3.5 C
Kielce
czwartek, 29 sierpnia, 2024
Strona głównaAktualnościZdrowie to klucz do sukcesu w pracy – o projekcie, który dba...

Zdrowie to klucz do sukcesu w pracy – o projekcie, który dba o kondycję świętokrzyskich pracowników

Zobacz

Od lipca Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy, w ścisłym partnerstwie ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii,  rozpoczął realizację  projektu „Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników”. To wyjątkowe w skali kraju przedsięwzięcie pozwoli przebadać nawet 40 tysięcy pracowników z województwa świętokrzyskiego. O wdrażaniu programu i jego etapach mówiono dziś podczas konferencji prasowej z udziałem marszałek Renaty Janik, dyrektor WOMP w Kielcach Anny Mikołajczyk i jej zastępcy Anny Misztal , dyrektora ŚCO w Kielcach Stanisława Góździa, członka Zarządu – dyrektora Zarządzającego firmy Chemar Armatura Krzysztofa Sołkiewicza.

– Zdrowie to klucz do sukcesów w pracy. Dlatego przygotowaliśmy dla wszystkich osób pracujących 45 plus nowatorki projekt, na który pozyskaliśmy z Unii ponad 70 mln złotych. Będą to bezpłatne konsultacje lekarskie, badania specjalistyczne, pakiety rehabilitacyjne. O wszystkich zadbają specjaliści z WOMP oraz ze ŚCO w Kielcach. To projekt nowatorski, pierwszy raz  przygotowany na tak dużą skalę w Polsce oraz w Unii Europejskiej.  Bardzo się cieszę, że jest on realizowany przez dwie bardzo ważne jednostki medyczne w naszym województwie – mówiła marszałek Renata Janik,  zapraszając pracodawców i pracowników do dołączenia to tego programu i skorzystania z badań. – Zdrowie to najlepszy kapitał w naszym życiu – dodała.

Projekt jest dofinansowany z programu „Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027”. Wsparcie to blisko 71 mln zł (całkowita wartość projektu to blisko 79 mln zł).

Do tej pory przebadano ponad 200 pacjentów

Z badań skorzystali już pracownicy: Cukierni Świat Słodyczy, Spółdzielni Mieszkaniowej Domator, Fabryki Kotłów Sefako, Muzeum Narodowego, Szkoły Podstawowej w Psarach, firmy Chemar Armatura.

– Grupą docelową tego programu jest grupa osób aktywnych zawodowo, w wieku 45 plus. To grupa najbardziej zagrożona opuszczeniem rynku pracy z powodów zdrowotnych. Z danych epidemiologicznych wynika, że w naszym regionie mamy największy wskaźnik umieralności jeśli chodzi o układ krążenia, wzrastający wskaźnik zapalności na choroby głowy i szyi. Ten program jest całkowicie uzasadniony – dodała Anna Mikołajczyk, dyrektor WOMP w Kielcach i nakreśliła etapy programu.

Projekt składa się z kilku etapów. W pierwszym pacjenci wypełniają ankietę medyczną, mierzone jest ciśnienie i wykonywany jest bardzo szeroki panel badań laboratoryjnych, składający się z 14 pozycji, to m.in.: morfologia, jonogram, aminotransferazy, TSH, lipidogram, fosfataza zasadowa, poziom witaminy d3.

Koszt takiego pakietu badań „prywatnie” to ok. 300 złotych

To badania, które dają odpowiedzi na wiele pytań, dotyczących tego co dzieje się z organizmem. Wyniki badań trafiają do pacjentów, ale – co ważne-  także do lekarza medycyny pracy, który je analizuje i omawia z pacjentem w czasie teleporady. Lekarz medycyny pracy może skierować na dalszą diagnostykę.

Wśród specjalistów są kardiolodzy, lekarze genetycy, laryngolodzy, pulmonolodzy. To nie są już badania dla wszystkich osób, które się zgłoszą, ale do określonej grupy spełniającej wskazania medyczne. Po przeprowadzeniu wywiadu i analizie wyników oraz ankiet genetycznych lekarz genetyk może skierować pacjentów na badania w kierunku mutacji genu BRCA1 i BRCA2 oraz w kierunku hipercholesterolemii rodzinnej i zakrzepicy.

Wartość badań genetycznych to ponad 1600 złotych  

Badanie genów BRCA1 I BRCA 2 – pozwalające wykryć nowotwory piersi i jajników – wykonywane są najnowocześniejszą z dostępnych metod.

– To innowacyjny program skierowany na całą populację. Prowadzenie badań genetycznych, molekularnych – to wielka nowość. Tego nikt na taką skalę w Polsce nie robił. Te badania pomogą nam wyłonić predyspozycje osób do zachorowania na choroby krążenia, czy nowotworowe. A to dwaj główni zabójcy społeczeństwa  – mówił Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO w Kielcach.

Dla pacjentów, którzy będą mieli określone wskazania przygotowano szeroki panel badań kardiologicznych. W poradni kardiologicznej będzie wykonane echo serca, holter ciśnieniowy, holter EKG. U lekarza pulmonologa będzie  konsultacja specjalistyczna i możliwość wykonania tomografii komputerowej klatki piersiowej. U laryngologa dostępne będzie badanie nasofiberoskopem i ewentualnie dalsza diagnostyka – taka jak biopsja.  Natomiast w poradni rehabilitacyjnej pacjenci będą mogli skorzystać z zabiegów, które są dostępne w WOMP oraz z urządzeń, umożliwiających rehabilitację zawrotów głowy, zaburzeń równowagi i nietrzymania moczu.

Nowoczesny sprzęt

Dzięki realizacji tego projektu zakupiony został nowoczesny sprzęt, bardzo potrzebny w rehabilitacji. Na tej długiej liście znajduje się między innymi nowoczesny fotel wykorzystywany między innymi w leczeniu nietrzymania moczu. Za jeden zabieg wykonywany przy pomocy fotela trzeba zapłacić ok. 150 złotych.

Mężczyźni w wieku 45 + będą mogli skorzystać z badania usg prostaty. Badania te będą wykonywane w mobilnym gabinecie, który będzie przemieszczał się po całym województwie.

Badania także w siedzibach firm

Badania wykonywane są w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy, a także w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. Osoby zainteresowane udziałem w projekcie mogą zostać zgłoszone, do udziału w badaniach, przez pracodawcę, mogą także zgłaszać się indywidualnie.

Co ważne badania a także zajęcia edukacyjne przeprowadzane są także w siedzibach firm. Konieczna jest wcześniejsza rejestracja.

Warunkiem skorzystania z programu jest posiadanie aktualnego zaświadczenia od pracodawcy oraz potwierdzenie miejsca zamieszkania na terenie województwa świętokrzyskiego.

Więcej o programie:

Zdrowie najważniejsze! Rusza wielki profilaktyczny projekt

 

 

Galeria

Aktualności

Opatowscy kryminalni zlikwidowali domową uprawę kopii indyjskiej

Funkcjonariusze pionu kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Opatowie, na terenie gminy Tarłów, zlikwidowali nielegalną, domową uprawę konopi indyjskich. Policjanci...

Polecamy