Upały z pewnością dają nam się we znaki, ale w większości wiemy jak sobie z nimi radzić, jak dbać o siebie w skwarne dni. W tym czasie pamiętajmy, aby zadbać również o zwierzęta, zarówno te domowe, hodowlane, ale również dzikie, możemy im pomóc, a szczególnie ptakom i owadom. Jak o nie dbać dowiemy się od lek. wet. Jarosława Sułka z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Kielcach.
Lekarz przypomina, że zwierzęta nie mają dostępu do udogodnień takich, jak termoaktywna odzież, czy klimatyzacja, są zdane na nas, a my jesteśmy za nie odpowiedzialni.
Temperatura powyżej 30 stopni może już zagrażać zdrowiu i życiu zwierząt -przestrzega lek. wet. Jarosław Sułek. – Zwierzęta domowe, takie jak psy i koty, powinny mieć stały dostęp do świeżej i czystej wody pitnej. Woda nie powinna być zimna, wystarczy by miała temperaturę otoczenia – dodaje. Psy pilnujące naszych domostw powinny mieć zapewniony cień, najlepiej by mogły swobodnie poruszać się po podwórku, wtedy samodzielnie znajdą najchłodniejsze miejsce i w nim będą odpoczywać – wyjaśnia.
Wiele się mówi o nieodpowiedzialnych właścicielach, którzy „tylko na chwilę” zostawiają swoje zwierzęta w samochodach. Parkingi często są niezacienione. Na zakupach potrafimy zgubić poczucie czasu, a samochód w nasłonecznionym miejscu potrafi się bardzo szybko nagrzać nawet do 70 stopni. Pies bez uchylonej szyby i dostępu do wody nie ma szans na przeżycie w takich warunkach.
Jeśli podczas spacerów pies ma założony kaganiec, pamiętajmy by pupil miał możliwość swobodnego otwarcia pyska, bo dla psów to najważniejszy sposób chłodzenia organizmu.
– Jeśli chodzi o zwierzęta gospodarskie, to przede wszystkim powinniśmy zapewnić im cień między godzinami 10 a 17 oraz stały dostęp do wody. Zwierzęta hodowlane powinny przebywać na pastwiskach tylko w godzinach porannych, w czasie przebywania w pomieszczeniach, powinny mieć otwarte okna, ale bez przeciągów -opisuje Powiatowy Inspektor Weterynarii. – Oczywiście możemy polewać ciała zwierząt letnią wodą, ale nie zimną – przestrzega lekarz.
Podczas upałów możemy pomóc dzikim zwierzętom, szczególnie ptakom i owadom. W zacienionych miejscach, w ogródkach, czy na balkonach możemy ustawić poidełka. Spragnione zwierzęta nie tylko zaspokoją pragnienie, ale również skorzystają z chłodzącej kąpieli. My w tym czasie będziemy mieć wyśmienitą okazję do ich obserwowania.
Pamiętajmy także, że podczas upałów nie powinniśmy kosić trawników, czy łąk. Skoszone trawy przyczyniają się do szybszego osuszania gleby. Pozbawiamy również schronienia wiele ptasich gniazd i niszczymy naturalne środowisko owadów, płazów i gadów. – Z drugiej strony koszenie traw zapewnia pokarm m.in. dla ptaków, bo owady i dżdżownice, jako pożywienie są bardziej dla nich dostępne. Warto zastosować „enklawy” niekoszonej trawy, która będzie schronieniem dla różnych organizmów – podsumowuje Powiatowy Inspektor Weterynarii Jarosław Sułek.
W te upalne dni bądźmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale również za zwierzęta.