Samorząd Województwa Świętokrzyskiego od wielu lat dofinansowuje koszty działania „Telefonu zaufania dla osób w kryzysie 195 25”. Dziś podpisano umowę z dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach Magdaleną Gościniewicz. W wydarzeniu wzięli udział wicemarszałek Renata Janik, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Elżbieta Korus i jej zastępca Arkadiusz Ślipikowski.
– Funkcjonowanie „Telefonu zaufania” szczególnie w dobie kryzysów dotykających zarówno świat, jak i nasz kraj odpowiada na potrzeby osób będących w trudnej sytuacji, dla których jest on często jedyną drogą wsparcia psychicznego. Coraz więcej osób, dzieci doświadcza kryzysów psychicznych, wychodząc naprzeciw wspieramy tego typu działania. Osoby, które dzwonią pod ten nr telefonu często informują, że będą podejmowały próbę samobójczą, czy zgłaszają przemoc w rodzinie. Dlatego tak ważne jest aby ten telefon, który utrzymywany jest od 21 lat dalej funkcjonował. Zapraszamy mieszkańców naszego regionu do korzystania z infolinii o numerze 195 25 – podkreśliła wicemarszałek Renata Janik.
Dzięki funkcjonowaniu anonimowego, bezpłatnego “Telefonu zaufania dla osób w kryzysie” o numerze 195 25, w latach ubiegłych udało się zapobiec licznym próbom samobójczym, podjęte zostały interwencje kryzysowe, które dotyczyły rodzin i osób samotnych.
Telefon interwencyjny zapewnia możliwość szybkiego dotarcia do specjalistycznego wsparcia. W naszym regionie najczęściej występującą formą przemocy jest przemoc psychiczna. Osoby, które dzwonią, otrzymają pomoc w postaci wsparcia emocjonalnego, zmniejszenia poczucia lęku i przeciwdziałania reakcjom depresyjnym.