3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościPierwsza pomoc na ugryzienia

Pierwsza pomoc na ugryzienia

Zobacz

Ugryzienia przez owady są powszechnym problemem, szczególnie w okresie letnim. Choć większość z nich jest nieszkodliwa, mogą one powodować dyskomfort, ból i świąd co ma związek z miejscowym odczynem alergicznym. Jak radzić sobie domowymi sposobami z ukąszeniami przez osy, pszczoły, komary i meszki? Kiedy konieczna jest konsultacja z lekarzem?

Ukąszenia przez osy i pszczoły

Ukąszenia przez osy i pszczoły mogą być bolesne i powodować obrzęk. Są one szczególnie niebezpieczne dla osób uczulonych. Konieczna jest wtedy natychmiastowa interwencja medyczna.

Jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku ukąszeń przez pszczoły i osy?

  1. Usuń żądło (tylko w przypadku pszczoły) – delikatnie zeskrob żądło za pomocą paznokcia, unikaj jednak jego ściskania, aby nie wycisnąć więcej jadu.
  2. Oczyść miejsce ukąszenia – umyj skórę wodą z mydłem, aby zapobiec infekcji lub zastosuj środek antyseptyczny.
  3. Chłodzenie – nałóż zimny kompres lub lód owinięty w materiał na miejsce ukąszenia, aby zmniejszyć obrzęk i ból.
  4. Leki przeciwhistaminowe – reakcja po ukąszeniu to reakcja nadwrażliwości związana z działaniem histaminy na organizm. Dlatego warto sięgać po miejscowo działające leki przeciwhistaminowe, ale także te doustne. Tego typu preparaty są dostępne dla dorosłych w formie tabletek i dzieci w formie kropli lub syropu. Sprawdź: syrop na alergię bez recepty w ofercie Apteki dla Rodziny.
  5. Kremy przeciwzapalne – maści dostępne bez recepty zawierające hydrokortyzon łagodzą ból, świąd i miejscowy stan zapalny. Sprawdź: maść na alergię skórną – aptekadlarodziny.pl.

Kiedy z ukąszeniem przez osę lub pszczołę należy zgłosić się do lekarza?

  • Jeśli pojawią się objawy reakcji alergicznej: trudności w oddychaniu, zawroty głowy, obrzęk twarzy lub gardła.
  • Jeśli obrzęk i ból nie ustępują po kilku dniach lub miejsce ukąszenia jest zaczerwienione i gorące.

Ukąszenia przez komary

Komary mogą być uciążliwe, a ich ukąszenia powodują swędzenie i dyskomfort. Zazwyczaj są one nieszkodliwe, ale przecież mogą one przenosić choroby. Dlatego najlepiej chronić się przed ukąszeniami, stosując repelenty czy też zakładając moskitiery w oknach. Kiedy już dojdzie do ukąszenia, należy postępować podobnie jak w przypadku ukąszenia przez osę czy pszczołę, tj. oczyścić miejsce ukąszenia, schłodzić je i ewentualnie zastosować miejscowe i doustne leki przeciwhistaminowe. Wspomagająco w przypadku alergii skórnej sprawdzi się wapno na alergię – Apteka dla Rodziny. Ważne, aby mimo dokuczliwego świądu unikać drapania. Może ono prowadzić do zakażenia. 

Podobnie postępuje się, gdy dojdzie do ukąszenia przez meszki. Są one małymi owadami, których ukąszenie może być bardzo bolesne, powodować świąd i prowadzić do dużego obrzęku. Jeśli objawy utrzymują się dłużej lub pojawiają się objawy infekcji, tj. zaczerwienienie, ropienie, obrzęk, gorączka, koniecznie należy zgłosić się do lekarza.

Ukąszenia przez owady są powszechnym problemem, który najczęściej można skutecznie leczyć w domu za pomocą dostępnych bez recepty środków z apteki. Warto zawsze mieć pod ręką leki przeciwhistaminowe, maści przeciwzapalne oraz środki chłodzące. Jednak w przypadku poważniejszych reakcji alergicznych związanych z uporczywym bólem, obrzękiem lub objawami zakażenia, niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Regularne monitorowanie stanu zdrowia po ukąszeniu i odpowiednia pierwsza pomoc mogą zapobiec poważniejszym komplikacjom i zapewnić szybką ulgę.

Aktualności

W nocy spadnie śnieg – na drogach może być ślisko

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega, że w najbliższych dniach prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg...

Polecamy