Powiatowy Zespół Szkół w Chmielniku gościł w swoich progach pedagogów z sąsiednich gmin. Celem wizyty było zapoznanie okolicznych placówek z aktualną ofertą kształcenia. W czwartek 8 lutego delegacja dyrektorów szkół podstawowych zwiedzała szkolne pracownie.
W spotkaniu uczestniczył wicestarosta kielecki Tomasz Pleban. Głównym tematem było omówienie działalności i osiągnieć PZS a także nowych wyzwań, przed którymi stoją szkoły ponadpodstawowe. Wszyscy zgodnie podkreślali jak ważne są w dzisiejszych czasach kierunki zawodowe kształcące młodzież na fachowców w danej dziedzinie. Podczas dyskusji głos zabrali również nauczyciele.
Szkoła w Chmielniku w swojej ponad 60 letniej historii wykształciła 6 tys. absolwentów. Obecnie funkcjonuje jako Powiatowy Zespół Szkół gdzie uczy się 377 uczniów w 17 oddziałach. Placówka oferuje naukę w liceum ogólnokształcącym w klasach o profilu: techniczno-przyrodniczym, policyjno-prawnym, medycznym i filmowym, w technikum m.in. na kierunkach: technik budownictwa, technik robót wykończeniowych w budownictwie, technik pojazdów samochodowych, technik mechanik, technik spawalnictwa, technik informatyk, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz szkole branżowej I stopnia w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, murarz tynkarz, blacharz samochodowy, operator obrabiarek skrawających, mechanik pojazdów samochodowych, kierowca mechanik, mechanik – monter maszyn i urządzeń czy kucharz. Ważnym aspektem kształcenia są także liczne praktyki i staże zawodowe zarówno w firmach polskich jak i zagranicznych, które szkoła realizuje. Uczniowie biorą udział także w życiu społeczno-kulturalnym gminy organizowanym przez Chmielnickie Centrum Kultury, Bibliotekę Publiczną oraz OEM Świętokrzyski Sztetl.
Goście zapoznali się z pracowniami dydaktycznymi przy ul. A. Dygasińskiego oraz pracowniami technicznymi tj. pracownia gastronomiczna, fryzjerska, spawalnicza, samochodowa czy mechaniczna przy ul. Mielczarskiego.
Dyrektorzy ze szkół podstawowych w Chmielniku, Piotrkowicach, Pierzchnicy, Drugni, Gnojnie, Raczycach, Jarząbkach i Balicach mogli także poznać umiejętności kulinarne uczniów kierunku gastronomicznego. Wychowankowie pod okiem nauczycieli zawodu przygotowali pyszny poczęstunek, który był miłym podsumowaniem spotkania.
Tekst i zdjęcia: Edyta Gruszczyńska