3.5 C
Kielce
środa, 14 sierpnia, 2024
Strona głównaKultura56 Dymarki w Nowej Słupi

56 Dymarki w Nowej Słupi

Zobacz

56 Dymarki Świętokrzyskie w Nowej Słupi już za nami. To cykliczne wydarzenie organizowane na terenie gminy Nowa Słupia. Nad 56 edycją dymarek Patronat Honorowy objął starosta kielecki Tomasz Pleban, a starostwo było partnerem imprezy. Trzydniowa podróż w czasie odbyła się w dniach 9-11 sierpnia br., a obecni na niej byli starosta Tomasz Pleban, członek Zarządu Powiatu w Kielcach Cezary Majcher, radni powiatowi Stefan Bąk oraz Piotr Sepioło. 

Podczas piątkowego, uroczystego otwarcia obecny był starosta kielecki Tomasz Pleban, który pogratulował organizatorom wspaniałej tradycji i wydarzenia. – Dymarki to nieodłączna wizytówka kulturalna nie tylko Miasta i Gminy Nowa Słupia, ale także całego powiatu kieleckiego – podkreślił starosta. Na inauguracji mogliśmy zobaczyć przemarsz rzymskich legionistów, czy widowiskowy pokaz świetlny. To niezwykłe święto kultury, które łączy w sobie historię i wszystkie dziedziny sztuki.

W niedzielę odbył się finał konkursu dla twórców ludowych, którego mottem były „Świętokrzyskie pory roku”.  Konkurs organizowany był w czterech kategoriach: konkurs rzeźbiarski, konkurs malarski, konkurs ceramiczny oraz konkurs w pozostałych dziedzinach (tkactwo, bibułkarstwo, haft, wycinanka itp.). Podczas uroczystego wręczenia nagród w konkursie nasz powiat reprezentował członek Zarządu Powiatu w Kielcach Cezary Majcher, który osobiście wręczył nagrody dla najbardziej utalentowanych twórców. W konkursie prezentowano niezwykłe dzieła rękodzielnicze. Od tradycyjnych haftów po ceramikę i wyroby z wikliny – każdy uczestnik miał okazję podziwiać piękno kunsztu ludowego. To wspaniałe wydarzenie promuje naszą kulturę ludową i umożliwia artystom prezentację swoich pasji i umiejętności.

Podczas dymarek swoje koncerty dali znakomici muzycy polskiej estrady: Marek Piekarczyk, Zespół Zakopower oraz Pectus.

Zdj.: Miasto i Gmina Nowa Słupia

Galeria

Aktualności

Mistrz Łucznictwa z Samsonowa

Mieszkaniec Samsonowa (gm. Zagnańsk), Piotr Pawlik został Mistrzem Polski Osób Niepełnosprawnych w Łucznictwie.  ...

Polecamy