3.5 C
Kielce
niedziela, 24 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościSłużby podsumowały rok

Służby podsumowały rok

Zobacz

Działalność powiatowych służb za 2023 r. w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa oraz przestrzegania porządku publicznego na terenie powiatu,  podsumowano na posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa Publicznego, Ochrony Przeciwpożarowej, Przeciwpowodziowej i Zapobiegania Innym Zagrożeniom

W komisji uczestniczył starosta kielecki Mirosław Gębski, skarbnik powiatu Anna Moskwa oraz bryg. Michał Jankowski, zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Kielcach a także kom. Ireneusz Krzepkowski, po.  Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji.

W trakcie posiedzenia zostały przedstawione: sprawozdanie z działalności Komendanta Miejskiego Policji w Kielcach za rok 2023 roku  na terenie miast i gmin powiatu kieleckiego, informacje o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie powiatu kieleckiego oraz informacja Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej o stanie bezpieczeństwa ochrony przeciwpożarowej oraz o zagrożeniach pożarowych powiatu za 2023 rok.

– Przestępczość w stosunku do ubiegłego roku nam spadła. W okresie 12 miesięcy 2023 roku na terenie gmin stwierdzono 2123 przestępstwa, to jest 960 mniej niż w roku 2022, co nam daje wykrywalność na poziomie 68,7 procent – mówił kom. Ireneusz Krzepkowski.

W 7 podstawowych kategoriach przestępstw kryminalnych najbardziej uciążliwych dla społeczeństwa tj.: bójka i pobicie, uszczerbek na zdrowiu, kradzież cudzej rzeczy, kradzież samochodu, kradzież z włamaniem, rozboje, wymuszenia i kradzieże rozbójnicze,  uszkodzenie mienia, w 2023 roku stwierdzono 408 przestępstw (mniej o 138) uzyskano wykrywalność na poziomie 53,77%.

– Niestety wzrosła przestępczość narkotykowa, w okresie 12 miesięcy stwierdzono 235  przestępstw narkotykowych tj.,  o 65 więcej niż w analogicznym okresie 2022 roku. Policjanci dokonali zabezpieczenia ponad 44 462 gram narkotyków – wyliczał policjant.

Przestępczość gospodarcza spadła. Stwierdzono w 2023 roku 427 przestępstw, tj. mniej o 776 niż w roku ubiegłym, uzyskując wykrywalność na poziomie 25,2 proc.

W wyniku rozpoznania operacyjnego Policjanci KMP w Kielcach zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej zatrzymali 26 – letniego mieszkańca gminy Daleszyce, trudniącego się uprawą konopi. Funkcjonariusze w jednym z pomieszczeń gospodarczych w suszarce spożywczej znaleźli 82 gramy suszu, który wstępnie został zidentyfikowany jako marihuana dodatkowo ujawnili blisko 4,5 kilogramów suszu roślinnego, ściętego z krzewów plantacji, którą policjanci znaleźli w kompleksie leśnym nieopodal miejsca zamieszania 26-latka. Nielegalny susz został zabezpieczony i trafił do laboratoryjnych badań, a mężczyzna odpowie za wytwarzanie znacznej ilości narkotyków.

 

Policjanci kieleckiej komendy zatrzymali 48-latkę oraz jej partnera, oboje są  mieszkańcami gminy Górno. W trakcie przeszukania posesji ujawnili łącznie blisko 15000 sztuk papierosów oraz 8 litrów spirytusu. Wszystkie znalezione przez policjantów towary nie były oznaczone polskimi znakami akcyzy. Straty Skarbu Państwa z tego tytułu wyniosły blisko 20 tysięcy złotych.

 

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczością narkotykową KMP w Kielcach, na jednej z posesji w Dyminach zatrzymali 31-latka, który posiadał narkotyki. W garażu mężczyzny funkcjonariusze znaleźli blisko 4 kilogramy suszu ziela konopi indyjskiej innej niż włóknista oraz ponad 150 gramów mefedronu. Sąd zastosował wobec 31-latka trzymiesięczny areszt tymczasowy.

 

Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Chęcinach w trakcie kontroli drogowej zatrzymali pojazd, kierowany przez 28-latkę z powiatu kieleckiego. Pasażerem był 20-latek z gminy Bodzentyn. W trakcie prowadzonych czynności okazało się, że mężczyzna jest poszukiwany w sprawie rozboju. Policjanci przy 20-latku ujawnili narkotyki i amunicję. Łącznie zabezpieczono 475 gramów amfetaminy, 3 gramy marihuany oraz magazynek z 5 nabojami. Mężczyźnie postawiono zarzut posiadania znacznej ilości środków odurzających oraz posiadanie amunicji bez wymaganego zezwolenia.

 

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

Łączna liczba zagrożeń zgłoszonych przez mieszkańców z terenu gmin powiatu kieleckiego to 3430. Najczęściej wskazywane zagrożenia na mapie to: przekraczanie dozwolonej prędkości: 2520, nieprawidłowe parkowanie: 187, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych: 169.

 

Przemoc domowa

W okresie 12 miesięcy 2023 roku funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, w trakcie interwencji domowych sporządzili 495 formularzy „Niebieska Karta – A” w związku z podejrzeniem stosowania przemocy domowej, w tym zastosowali 58 przypadkach został zastosowany nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia i zakaz z zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia i zakazy to o 7 więcej niż w roku ubiegłym.

 

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym

W okresie 12 miesięcy 2023 roku na terenie gmin powiatu kieleckiego zaistniało ogólnie 1773 zdarzenia drogowe (2022r. – 1864) tj. o 91 mniej niż w roku ubiegłym. Doszło do 144 (2022r. – 150) wypadków drogowych, tj. o 6 mniej niż w 2022 roku oraz 1629 (2022r. -1714) kolizji drogowych, tj. o 85 mniej niż w 2022 roku. Główną przyczyną zdarzeń drogowych spowodowanych przez kierujących pojazdami było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Równie ważnymi przyczynami było nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Przyczyną zdarzeń drogowych spowodowanych przez pieszych było nieostrożne wejście na jezdnie przed jadącym pojazdem.

–  Niestety wzrosła liczba osób zabitych podczas wypadków drogowych z 13 do 28 – powiedział Ireneusz Krzepkowski.

Galeria

Aktualności

Starosta kielecki w TVP3 Kielce

Starosta kielecki Tomasz Pleban będzie gościem programu "Dobrego dnia" w TVP3 Kielce, dziś (piątek) o godz....

Polecamy