3.5 C
Kielce
niedziela, 30 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościW Ogrodzie Botanicznym w Kielcach Pszczoła Musi Być

W Ogrodzie Botanicznym w Kielcach Pszczoła Musi Być

Zobacz

Chociaż Ogród Botaniczny w Kielcach można zwiedzać dopiero od kilku lat, to już stał się rozpoznawalnym i lubianym miejscem. W dodatku doceniają go nie tylko Goście, bo ma też i grono stałych, bardzo unikalnych mieszkańców. Po okresie zimowej przerwy Ogród znowu otworzył swoje podwoje i rozpoczął kolejny sezon, przyciągając spragnionych obcowania z Naturą odwiedzających.

Goście mile widziani

Sama idea powstania Ogrodu ma już blisko pół wieku. Bez wątpienia największy wkład w realizację idei budowy Ogrodu wniósł prof. Stanisław Cieśliński, botanik, wykładowca i rektor kieleckiej WSP. Chociaż kielecki Ogród należy do najmłodszych ogrodów botanicznych w Polsce, to nie brakuje mu uroku i wdzięku. Zarówno jeśli chodzi o samo rozplanowanie i nasadzenia, jak i atrakcyjne widoki na Góry Świętokrzyskie, w tym na Łysicę.

Możemy tu zanurzyć się w feerię barw i upajać zapachami, jakie serwuje nam ponad 30 kolekcji i tysiące roślin – lecznicze, chronione, rodzime, wodne, łąki, murawy… Wśród kwiatów uwijają się zaś stali lokatorzy Ogrodu, do których należą między innymi dzikie pszczoły.

Mieszkańcy jedyni w swoim rodzaju

O idei pomocy pszczołom słyszał chyba każdy, jest bowiem bardzo nośna i popularna. Nie zawsze jednak przedstawiana zgodnie z rzeczywistością i wiedzą naukową.  Tę zaś chce akcentować Fundacja Pszczoła Musi Być, z którą Gmina Kielce i Geonatura Kielce podpisały w ubiegłym miesiącu porozumienie o współpracy. Jego celem jest popularyzacja wiedzy związanej z ekologią i ochroną przyrody oraz promocja walorów przyrodniczych Kielc.

Najbardziej znanym i rozpoznawalnym zapylaczem jest pszczoła miodna – mówi Artur Sobeczek z Fundacji Pszczoła Musi Być – Ten gatunek jest świetnie zaopiekowany przez pszczelarzy,  jego populacja w Polsce wręcz rośnie. Zupełnie inaczej jest z dzikimi pszczołami…

A tak się składa, że te upodobały sobie kielecki Ogród Botaniczny. W naszym kraju żyje blisko 500 gatunków pszczół, zwanych czasem dzikimi albo samotnicami, bo nie tworzą rodzin takich, jak pszczoła miodna lub trzmiele. Około 100 gatunków z nich, czyli 20%, znajdziemy w Ogrodzie! Taka różnorodność jest unikatem, a jednocześnie niesamowitą okazją do obserwowania tych pożytecznych owadów. Zawodowo zajmują się tym między innymi pracownicy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, a amatorsko może to zrobić każdy z Gości. Przy odrobinie szczęścia i cierpliwości można się przekonać, jak wielkie jest wśród pszczół bogactwo zwyczajów, kolorów i kształtów.

Aby dzikim pszczołom (ale także innym błonkówkom) ułatwić gniazdowanie, w Ogrodzie zainstalowano dwa hotele dla zapylaczy, których sponsorem jest marka Tikkurila. Ufundowała ona również dwie tablice informacyjne, z których odwiedzający mogą dowiedzieć się o znaczeniu, roli, a także zwyczajach zapylaczy.

Edukacja to bowiem klucz do zrozumienia wagi dzikich owadów zapylających. To one grają pierwsze skrzypce w zachowaniu bioróżnorodności. Tymczasem ich populacja regularnie maleje, choć na alarm biją ekolodzy, naukowcy, a nawet Unia Europejska. Warto o tym pamiętać, patrząc na bogactwo roślin, którym czaruje kilkanaście hektarów powierzchni Ogrodu.

Ogród Botaniczny w Kielcach czynny jest od 1 maja do 31 października, od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 18.00 (czerwiec-sierpień do 20.00).

 


O Fundacji Pszczoła Musi Być

Fundacja Ekologiczna Pszczoła Musi Być jako cele statutowe wskazuje ochronę środowiska naturalnego i zwiększanie populacji zwierząt, w tym owadów zapylających. Kładzie szczególny nacisk na działalność informacyjną i edukacyjną społeczeństwa w zakresie znaczenia zrównoważonego rozwoju, bioróżnorodności, budowania świadomości ekologicznej i konsumenckiej.

Więcej informacji na temat Fundacji dostępnych jest na stronie www.pszczolamusibyc.pl.

O Geonatura Kielce

Geonatura Kielce stawia sobie za cel rozwój miasta jako ośrodka turystycznego, poprzez propagowanie i wykorzystanie jego walorów geologicznych. Głównym obszarem działalności Geonatury są rezerwaty geologiczne na terenie miasta: Rezerwat Kadzielnia z Parkiem i Amfiteatrem Kadzielnia oraz podziemną trasą turystyczną, Rezerwat Wietrznia z Centrum Geoedukacji oraz rezerwat Ślichowice. Częścią Geonatury Kielce jest także Ogród Botaniczny o powierzchni 14 ha, zlokalizowany na zboczach góry Karczówki. W obrębie 7 działów roślinnych rośnie tu ponad dwa tysiące taksonów roślin. Miejsce to obfituje w siedliska dla wielu gatunków owadów zagrożonych wyginięciem.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie: www.geonatura-kielce.pl

O marce Tikkurila

TIKKURILA to międzynarodowa marka wysokiej jakości produktów przeznaczonych do malowania, dekoracji i ochrony różnego rodzaju powierzchni zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Wiele uwagi poświęca bezpieczeństwu wytwarzanych przez siebie wyrobów, stąd też produkty tej marki są przyjazne dla użytkowników i środowiska naturalnego. Produkty Tikkurila dostępne są w sprzedaży w około 40 krajach od ponad 150 lat. Firma powstała w 1862 r. w Finlandii, na polskim rynku pojawiła się w 1998 roku. Obecnie jest częścią koncernu PPG.

Wsparcie marki Tikkurila umożliwia Fundacji realizację celów statutowych – czyli przede wszystkim akcji edukacyjnych mających na celu uświadamianie społeczeństwu roli pszczół miodnych i dzikich zapylaczy w ekosystemie, jak również w życiu codziennym każdego człowieka.

Więcej informacji na temat marki dostępnych jest na stronie www.tikkurila.pl.

Galeria

Aktualności

Upał.

Ostrzeżenie nr 1214/181/2024 wydane przez Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie w dniu 2024-06-29, godz. 12:14, dla powiat kielecki, ważne od...

Polecamy