3.5 C
Kielce
wtorek, 30 lipca, 2024
Strona głównaKultura “Opowieść jako żywa… Pielgrzymka Króla Władysława Jagiełły na Święty Krzyż”

 “Opowieść jako żywa… Pielgrzymka Króla Władysława Jagiełły na Święty Krzyż”

Zobacz

W sercu malowniczych Gór Świętokrzyskich, na wzgórzu Świętego Krzyża, odbyło się wyjątkowe widowisko plenerowe, które przeniosło nas w czasie do epoki średniowiecza. To niezwykłe wydarzenie, zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Kielcach, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej i Sandomierski Ośrodek Kawaleryjski, przybliżyło historię pielgrzymki Króla Władysława Jagiełły na Święty Krzyż. I mimo niesprzyjającej pogody, goście byli z nami do końca.  

Widowisko rozpoczęła uroczysta msza święta w klasztorze na szczycie góry. Wśród uczestników była Królowa Anna Cylejska wraz z dworem. Po wspólnej modlitwie rekonstruktorzy Sandomierskiej Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej w barwnym korowodzie ruszyli na błonia otaczające klasztor. Ich stroje, zgodne z epoką, przywołały ducha średniowiecznej Polski.

Orszak, prowadzony przez członków Chorągwi, przemaszerował na błonia. Relikwie krzyża świętego, trzymane przez superiora klasztoru, Ojca Rafała Kupczaka, stanowiły centralny punkt widowiska. Dla Króla Władysława Jagiełły te relikwie były niczym ikona, przy których modlił się godzinami.

W barwny korowodzie szli: starosta kielecki Tomasz Pleban, członek Zarządu Powiatu w Kielcach Mirosław Gębski, superior klasztoru Rafał Kupczak, radni powiatowi Małgorzata Popiel, Bogdan Gierada i Piotr Sepioło, burmistrzowie i wójtowie: Bodzentyna Dominik Dudek, Nowej Słupi Andrzej Gąsior, Strawczyna Karol Picheta, Bielin Sławomir Kopacz oraz zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Kielcach bryg. Michał Jankowski.

Królową z dworem i gości powitali starosta kielecki Tomasz Pleban i gospodarz terenu superior Rafał Kupczak.

– Dzisiaj zobaczymy wielki powrót Króla Władysława Jagiełły na Święty Krzyż. Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, po raz czwarty w swojej historii odtworzy dziękczynną pielgrzymkę Króla Władysława Jagiełły po zwycięskiej Bitwie pod Grunwaldem. Bawmy się i cieszmy tym, co tu przygotowaliśmy podczas tego wydarzenia – zachęcał starosta.

Superior Ojciec Rafał Kupczak przypomniał, jak ważne do króla Władysława Jagiełły były relikwia krzyża świętego. – Były dla niego niczym ikona, modlił się przy nich godzinami – mówił.

 – Widzowie zobaczą rekonstrukcję rozbicia i funkcjonowania obozowiska historycznych wojsk królewskich. Przedstawione zostaną prezentacje broni i strojów historycznych. Odbędą się gonitwy rycerskie do pierścienia i saracena, a także pokaz musztry bojowej wojsk pieszych – zapraszał Karol Bury Kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

Wjazd króla na koniu

Król Władysław Jagiełło, na koniu, otoczony rycerzami, wjechał na błonia Świętego Krzyża. Jego żona, Królowa Anna, czekała na niego – to spotkanie było wyjątkowe, ponieważ nie widzieli się od roku. Dopełnieniem inscenizacji były Konny Turniej Rycerski oraz potyczki bitewne z udziałem rycerstwa z czasów bitwy pod Grunwaldem.

Podczas wodowiska, widzowie mieli okazję zobaczyć rekonstrukcję obozowiska historycznych wojsk królewskich. Prezentowano broń, stroje, a także umiejętności łuczników. Gonitwy rycerskie, walki pieszych i konnych, pokazy musztry bojowej – wszystko to ożywiło przeszłość i przybliżyło nam życie w czasach Jagiełły.

Na Świętym Krzyżu czekało mnóstwo atrakcji: turniej walk na kopie, potyczki z Zakonem Krzyżackim, a także liczne stoiska z rękodziełem i regionalnymi potrawami. Postacie historyczne, takie jak Zawisza Czarny z Garbowa, Dobiesław z Oleśnicy czy Mszczuj ze Skrzynna, ożyły na błoniach góry.

To wyjątkowe widowisko przypomniało nam, że historia jest żywa, a Święty Krzyż wciąż przyciąga pielgrzymów i miłośników kultury średniowiecza.

Galeria

Aktualności

Jak zostać dobrą opiekunką w żłobku – praktyczne rady i wskazówki

Praca opiekunki w żłobku to nie tylko zawód, ale także powołanie wymagające serca, zaangażowania i odpowiednich umiejętności. Dobra opiekunka...

Polecamy