścia głównego prowadzi do niego szlak niebieskich stóp naklejonych na podłodze.

Autorem pomysłu jest dr n. med. Leszek Smorąg, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO. – Kolorowe stopki, prowadzące do miejsc, w których są wykonywane badania profilaktyczne, doskonale sprawdziły się przy poprzednio realizowanych przez nas projektach. Do tej pory służą paniom przychodzącym do naszego Centrum na badania mammograficzne i cytologiczne, dlatego do różowych i zielonych stópek dołożyliśmy szlak niebieskich stóp dla osób zgłaszających się do programu Profilaktyki Świętokrzyskich Pracowników – wyjaśnia dr Leszek Smorąg.

Kto może skorzystać z projektu

Warunkiem skorzystania z programu jest aktywność zawodowa, wiek (45 +), posiadanie aktualnego zaświadczenia od pracodawcy oraz potwierdzenie miejsca zamieszkania na terenie województwa świętokrzyskiego.
Pracujący mieszkańcy województwa świętokrzyskiego mogą korzystać z projektu w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w godzinach 8:00-12:00 od poniedziałku do piątku w punkcie rekrutacji, mieszczącym się na parterze w pokoju 20a-4 (prowadzą do niego niebieskie stopki). Zgłoszenia pod numerem telefonu 885 77 99 88.

Cel projektu

Ochrona zdrowia i wydłużenie aktywności zawodowej pracujących mieszkańców województwa świętokrzyskiego poprzez przeprowadzenie kompleksowych działań edukacyjno-zdrowotnych przeciwdziałających opuszczaniu rynku pracy przez osoby w wieku produkcyjnym 45+ na terenie województwa świętokrzyskiego.

Czas i miejsce realizacji
1 lipca 2024 r. – 30 czerwca 2029 r. Zasięg: cały teren województwa świętokrzyskiego.

Co obejmuje projekt?

Działania informacyjno – edukacyjne
• Badania profilaktyczne – w zakresie wykraczającym poza podstawowe badania okresowe pracowników, które obejmą co najmniej 40000 osób spośród grupy objętej działaniami informacyjno-edukacyjnymi:

◦ Pomiar ciśnienia krwi
◦ Analiza składu ciała
◦ Pakiet badań laboratoryjnych (morfologia z rozmazem, glukoza w surowicy krwi, lipidogram, białko CRP, kwas moczowy, wit D3 250H, albumina w surowicy, fosfataza alkaliczna, wapń całkowity, fosfor nieorganiczny, AST, ALT, TSH, jonogram). Pobranie krwi odbywać się będzie w WOMP, ŚCO, w jednostkach współpracujących i na terenie zakładów pracy w Mobilnej Pobieralni Krwi. Badania wykonywane będą w laboratorium ŚCO.
◦ Teleporada lekarza medycyny pracy przeprowadzona z omówieniem wyników badań laboratoryjnych, analizą ankiet medycznych wypełnionych przez pacjenta, ewentualnym skierowaniem na dalszą diagnostykę w ramach projektu i wydaniem. na podstawie skierowania lekarza medycyny pracy oraz kwalifikacji lekarza genetyka pacjenci zostaną poddani dalszej diagnostyce lub profilaktycznym świadczeniom medycznym w oparciu o zidentyfikowane czynniki ryzyka.
• Badania genetyczne (pogłębione, specjalistyczne badania genetyczne dla wybranej grupy osób – ok. 10 % uczestników, szczególnie obciążonych wysokim ryzykiem zachorowania na nowotwory, schorzenia kardiologiczne lub zakrzepicę):

◦ badanie mutacji w genach BRCA1 i BRCA 2 metodą NGS
◦ badanie genetyczne w kierunku rodzinnej hipercholesterolemii
◦ badanie genetyczne w kierunku zakrzepicy
◦ Konsultacje w Poradni genetycznej / Porada genetyczna

• Świadczenia zdrowotne (dostosowane do zdiagnozowanych w trakcie badań profilaktycznych czynników ryzyka, w tym konsultacje lekarskie i dalsze, pogłębione badania):

◦ Konsultacja kardiologiczna z badaniami kardiologicznymi (EKG, echo serca, holter EKG, holter ciśnieniowy)
◦ Konsultacja pulmonologiczna dla osób palących obecnie lub w przeszłości z badaniem NDTK klatki piersiowej (niskodawkowa tomografia komputerowa)
◦ Konsultacja fizjoterapeutyczna i konsultacja lekarza specjalisty rehabilitacji dla osób zgłaszających bóle kręgosłupa, problem nietrzymania moczu o charakterze nawrotowym, zaburzenia równowagi/zawroty głowy i bóle w stawach barkowym lub kolanowym o charakterze przewlekłym
◦ Pakiet świadczeń rehabilitacyjnych dla pracownika uzależniony od wyników konsultacji lekarskiej (zabiegi fizykalne z oferty Działu Rehabilitacji WOMP w Kielcach oraz zabiegi z użyciem sprzętu zakupionego na potrzeby projektu, w tym: urządzenie do oceny posturalnych perturbacji, urządzenie do rehabilitacji kończyn dolnych, urządzenie do ćwiczeń biernych stawu barkowego, urządzenie do głębokiej stymulacji kawitacyjnej, urządzenie do masażu membranowego, urządzenie do głębokiej stymulacji elektromagnetycznej mięśni dna miednicy, urządzenie wykorzystujące terapię skupioną falą uderzeniową, stymulator elektromagnetyczny, stoły do masażu i rehabilitacji)
◦ Konsultacja laryngologiczna z badaniem nasofiberoskopem oraz ewentualnymi badaniami dodatkowymi
◦ Badanie prostaty – będzie realizowane na terenie województwa świętokrzyskiego w zakupionym do tego celu mobilnym gabinecie – UROBUSIE – przystosowanym do wykonywania badań USG prostaty, wyposażonym w leżankę do badań, aparat USG, lampę, oraz toaletę.
Świadczenia z zakresu diagnostyki kardiologicznej, pulmonologicznej, laryngologicznej, badania genetyczne i świadczenia rehabilitacyjne będą realizowane w mieście Kielce i powiecie kieleckim.
Wszystkie świadczenia zdrowotne zakończone zostaną podsumowaniem wyników i wydaniem zaleceń.

Informacje o projekcie

Świętokrzyskie Centrum Onkologii Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kielcach jest partnerem Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Kielcach w projekcie pod nazwą „Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników” (nr projektu FESW.07.01-IZ.00-0068/24).

Wartość projektu (całkowity koszt projektu): 78 996 917, 59 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 67 055 556,00 zł

Aktualności

Sesja Rady Miejskiej w Morawicy

Na podstawie § 18 ust. 3 Statutu Miasta i Gminy Morawica przyjętego uchwałą Nr II/5/18 Rady Miejskiej w Morawicy z dnia 27...

Polecamy