3.5 C
Kielce
środa, 18 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościGospodarka obiegu zamkniętego – warsztaty dla przedsiębiorców

Gospodarka obiegu zamkniętego – warsztaty dla przedsiębiorców

Zobacz

Czym jest Gospodarka o Obiegu Zamkniętym? Jak skutecznie reagować na rosnące wymagania środowiskowe i oczekiwania konsumentów? Jak efektywnie wykorzystywać zasoby przedsiębiorstwa i budować przewagę konkurencyjną? Odpowiedzi na te i inne pytania mogą uzyskać przedsiębiorcy podczas trwających  warsztatów „Akademia Transformacji Cyrkularnej dla Biznesu”, których współorganizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Uczestników spotkania powitał Andrzej Pruś, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

Warsztaty dla przedsiębiorców, organizowane w ramach współpracy  z Instytutem Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO z Warszawy oraz Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) są częścią projektu pod nazwą „Akademia Transformacji Cyrkularnej dla Biznesu”. Jest to  skierowany do przedsiębiorców projekt edukacyjny, którego celem jest zwiększenie wiedzy i kompetencji w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego. Ale także udzielenie firmom wsparcia w nawiązywaniu partnerstw biznesowych, które służyć będą wdrażaniu rozwiązań cyrkularnych – takich, w których wykorzystanie zasobów naturalnych jest zminimalizowane, a materiały i surowce znajdują się w obiegu gospodarczym to długo, jak  to możliwe, minimalizując ilość odpadów i ich negatywny wpływ gospodarki na środowisko.

W dzisiejszym spotkaniu, odbywającym się gościnnie w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim, uczestniczy około 40 przedsiębiorców, przede wszystkim z terenu województwa świętokrzyskiego, ale także z Podkarpacia. Reprezentują oni głównie branże: energetyczną, gospodarowania odpadami, spożywczą i budowalną. Uczestników warsztatów przywitał Andrzej Pruś, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

– Bardzo się cieszę, że samorząd województwa mógł  wspólnie z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości zorganizować dla Państwa takie przedsięwzięcie, prowadzone jako warsztatowe.  Korzystamy z gościnności urzędu wojewódzkiego, ponieważ w naszym budynku  nie mamy tak dużej sali, która mogłaby Państwa pomieścić. Jestem przekonany, że spotykając się dzisiaj w Kielcach, będziecie Państwo mogli wymienić się uwagami, opiniami i wzywaniami jakie przed Państwem, jako przedsiębiorcami,  stają w związku z  wprowadzaniem gospodarki obiegu zamkniętego – mówił Andrzej Pruś. –  Zajęcia warsztatowe mają zdecydowaną przewagę nad spotkaniami organizowanymi w formie konferencji – dają możliwość wymiany doświadczeń, a to ma wpływ na podejmowane przez Państwa działania. Gospodarka Obiegu Zamkniętego to wyzwanie czasu, do jakiego jesteśmy zobligowani również  prawodawstwem unijnym. Trzeba się z nim zmierzyć.  Życzę Państwu owocnych obrad, wiele osobistej satysfakcji ze spotkania oraz pomysłów w sferze gospodarczej, które przyniosą wiele korzyści dla rozwoju społecznego i gospodarczego województwa.

W ramach projektu odbywają się  warsztaty, spotkania eksperckie oraz wizyty studyjne. Przewidziano także usługi informacyjno-konsultacyjne świadczone przez ekspertów m.in. z obszaru Gospodarki o Obiegu Zamkniętym.  Także pod czas kieleckiego spotkania przedsiębiorcy z regionu mogli skorzystać z porad ekspertów, by  dowiedzieć się  za pomocą jakich strategii zarządzania i narzędzi reagować na rosnące wymogi prawne, wyzwania środowiskowe i oczekiwania konsumentów. Ale także jak wykorzystać zasoby przedsiębiorstwa, by skutecznie odnajdywać się na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. Spotkanie było także okazją do nawiązania kontaktów i wymiany doświadczeń z partnerami biznesowym.

Gospodarka o Obiegu Zamkniętym – to model gospodarczy, w którym produkty, materiały oraz surowce powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe, a wytwarzanie odpadów powinno być jak najbardziej zminimalizowane. Idea ta uwzględnia wszystkie etapy cyklu życia produktu, zaczynając od jego projektowania, poprzez produkcję, konsumpcję, zbieranie odpadów, aż do ich zagospodarowania. Jest to przeciwieństwo tradycyjnego modelu gospodarczego, zwanej gospodarką liniową, w której surowce są pozyskiwane, przetwarzane, wykorzystywane i wyrzucane jako odpady. GOZ stanowi narzędzie do realizacji idei Europejskiego Zielonego Ładu.

Gościem dzisiejszych warsztatów jest także Sylwia Kanios, dyrektor Departamentu Rolnictwa, Klimatu i Środowiska  urzędu marszałkowskiego.

Wszystkie działania w ramach „Akademii Transformacji Cyrkularnej dla Biznesu” adresowane są do przedsiębiorców z terenu tzw. Polski Wschodniej, tzn. woj. lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego (bez Warszawy i otaczających ją powiatów). Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW) 2021-2027.

Galeria

Aktualności

Szkoła w Mniowie inwestuje w edukację. Pozyskano rządowe dofinansowanie na nowoczesne pomoce dydaktyczne

Tablety, programy multimedialne i podłoga interaktywna z pakietem rewalidacyjnym – takie nowoczesne pomoce edukacyjne już trafił do uczniów...

Polecamy