3.5 C
Kielce
środa, 11 września, 2024
Strona głównaAktualnościUroczystości przed Pomnikiem Żołnierzy Września 1939 r. w Kajetanowie

Uroczystości przed Pomnikiem Żołnierzy Września 1939 r. w Kajetanowie

Zobacz

Członek Zarządu Powiatu w Kielcach Mirosław Gębski uczestniczył w uroczystości upamiętniającej żołnierzy Grupy WP „Kielce” poległych w bitwie pod Kajetanowem 5-7 września 1939 r.

Uroczystość odbyła się 8 września w Kajetanowie w rocznicę odsłonięcia pomnika Żołnierzy Września 1939 r. Rozpoczęła ją Msza Święta w kościele parafialnym pw. Matki Częstochowskiej w Wiśniówce, w intencji żołnierzy Wojska Polskiego poległych za Ojczyznę oraz ofiar II wojny światowej.

Po nabożeństwie poczty sztandarowe, delegacje, zaproszeni goście i mieszkańcy przemaszerowali na plac przy pętli w Kajetanowie, gdzie stoi monument poświęcony Żołnierzom Września 1939 r. poległych na terenie gminy Zagnańsk w trakcie bitwy pod Kajetanowem stoczonej przez żołnierzy Grupy Wojska Polskiego „Kielce” pod dowództwem płk. Kazimierza Glabisza i ppłk. Bronisława Kowalczewskiego w dniach 5-7 września 1939 r.
Bohaterów, obrońców Ojczyzny, uczczono podczas Apelu Poległych. Delegacje złożyły przed pomnikiem wiązanki kwiatów i wieńce.
Podczas uroczystości rys historyczny bitwy pod Kajetanowem oraz kampanii polskiej 1939 r. przedstawi Marek Jończyk z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Pod Kajetanowem, Barczą, Dąbrową i Zagnańskiem, na olbrzymim terenie, walczyła grupa operacyjna „Kielce” pod dowództwem płk. Kazimierza Glabisza, który 3 września 1939 r. otrzymał rozkaz utworzenia tej formacji od Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego.
Celem bitwy pod Kajetanowem było powstrzymanie ataku 10. Armii Niemieckiej, która przebiła się klinem między armią „Łódź” a „Kraków” i weszła na teren Kielecczyzny. Jej głównym kierunkiem była Warszawa. Łącznie walczyło dziewięć batalionów piechoty i oddziały artylerii. Trzon polskiej armii w tym starciu stanowił 154. Rezerwowy Pułk Piechoty, tworzony na bazie rezerw 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach, wspomagany przez maszyny 55. Pułku Artylerii Lekkiej, który również był formacją rezerwową, tworzoną na bazie rezerw 2. PAL w Kielcach. Szacunki mówią, że pod Kajetanowem walczyło około 7 tys. polskich żołnierzy.
Batalia trwała trzy dni. Od godzin południowych 5 września, kiedy Niemcy po zajęciu Kielc przystąpili do marszu na północ i spotkali się z bardzo zaciętym oporem ze strony Polaków. Kilka kolejnych akcji ofensywnych Niemców na tym terenie nie przyniosło rezultatu, wobec czego 6 września przed południem dokonali dwóch potężnych manewrów oskrzydlających i główne uderzenie zostało skierowane przez Niewachlów, Tumlin, Kostomłoty w okolice Kajetanowa i Wiśniówki. To właśnie w tym miejscu 6 września aż do poranka następnego dnia toczyła się zacięta bitwa. Z górnej części Kajetanowa zostały praktycznie zgliszcza.

Galeria

Aktualności

Szkoła w Micigoździe stawia na równe szanse – nowoczesny plac zabaw już otwarty

Pierwszy dzień szkoły w Micigoździe był wyjątkowy nie tylko ze względu na powrót uczniów do szkolnych ławek, ale także...

Polecamy