Bezpieczeństwo to wielka, a przede wszystkim wspólna sprawa. Lato za pasem, już za chwilę wyjedziemy na wakacje i często będziemy spędzać czas nad zbiornikami wodnymi. W trosce o bezpieczeństwo, dziś zainaugurowano ogólnopolską akcję Kręci Mnie Bezpieczeństwo Nad Wodą. Ósma edycja wydarzenia rozpoczęła się w Sielpi, a udział w niej wzięło m.in. kierownictwo Komendy Głównej Policji, Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, przedstawiciele Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz lokalni włodarze.
Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą jest akcją profilaktyczno-informacyjną, której celem jest poprawa bezpieczeństwa osób przebywających na wodach i terenach przywodnych. Jak bezpiecznie zachować się w wodzie? Jak udzielić pomocy osobie tonącej? Dlaczego bezpieczeństwo jest tak ważne? Na te i wiele innych pytać odpowiadali dziś funkcjonariusze. Działania związane z akcją skierowane są do dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Odpowiednie modele współpracy i dbania o bezpieczeństwo opracowywane są także wspólnie z zarządcami obszarami wodnymi, w szczególności kąpieliskami, a także podmiotami prowadzącymi działalność w zakresie rekreacji wodnej i wypoczynku. Każdy ma wpływ na edukację i profilaktykę, a to stanowi pierwszy krok do szeroko omawianego dziś bezpieczeństwa.
Ósma edycja ogólnopolskiej akcji swoją inaugurację miała dziś, przy zbiorniku wodnym w Sielpi. W wydarzeniu wziął udział Wicewojewoda Świętokrzyski Pan Michał Skotnicki, Świętokrzyski Kurator Oświaty Pan Piotr Łojek, Zastępca Dyrektora Biura Prewencji Komendy Głównej Policji insp. Piotr Kulesza, Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach insp. Tomasz Jarosz oraz Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Pan Krzysztof Obratański. Podczas dzisiejszego spotkania policjanci propagowali właściwe zachowania na akwenach, zasady bezpiecznej kąpieli, żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych. Oczekiwanym efektem będzie ograniczenie wypadków i utonięć. Otwarte dziś przedsięwzięcie realizowane będzie na terenie całego kraju, aż do końca września.
Nie zabrakło ciekawych zajęć. Policjanci z Wydziału Kadr i Szkolenia przygotowali pokaz taktyk i technik przeprowadzania interwencji, gdzie nie zabrakło dynamicznych i widowiskowych elementów. Policjanci zaprezentowali także tresurę psów policyjnych i ich możliwości. Zebrani mogli także obserwować pokaz ratownictwa wodnego, w którym uczestniczyli policyjni wodniacy, kontrterroryści i ratownicy WOPR.
W ramach akcji został ogłoszony konkurs plastyczno-filmowy pod nazwą Artystyczny przeWodnik, którego tematem jest zobrazowanie bezpiecznego sposobu zachowania osób przebywających w wodzie lub nad wodą, promocja zdrowego i aktywnego trybu życia oraz popularyzacja wśród dzieci i młodzieży wiedzy na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa nad wodą. Konkurs będzie trwał od dziś do 10 września i jest adresowany do osób w wieku od 5 do 16 lat. Szczegóły dotyczące udziału tradycyjnie zostaną zamieszczone na stronie internetowej.
W związku ze zbliżającym się sezonem wakacyjnym policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach ogłosili wyniki konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych z terenu województwa świętokrzyskiego w poszczególnych kategoriach klas I-III, IV-VI oraz VII-VIII. Konkurs trwał od 15 kwietnia do 31 maja, a jego celem było propagowanie zasad bezpiecznych zachowań wśród dzieci i młodzieży podczas letniego wypoczynku, szczególnie w trakcie przebywania nad wodą. Na Konkurs nadesłano łącznie 156 prac. Spośród nadesłanych komisja konkursowa wyłoniła po 3 najlepsze prace z każdej kategorii oraz przyznała 3 wyróżnienia.
W kategorii klas I-III:
W Kategorii klas IV-VI:
W kategorii klas VII-VIII:
Źródło: KWP w Kielcach