3.5 C
Kielce
wtorek, 17 września, 2024
Strona głównaAktualnościW 85. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę

W 85. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę

Zobacz

Przewodniczący Sejmiku Województwa Andrzej Bętkowski uczestniczył w kieleckich obchodach 85. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Przedstawiciel Samorządu Województwa oddał hołd żołnierzom – obrońcom Ojczyzny i cywilnym ofiarom walk z rosyjskim najeźdźcą, uczestnicząc w nabożeństwie ku czci pomordowanych i zapalając znicze na mogiłach. W uroczystościach wziął udział także radny Sejmiku Województwa Gerard Pedrycz.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji zmarłych i zamordowanych, odprawiona w kościele garnizonowym p.w. Najświętszej Marii Panny w Kielcach. Następnie uczestnicy przeszli na Kadzielnię, pod pomnik Matki Polki Sybiraczki na Skwerze Pamięci Ofiar Katynia. Na Cmentarzu Starym, przed Pomnikiem Sybiraków i przed Pomnikiem Katyńskim na Cmentarzu Partyzanckim złożone zostały kwiaty i zapalone znicze.

W związku z uroczystościami, dziś (17 września) w kinie “Fenomen” w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach o godz. 18.00 rozpocznie się projekcja filmu fabularnego pt. “Orzeł. Ostatni patrol” w reż. Jacka Bławuta, polskiego dramatu wojennego z udziałem m.in. Rafała Zawieruchy i Tomasza Ziętka. Na pokaz zapraszają Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Delegatura w Kielcach oraz Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach. Projekcja filmu odbywa się w ramach 8 edycji Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „HISTORIA w FILMIE”, traktujących o najnowszej historii Polski.

17 września 1939 r. Związek Sowiecki zbrojnie zaatakował Polskę. W ten sposób Stalin wywiązał się z sierpniowego, tajnego porozumienia z Hitlerem (pakt Ribbentrop-Mołotow), które przewidywało wspólną agresję na Rzeczpospolitą, zajęcie i podział jej terytorium oraz faktyczną likwidację państwa polskiego. III Rzesza i ZSRS na przestrzeni nieco ponad 2 tygodni zapoczątkowały w ten sposób wybuch II wojny światowej.

Armia Czerwona uderzyła na Polskę na całej długości wschodniej granicy II RP (ponad 1400 km). 17 września 1939 r. w Polsce rozpoczęła się okupacja sowiecka, która w niedługim czasie doprowadziła do ludobójstwa w Katyniu i masowych deportacji Polaków na wschód. Ta data to symboliczny początek trwałej utraty Kresów Wschodnich i pozbawienia Rzeczypospolitej niepodległości na kilkadziesiąt następnych lat.

na podst. muzeum1939.pl

Galeria

Aktualności

Piekoszów ruszył z pomocą dla powodzian ze Stronia Śląskiego. Zjednoczmy siły we wspólnej akcji dla ofiar powodzi!

Urząd Miasta i Gminy Piekoszów wspólnie z GOPS w Piekoszowie i wszystkimi jednostkami organizacyjnymi aktywnie włączyły się w zbiórkę...

Polecamy