W każdy pierwszy piątek miesiąca marca, kwietnia i maja o godzinie 10.00 wystawa stała Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie zostanie dostosowana do wymagań osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin. Zwiedzanie obiektu odbywać się będzie nieodpłatnie pod opieką przewodnika.
Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich jest symbolem wszystkich spacyfikowanych wsi w czasie II wojny światowej. Michniów stał się miejscem pamięci zbiorowej Polaków. Obecnie w skład kompleksu wchodzi: mogiła pomordowanych mieszkańców Michniowa, Pieta Michniowska, Kaplica św. Małgorzaty i mur pamięci i nowoczesny budynek wystawienniczy. Przypomina
on wiejską chatę, pełną otwartych i zamkniętych segmentów. Na betonie, z którego jest zbudowany odbito drewniane deski, by jeszcze bardziej symbolicznie upodobnić ściany do drewnianych stodół, do których najczęściej spędzano mieszkańców wsi w trakcie pacyfikacji. Nocą oświetlone przestrzenie przypominają o płonących miejscowościach.
To ogromny monumentalny budynek. Jego przestrzeń wystawiennicza przypomina nadpalone drewno. Ta niecodzienna forma oraz liczne multimedia ułatwiają przekaz o tragicznych losach Polaków w trakcie II wojny światowej. Przestrzeń pełna zadumy przybliża ogrom dramatów i pozwala pochylić się nad nimi głębiej.