3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaGospodarkaPosiedzenie grupy roboczej Domu Polski Wschodniej w Brukseli

Posiedzenie grupy roboczej Domu Polski Wschodniej w Brukseli

Zobacz

22 marca 2024 roku odbywa się cykliczna narada przedstawicieli regionów Polski Wschodniej, wchodzących w skład wspólnego przedstawicielstwa w Belgii.

Podczas obrad podsumowane są działania Domu Polski Wschodniej z ubiegłego roku, a także omawiane plany działań na rok bieżący. Oprócz dyskusji nad bieżącymi sprawami dotyczącymi działalności DPW, spotkanie ma na celu rozmowy nt. wdrażania Rekomendacji Działań Strategicznych DPW 2024-2028, dokumentu wyznaczającego rekomendacje co do obszarów i kierunków rozwoju DPW w kolejnych latach. Region świętokrzyski reprezentują Daniel Przybylski, kierownik oddziału Spraw Zagranicznych w Departamencie Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego oraz Estera Cedro, główny specjalista w oddziale Spraw Zagranicznych.

Spotkania Grupy Roboczej organizowane są cyklicznie przez kolejne regiony. Koordynatorami działalności DPW są rotacyjnie marszałkowie polskich województw. W 2024 r. województwo świętokrzyskie pełni funkcję koordynatora Domu Polski Wschodniej.

Szczegółowe zadania Domu Polski Wschodniej:

  • reprezentowanie interesów regionów przed instytucjami europejskimi,
  • monitorowanie działań podejmowanych przez instytucje europejskie w sprawach ważnych
    z punktu widzenia interesów regionów,
  • informowanie podmiotów w regionach o możliwościach aplikowania po środki w ramach Programów Wspólnotowych,
  • promowanie Polski Wschodniej w Brukseli i w innych regionach Unii Europejskiej,
  • lobbowanie na rzecz rekomendacji skierowanych do Brukseli przez władze samorządowe
    i instytucje z Polski Wschodniej w zakresie programów regionalnych,

Dzięki wspólnemu przedstawicielstwu regiony mogą lepiej wykorzystywać szanse rozwojowe, a co za tym idzie wspólny potencjał województw Polski Wschodniej. Dom Polski Wschodniej w ramach swojej działalności organizuje liczne wydarzenia o charakterze gospodarczym, które uwzględniają potrzeby wszystkich regionów wchodzących w skład DPW. Pozwala to na optymalizację kosztów i prezentację wspólnych przewag konkurencyjnych i potencjału gospodarczego całego makroregionu.

Dom Polski Wschodniej w Brukseli działa w oparciu o Porozumienie z dnia 2 grudnia 2009 r., zaś szczegółowy zakres zadań i organizację określa Regulamin Działania Domu Polski Wschodniej
w Brukseli.

Aktualności

Rekordowy Przegląd Piosenki Popularnej w Piekoszowie – wyjątkowe talenty na deskach kina „Piksel”

Po raz kolejny w Piekoszowie odbył się Przegląd Piosenki Popularnej, który w tym roku wyróżnił się rekordową liczbą...

Polecamy