Historię ludowego święta oraz barw i symbolu ludowców przybliżono podczas uroczystości „Zielonych Świątek” w Mniowie, jakie odbyły się w przeddzień Zesłania Ducha Świętego. Podczas Powiatowego Święta Ludowego nie zabrakło też podziękowań dla mieszkańców wsi za ciężką pracę, a także podziękowań i odznaczeń dla najbardziej zasłużonych. Uroczystość uświetniła Orkiestra Dęta z Daleszyc.
Uroczystości rozpoczęły się od przemarszu licznie zebranych gości w towarzystwie sztandarów spod Urzędu Gminy w Mniowie na Mszę świętą polową, którą odprawił ks. Michał Glin wikariusz parafii pw. św. Stanisława biskupa męczennika w Mniowie. Po mszy gości powitał wójt gminy Mniów, Mariusz Adamczyk, powołując się na słowa Pabla Picasso, mówiących o tym, że działanie jest podstawowym kluczem do każdego sukcesu. – Nie brakuje nam ani chęci do działania ani zapału, co widać po już dokonanych przedsięwzięciach. Widać też będzie po tych zaplanowanych, dzięki realizacji których poprawią się warunki życia mieszkańców – podkreślał wójt, Mariusz Adamczyk. – Dziś, w przeddzień Zesłania Ducha Świętego, czyli popularnych „Zielonych Świątek”, spotykamy się, aby uczcić święto Ruchu Ludowego i całej wsi polskiej, bo przecież Ruch Ludowy to całokształt samodzielnej pracy organizacji politycznych, kulturowych i oświatowych, których celem jest służba Polsce i dążenie do godnego w niej miejsca dla mieszkańców wsi – podkreślał gospodarz gminy Mniów, wyrażając dumę z aktywności mieszkańców gminy Mniów na rzecz rozwoju swoich miejscowości. – Życzyłbym sobie i naszym mieszkańcom, aby nie ustawali w tej aktywności i wzajemnie wspierając się, bez względu na wiek i przynależność organizacyjną, dalej prężnie działali na rzecz naszej małej ojczyzny, naszych wsi, których święto dziś kultywujemy – nawoływał wójt, Mariusz Adamczyk.
Podczas oficjalnej części obchodów święta polskiej wsi przypomniano jego historię. – Zgromadzeni pod zielonym sztandarem każdego roku kultywujemy piękną tradycję najważniejszego święta Ludowców, tak mocno zakorzenionego w polskiej tradycji. Jedno z najpiękniejszych świąt zostało wybudowane na tradycji narodowej, ludowej i chrześcijańskiej – mówiono podczas uroczystości. Głos zabrał także Piotr Żołądek, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, który podkreślał, że dziś z kultury chłopskiej czerpiemy pełnymi garściami. – Kłaniamy się wspaniałej tradycji ruchu ludowego, przypominając jednocześnie jak wiele zależy od nas samych. Wspólnie powinniśmy się zjednoczyć, bo siła tkwi we wspólnym działaniu, czego doskonałym przykładem jest gmina Mniów, która tak prężnie współpracuje z Urzędem Marszałkowskim i Powiatem Kieleckim w celu poprawienia życia mieszkańców tutejszej wsi. Bo w tej właśnie polskiej wsi tkwi ogromna siła, którą wspólnie musimy zamanifestować – nawoływał członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Piotr Żołądek, a Starosta Powiatu Kieleckiego, Michał Godowski podkreślał jak wielkie znaczenie ma jedność mieszkańców polskiej wsi. – Zachęcam wszystkich mieszkańców gminy Mniów do zgodnego udziału w staraniach służących wspólnemu dobru – przekonywał starosta, Michał Godowski, a wójt Mariusz Adamczyk, deklarował w imieniu samorządu chęć współpracy i otwartość na każdego, kto ma wolę działania na rzecz gminy Mniów.
Podczas oficjalnej części obchodów Powiatowego Święta ludowców wręczono także Złote Koniczyny zasłużonym dla Ruchu Ludowego oraz legitymacje dla wstępujących do Polskiego Stronnictwa Ludowego. Po oficjalnych obchodach zaproszeni goście mogli spróbować specjałów mniowskiej kuchni w wykonaniu pań z KGW „Żurawinki”, stowarzyszenia „Aktywni PLUS” oraz kucharek z Zespołu Szkół w Mniowie. Furorę zrobiła grochówka, bigos i naleśniki. Nie zabrakło także pysznych ciast i tradycyjnej kiełbaski i kaszanki z grilla. Kiedy goście zajadali się pysznościami na scenie stanęli lokalni artyści, wśród których nie zabrakło zespołu ludowego z Łopuszna i Koła Gospodyń Wiejskich „Żurawinki”. Bez wątpienia gwiazdą wieczoru był znany i ceniony kabareciarz Stan Tutaj. Na zakończenie wystąpił Zespół Fair Play Cover Band, a zebranych zaproszono do wspólnej zabawy pod gwiazdami.
Organizatorem wydarzenia była Gmina Mniów, Zarząd Gminny i Powiatowy PSL oraz Powiat Kielecki.