3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaKulturaKolejne umowy na renowację świętokrzyskich zabytków zawarte

Kolejne umowy na renowację świętokrzyskich zabytków zawarte

Zobacz

Wicemarszałek Grzegorz Socha i Anita Koniusz, członek Zarządu Województwa przekazali dziś w Urzędzie Miasta i Gminy w Staszowie oraz w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu 8 kolejnych umów dotyczących udzielenia dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, położonych na obszarze województwa świętokrzyskiego. Przekazanie umów odbyło się w obecności poseł Anny Krupki.

26 marca 2024 roku Sejmik Województwa Świętokrzyskiego podjął uchwałę w sprawie udzielenia dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, położonym na obszarze województwa świętokrzyskiego. Dotacje mają na celu wspieranie działań w zakresie ochrony i zachowania obiektów zabytkowych. Łączna wartość udzielonego wsparcia to 690 tysięcy złotych.

Podczas dzisiejszej wizyty w Staszowie wicemarszałek Grzegorz Socha i członek Zarządu Województwa Anita Koniusz zawarli cztery umowy z beneficjentami. Wsparcie otrzymały: Kościół Rektoralny p.w. Zwiastowania NMP w Rytwianach (17 000,00 zł), gdzie wykonane zostaną pilne prace konserwatorskie dwóch portali, wczesnobarokowych z ok. 1630 roku w wejściach do kapitularza i na chór, Dom Pomocy Społecznej Zgromadzenia SS. Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Kurozwękach (35 000,00 zł), gdzie przeprowadzony będzie remont i konserwacja elewacji wraz z wymianą stolarki okiennej pawilonu ,,B” (dawny klasztor), Korporacja PP Aleksander Pietrow w Wiązownicy Kolonii (25 000,00 zł), która dotację przeznaczy na odtworzenie brakujących części stropu nad 2. i 3. piętrem pałacu oraz Gmina Staszów (30 000,00 zł), która przeprowadzi renowację zabytkowego parku w Wiśniowej.

– Z dotacji skorzysta łącznie trzydziestu beneficjentów. Z roku na rok pula, którą Samorząd Województwa przeznacza na dofinansowanie tego rodzaju inwestycji systematycznie się zwiększa. Bardzo się cieszymy, że z tych pieniędzy mogą skorzystać wspaniałe świętokrzyskie obiekty, które są wpisane do rejestru zabytków. Staramy się jak tylko możemy dopomagać, aby nasze budowlane perełki piękniały i zachowywały swój unikalny, historyczny stan – mówi Anita Koniusz, członek Zarządu Województwa.

Z kolei podczas spotkania w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu Grzegorz Socha i Anita Koniusz zawarli kolejne cztery umowy z: Parafią Rzymsko-Katolicką p.w. św. Floriana w Koprzywnicy (30 000,00 zł), która wykona remont konserwatorski romańskiego detalu architektoniczno-rzeźbiarskiego oraz wątku kamiennego elewacji dawnej zakrystii kościoła parafialnego p.w. św. Floriana w Koprzywnicy, Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu (15 000,00 zł), które przeprowadzi remont instalacji odgromowej na Domu Długosza (15 000,00 zł), Parafią Rzymsko-Katolicką p.w. Trójcy Przenajświętszej w Samborcu (27 000,00 zł), która wymieni okna w remontowanej zabytkowej plebani parafii Trójcy Przenajświętszej w Samborcu w celu zabezpieczenia, zachowania i utrwalenia substancji zabytku oraz Parafią Rzymsko-Katolicką Św. Apostołów Piotra i Pawła w Obrazowie (15 000,00 zł), która dzięki przyznanej dotacji wykona konserwację i odnowę zabytkowego pomnika rodziny Wawrów na cmentarzu parafialnym w Obrazowie.

– Potrzeby są bardzo duże. Środki, które corocznie przyznaje Sejmik Województwa Świętokrzyskiego przeznaczone są na prace restauracyjne, konserwatorskie a także budowlane. Potrzeby finansowe związane z pracami przy tego rodzaju obiektach są wyższe niż podczas prac przy zwykłych budynkach, ponieważ trzeba spełnić wiele wymagań konserwatorów zabytków – podkreśla wicemarszałek Grzegorz Socha.

 

Galeria

Aktualności

Sesja Rady Miejskiej w Morawicy

Na podstawie § 18 ust. 3 Statutu Miasta i Gminy Morawica przyjętego uchwałą Nr II/5/18 Rady Miejskiej w Morawicy z dnia 27...

Polecamy