19 kwietnia 1943 roku w warszawskim getcie wybuchło powstanie, które było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej. Jednocześnie było to pierwsze miejskie powstanie w okupowanej Europie.
W tym roku przypada 81. rocznica tamtych wydarzeń. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Centrum Pamięci Kultury Żydowskiej również bierze w niej udział, ponieważ #ŁączyNasPamięć. Poprzez nasze działania chcemy przyczynić się do budowania otwartego społeczeństwa obywatelskiego.
Żółte żonkile są obecnie najbardziej rozpoznawalnym symbolem powstania w getcie warszawskim, co jest ściśle związane z ostatnim przywódcą Żydowskiej Organizacji Bojowej, Markiem Edelmanem. Przeżył likwidację getta, przez lata chronił od zapomnienia wydarzenia z 1943 roku. W każdą rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim pojawiali się ludzie, którzy przynosili ze sobą żółte kwiaty na znak zbiorowej pamięci.
Akcji Żonkile od samego początku towarzyszy hasło ŁączyNasPamięć, które podkreśla siłę wspólnoty, jaką się stajemy wyznając podobne wartości. Przeszłość nas jednoczy, dając poczucie przynależności i akceptacji.
Serdecznie zapraszamy do wnętrz budynku dawnej synagogi, gdzie czeka wiele pouczających projekcji. W trosce o komfort odbiorców filmy oraz godziny ich odtwarzania zostały podzielone na kategorie wiekowe. Seanse skierowane do najmłodszych odwiedzających odbędą się o godzinie 11 oraz 15. W ciągu godziny dzieci zobaczą trzy filmy animowane:,,Było-nie ma-jest”, „Będę Pisać”, „Pamięć Drobinek”. Godzina 12 oraz 16 to czas zarezerwowany dla młodzieży i dorosłych, którzy chcą zatopić się w historii. Zostanie wyemitowany fragment odświeżonej wersji lektury szkolnej,,Zdążyć przed Panem Bogiem” oraz,,Muranów – Dzielnica Północna” – produkcja edukacyjna o żydowskiej historii warszawskiej dzielnicy Muranów.
Premierowo na sali głównej pojawią się publikacje, które pochodzą ze zbiorów CPKŻ. Przez cały okres trwania akcji, można zapoznać się z albumami i książkami o tematyce związanej z gettem warszawskim.
Stałym elementem w przedsionku będzie witająca wszystkich projekcja, która przedstawi Wam ideę całego przedsięwzięcia. Ponadto przygotowaliśmy kącik kreatywności, gdzie dzieci będą mogły wykonać własnego żonkila.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu, niech #ŁączyNasPamięć.