Za nami 3. edycja Polish Day in Brussels. Dzień Polski z udziałem delegacji ze Świętokrzyskiego odbył się 4 maja 2024 roku w parku Cinquantenaire w centrum Brukseli. To wydarzenie jest co roku wielkim świętem polskiej kultury w Belgii i największym polskim festiwalem w tej części Europy. Tegoroczna edycja miała szczególne znaczenie, ponieważ zbiegła się z 20. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Wydarzenie miało charakter otwarty i było skierowane do wszystkich mieszkańców Belgii, społeczności międzynarodowej mieszkającej Brukseli oraz wszystkich pokoleń Polonii. Przygotowano bogatą ofertę kulturalną, muzykę na żywo, spotkania z pisarzami, zajęcia rodzinne, konkursy z nagrodami i polskie jedzenie. Zaprezentowały się województwa, polskie szkoły i organizacje w Belgii, a wieczorem odbył się koncert Darii Zawiałow.
Województwo Świętokrzyskie na czele z Sekretarzem Województwa, Mariuszem Bodo oraz Departamentem Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych, reprezentowanym przez kierownika Oddziału Spraw Zagranicznych, Daniela Przybylskiego, po raz kolejny mogło zaprezentować swoją bogatą ofertę dla uczestników wydarzenia. Wieczorem, w siedzibie Domu Polski Wschodniej zaprezentowano wystawę pn. “20 lat Świętokrzyskiego w Unii Europejskiej”, ukazującą przekształcenia, które zmieniły oblicze Świętokrzyskiego przez te dwie dekady.
Nie zabrakło także świętokrzyskiego folkloru i regionalnych świętokrzyskich przysmaków. Wydarzeniu towarzyszył występ świętokrzyskiego zespołu ludowego Stowarzyszenia „Piekoszowianie”.
Dom Polski Wschodniej wraz z Regionalną Organizacją Województwa Świętokrzyskiego zaprezentowali ofertę turystyki rowerowej, w szczególności jeden z najlepszych polskich produktów rowerowych: Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Do odwiedzenia polskiego stoiska zachęcał Krystian Herba – ambasador Green Velo, który w 2016 roku odwiedził już Brukselę i pobił rekord wskakując na rowerze na kultowy pomnik stolicy Europy – Atomium.
Wydarzenie zorganizowali: Ambasadę RP w Brukseli, Sztabki (Sztab Pomocy Belgia) oraz Polska Macierz Szkolna w Belgii, we współpracy ze Stałym Przedstawicielstwem RP przy Unii Europejskiej, Polską Organizacją Turystyczną, Instytutem Polskim w Brukseli oraz Stałym Przedstawicielstwem RP przy NATO. Wydarzenie wsparły polskie województwa: Dolnośląskie, Dom Polski Wschodniej – w tym Województwo Świętokrzyskie, Kujawsko-Pomorskie, Małopolskie, Mazowieckie, Opolskie, Śląskie, Zachodniopomorskie.