Mieszkańcy Miasta i Gminy Morawica mają powód do radości i dumy. 27 czerwca 2024 otwarto Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Brudzowie. Obiekt będzie służył 20 osobom ze znacznym lub umiarkowanym orzeczeniem o niepełnosprawności. Nowopowstały budynek zachwyca pięknem i przystosowaniem do potrzeb jego mieszkańców.
W Brudzowie (Gmina Morawica) otwarto Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. Na uroczystym otwarciu tego wyjątkowego i innowacyjnego miejsca obecny był wicestarosta kielecki Tomasz Dulny.
Przed budynkiem burmistrz Miasta i Gminy Morawica Marian Buras przywitał wszystkich zgromadzonych gości, samorządowców oraz mieszkańców gminy.
Obecny proboszcz parafii w Lisowie, ks. Paweł Zębała, wspólnie ze zgromadzonymi odmówił modlitwę, po czym pobłogosławił i poświęcił oddany dziś do użytku budynek.
Wewnątrz budynku przedstawiona została krótka historia powstania COM w Brudzowie, następnie goście składali gratulacje i życzenia na ręce burmistrza i kierownika jednostki. – Gmina Morawica, na kolejnej płaszczyźnie jest pionierem i otwiera kolejne ścieżki dla powiatu kieleckiego. W imieniu Zarządu dziękuję, za to że gmina działa w kierunku opieki społecznej i to w takiej jakości – mówił wicestarosta Dulny. – Wasza praca stanowi przykład dla innych gmin. Życzę wszystkim dalszego rozwoju. Mieszkańcom COMu by cieszyli się zdrowie. Niech to Centrum służy pomocą – dodał wicestarosta.
Na ręce Kierownika CUM i Kierownika MGOPS w Morawicy, wicestarosta Tomasz Dulny oraz Senator RP Krzysztof Słoń przekazali upominki, które z pewnością przysłużą się funkcjonowaniu jednostki.
Powstanie Centrum zostało zainicjowane z uwagi na potrzeby społeczności lokalnej w zakresie wsparcia osób z niepełnosprawnością. Placówka powstała w ramach resortowego Programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Centra opiekuńczo-mieszkalne” finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Samorządowe Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Brudzowie Funkcjonuje w strukturach Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Morawicy.
Głównymi celami placówki jest umożliwienie warunków do niezależnego, samodzielnego i godnego funkcjonowania na miarę potrzeb i możliwości jego mieszkańców. Poprawa jakości życia i włączenie do funkcjonowania w społeczności lokalnej. COM zapewnia opiekę i pomoc adekwatną do potrzeb i możliwości wynikającej z wieku i stanu zdrowia.
Mieszkańcy Centrum będą mieli dostęp do usług opiekuńczych i wyżywieniowych, ponadto będą mieli możliwość uczestniczenia w terapiach ruchowych, treningach multimedialnych, kulinarnych, zajęciach ogrodniczo-zielarskich. Cum zapewnia również wsparcie psychologiczne oraz treningi umiejętności społecznych.
Nowopowstały budynek przystosowany podzielony jest na trzy strefy. Dwie strefy mieszkalne, składające się z 20 jednoosobowych pokojów z łazienkami oraz wspólnymi kuchniami do przygotowywania samodzielnych posiłków oraz strefy dziennej, na którą składają się sale integracyjne, sala do rehabilitacji, pralnia, jadalnia, toalety i inne pomieszczenia niezbędne do realizacji zadań Centrum. Na zewnątrz znajduję się również strefa relaksu z ławeczkami i stolikami.