Wypalania traw to problem, z którym mierzą się strażacy każdej wiosny. Dlatego właśnie o tej porze roku prowadzona jest kampania „STOP pożarom traw”, która ma ograniczyć proceder wypalania traw na nieużytkach.
Jak informuje świętokrzyska straż pożarna szczególnie dużo zgłoszeń do tego typu akcji jest w marcu i kwietniu. Niestety ponad 90% pożarów traw na terenie województwa świętokrzyskiego to podpalenia.
Sucha roślinność i podmuchy wiatru sprawiają, że żywioł jakim jest ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko często niszcząc, a nawet zabijając lub raniąc ludzi i zwierzęta oraz trawiąc to, co spotyka na swojej drodze (zabudowania, lasy).
Flora i fauna bezpowrotnie są niszczone i latami się odbudowują.
Działania ratownicze są trudne i ryzykowne również dla strażaków. Przy gaszeniu pożarów angażowane są znaczne siły i środki PSP i OSP. Wiele pożarów traw przenosi się również do lasów.
Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu.
Wzniecanie pożarów traw jest karalne! – podkreślają strażacy. Grzywna nawet do 30 tysięcy złotych oraz do 10 lat więzienia grozi osobom wypalającym trawy.
Źródło: KW PSP Kielce
Fot: pixabay