3.5 C
Kielce
piątek, 27 września, 2024
Strona głównaKulturaMuzeum Zamkowe w Sandomierzu nagrodzone

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu nagrodzone

Zobacz

Podczas 17. edycji konkursu Wydarzenie Historyczne Roku Nagrodę Jury w kategorii Wydarzenie otrzymało Muzeum Zamkowe w Sandomierzu za ekspozycję „Jerzy Ossoliński – magnat z Sandomierza”.

Wystawa ta powstała w ramach obchodów okrągłej rocznicy legendarnego wjazdu Ossolińskiego do Rzymu i była pierwszą wystawą monograficzną, poświęconą temu wybitnemu dyplomacie. Jerzy Ossoliński urodził się w Sandomierzu, swoją główną wiejską rezydencję miał w podsandomierskim Ossolinie, a w pobliskim Klimontowie został pochowany. Był również związany z Warszawą, gdzie wzniósł pałac Sandomierski (późniejszy pałac Brühla). Oprócz wystawy wydana została publikacja, odbyły się wykłady, a na dziedzińcu zamkowym miała miejsce projekcja filmu Jerzego Hoffmana „Ogniem i mieczem”. Zorganizowano również spotkanie z autorami katalogu, oprowadzania kuratorskie oraz warsztaty dla dzieci.

Jak powiedział dyrektor Muzeum dr hab. Mikołaj Getka-Kenig, prof. PAN: – Dla Muzeum Zamkowego to bardzo ważna nagroda, stanowi bowiem dowód, że nasza ciężka praca jest doceniana w skali ogólnopolskiej. Wystawa “Jerzy Ossoliński – magnat z Sandomierza” była największym przedsięwzięciem wystawienniczym  w historii naszej instytucji pod względem okresu przygotowań, liczby partnerów wypożyczających obiekty, powierzchni, jak również skali działań promocyjnych  i edukacyjnych. Stanowi wyznacznik, jakiego rodzaju projekty powinny być naszym priorytetem w przyszłości, choć oczywiście zależy to w dużym stopniu od pomocy ze strony organizatorów i ewentualnych sponsorów prywatnych. My możemy mieć najlepsze pomysły, ale bez odpowiedniego finansowania – jak to się dzieje w największych polskich muzeach – niczego wielkiego nie osiągniemy.

Statuetkę w imieniu Muzeum Zamkowego w Sandomierzu podczas uroczystej gali, która odbyła się 24 września 2024 r. w Muzeum Historii Polski, odebrali dr hab. Mikołaj Getka – Kenig, prof. PAN, dr hab. Tomisław Giergiel, Karolina Gara oraz Sylwia Mroczka.

 

 

 

Galeria

Aktualności

85. rocznica sowieckiej agresji na Polskę. W Chęcinach oddano hołd ofiarom i bohaterom

W kościele pw. Św. Józefa w Klasztorze Sióstr Bernardynek odbyły się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. Mieszkańcy...

Polecamy