W Bibliotece w Samsonowie uroczyście obchodzono 15-lecie Dyskusyjnego Klubu Książki. Był tort, upominki i wiele pięknych wspomnień. A w związku z tym, że Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2024 rokiem Witolda Gombrowicza nie mogło też zabraknąć głośnego czytania jego dzieł. O sylwetce pisarza opowiedział dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach, Andrzej Dąbrowski.
O historii powstania DKK w Samsonowie opowiedziała jego inicjatorka i założycielka Stella Ślefarska, ówczesna dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Samsonowie, pierwsza moderatorka, którą następnie zastąpiła Anna Kapciak. – Spotkanie inaugurujące działalność naszego Klubu odbyło się 22 kwietnia 2009r. z inicjatywy dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Samsonowie Stelli Ślefarskiej. W spotkaniu wzięło udział 9 pań a pierwszą omawianą książką była „Autobiografia na czterech łapach, czyli historia jednej rodziny” Doroty Sumińskiej – wspominała Stella Ślefarska, zastępca dyrektora Biblioteki w Samsonowie. – W ciągu 15 lat odbyło się 156 spotkań, na których dyskutowałyśmy o 183 książkach. Uczestniczyłyśmy w 25 spotkaniach autorskich, a także w dodatkowych w akcjach np. Narodowe Czytanie. Gdy obostrzenia pozwalały spotykałyśmy się w trudnym czasie pandemii. Program kulturalny Dyskusyjne Kluby Książki finansowany jest ze środków Instytutu Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Jubileusz 15-lecia DKK w Samsonowie stał się doskonałą okazją do tego, aby bliżej poznać sylwetkę i twórczość Witolda Gombrowicza. A wszystko to w związku z ogłoszeniem przez senat Rzeczypospolitej Polskiej roku 2024 rokiem Witolda Gombrowicza. Senatorowie podkreślają, że przypadająca w tym roku 120 rocznica urodzin pisarza stanowi okazję do wzmocnienia potrzeby obecności jego dzieł i myśli w zbiorowej świadomości Polaków.
Sylwetkę Witolda Gombrowicza, jego życie i twórczość przybliżył dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach, Andrzej Dąbrowski. Był on pomysłodawcą comiesięcznych spotkań poświęconych Gombrowiczowi. Dotychczas odbyły się one w WBP w Kielcach, w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Staszów i Ożarów. – Na zaproszenie WBP uczestniczyliśmy też w projekcji filmu „Powrót” w reżyserii Andrzeja Wolskiego w kinie Fenomen w Kielcach. Nasza Biblioteka postanowiła włączyć się do akcji. Głośne czytanie „Dzienników 1953-1969” Witolda Gombrowicza połączyliśmy z jubileuszem 15-lecia Dyskusyjnego Klubu Książki w Samsonowie – mówi dyrektor Biblioteki Anna Kapciak.
Na uroczystość przybyli znakomici goście, którzy wspólnie z członkami DKK w Samsonowie czytali fragmenty dzieł Gombrowicza. Wśród gości nie zabrakło dyrektora WBP Andrzeja Dąbrowskiego, Małgorzaty Winkler – kierownik Działu Metodyki, Szkoleń i Analiz WBP, zastępcy wójta gminy Zagnańsk Stanisława Stępnia, sekretarz gminy Zagnańsk Anny Pisarczyk, moderatorek – Haliny Tkaczyk – prowadzi DKK dla Młodzieży w Tumlinie, Wioletty Cedzyńskiej-Jędrzejczyk – prowadzi DKK dla Dzieci w Samsonowie, Anny Skałki – emerytowanej bibliotekarki, założycielki DKK w Zagnańsku, obecnie aktywnej klubowiczki. Obecne były także członkinie DKK w Samsonowie.
Z okazji pięknego jubileuszu dyrektor Andrzej Dąbrowski podarował Bibliotece w Samsonowie portret, zdjęcie Witolda Gombrowicza z oryginalnym autografem Rity Gombrowicz. Gratulacje i podziękowania na ręce dyrektor Anny Kapciak oraz zastępcy dyrektora Stelli Ślefarskiej złożył zastępca wójta Stanisław Stępień wspólnie z sekretarz Anną Pisarczyk. Małgorzata Winkler przekazała natomiast w prezencie parasole dla klubowiczów i moderatorek, a Biblioteka w Samsonowie notesy. Jak na urodziny przystało był oczywiście tort. Nie zabrakło też pięknych wspomnień i ciekawych rozmów.