3.5 C
Kielce
niedziela, 24 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościPamięci ofiar bestialskiej zbrodni

Pamięci ofiar bestialskiej zbrodni

Zobacz

Uroczystości w 81. rocznicę Pacyfikacji Wsi Michniów oraz Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, odbyły się w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Obchody rozpoczęły się od mszy świętej w intencji pomordowanych przez Niemców mieszkańców wsi. Patronat Honorowy nad uroczystościami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda, który wystosował też list do uczestników uroczystości. 

Starosta Kielecki Tomasz Pleban, waz z członkami Zarządu Powiatu Kieleckiego, Cezarym Majchrem i Mariuszem Ścianą złożyli wieniec przed pomnikiem pomordowanych mieszkańców Michniowa. Starosta Tomasz Pleban zwraca uwagę, że Michniowska Golgota jest symbolem 817 polskich wsi spacyfikowanych przez Niemców, w czasie II wojny światowej. – Nie możemy zapomnieć o tej zbrodni, ani o pozostałych, dokonanych przez Niemców w niemal tysiącu miejscowości w naszym kraju. Każda z 204 ofiar pacyfikacji Michniowa przypomina nam o tym, ile Polacy wycierpieli w czasie II wojny światowej. Pokazuje również, że nawet takie makabryczne zbrodnie niemieckich i sowieckich okupantów nie złamały Polaków. Michniów miał wystraszyć mieszkańców Kielecczyzny, ale nie złamał ich woli walki o wolność tej ziemi- mówił starosta. Zwrócił przy tym uwagę, że są jeszcze wśród nas świadkowie tej zbrodni. – Dziś byli tu z nami i razem z nami złożyli kwiaty w hołdzie dla tych, którzy wówczas zostali bestialsko zamordowani – mówi Tomasz Pleban.

Przed mogiłą ofiar zbrodni, wieńce złożyli między innymi mieszkańcy Michniowa i innych miejscowości spacyfikowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej.

 

 

 

W Michniowie w dniach 12 i 13 lipca 1943 r. miały miejsce dramatyczne wydarzenia. Wieś została spacyfikowana przez niemieckie oddziały policyjne. Okupanci wymordowali 204 osoby: 103 mężczyzn – w większości spalonych żywcem, 53 kobiety i 48 dzieci, z których dziesięcioro miało mniej niż 10 lat. Najmłodszą ofiarą był dziewięciodniowy Stefanek Dąbrowa, wrzucony przez niemieckiego żandarma do płonącej stodoły. Wymordowanie mieszkańców wsi było odwetem za ich pomoc niesioną oddziałom partyzanckim oraz przynależność do Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Niemcy nie zamordowali jedenastu osób, wobec których mieli konkretne podejrzenia o podziemną działalność. Osoby te zostały wywiezione do KL Auschwitz, gdzie sześcioro z nich zginęło. Osiemnaście młodych dziewcząt wywieziono na przymusowe roboty do Rzeszy. Wieś, po ograbieniu, została doszczętnie spalona. Zabroniono jej odbudowy i uprawiania pól w Michniowie. Szczątki zamordowanych spoczywają w zbiorowej mogile, na której zaraz po wojnie postawiono kamienną tablicę z nazwiskami ofiar.

Wieś stała się symbolem męczeństwa ludności 817 wsi spacyfikowanych przez okupanta w granicach administracyjnych dzisiejszej Polski. Historycy szacują, że na terenie Polski w okresie okupacji niemieckiej rozmaitymi formami represji zostało dotkniętych ponad 10 tys. wsi, 2,125 mln osób narodowości polskiej zamordowano w pacyfikacjach lub zabito w więzieniach, obozach i podczas egzekucji. Wiele osób straciło życie w innych okolicznościach, będących pokłosiem akcji pacyfikacyjnych.

Od 2018 r., 12 lipca obchodzone jest święto państwowe – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

(źródło: michniow.pl

Galeria

Aktualności

Starosta kielecki w TVP3 Kielce

Starosta kielecki Tomasz Pleban będzie gościem programu "Dobrego dnia" w TVP3 Kielce, dziś (piątek) o godz....

Polecamy