3.5 C
Kielce
wtorek, 26 listopada, 2024
Strona głównaKulturaNad Wierną rzeką czytali "Wierną rzekę" Żeromskiego

Nad Wierną rzeką czytali „Wierną rzekę” Żeromskiego

Zobacz

Wszystko w ramach akcji pod hasłem „Świętokrzyskie czyta Żeromskiego”, której celem jest promocja czytelnictwa wśród mieszkańców województwa świętokrzyskiego.

Akcja „Świętokrzyskie czyta” została zainaugurowana w ubiegłym roku pod hasłem „Świętokrzyskie czyta Sienkiewicza” przez marszałka Adama Jarubasa. – W ubiegłym roku potomkowie Henryka Sienkiewicza czytali dzieła tego wielkiego pisarza w naszej bibliotece, a w tym roku postanowiliśmy wyjść w plener, do miejsca, gdzie działa się akcja „Wiernej Rzeki” Stefana Żeromskiego – poinformowała koordynatorka tegorocznego świętokrzyskiego czytania Renata Parandyk, nauczyciel bibliotekarz z Zespołu Placówek Oświatowych w Oblęgorku. W przygotowaniu niezwykłej inscenizacji nad brzegiem Wiernej Rzeki w miejscowości Wesoła, gdzie nieopodal usytuowany był dwór opisany w powieści, pomagały także polonistki z oblęgorskiej szkoły – Monika Jas, Marzena Walczak i Edyta Kozieł. W akcję zaangażowali się również harcerze z Zespołu Placówek Oświatowych w Zajączkowie pod opieką Doroty Kozieł i Bożeny Klimczyk.

Wsłuchując się w szum wody odczytano fragmenty każdego z rozdziałów „Wiernej Rzeki”, jak podkreślano, tego małego arcydzieła naszej rodzimej literatury, łączącego wątki romantyczne z historycznymi. Do czytania włączyli się także członkowie zespołu „Wierna Rzeka” i OSP w Zajączkowie, bibliotekarz Gminnej Biblioteki Publicznej w Zajączkowie Danuta Krzeszowska, radna miejscowości Zajączków, Wesoła, Młynek i Wierna Rzeka, Alicja Bełtowska, a także włodarze gmin Strawczyn i Piekoszów, wójt Tadeusz Tkaczyk i wójt Zbigniew Piątek, którzy zainaugurowali wydarzenie. – Stefan Żeromski urodził się w Strawczynie. Jesteśmy mu winni pamięć o jego do głębi poruszającej twórczości – podkreślał wójt gminy Strawczyn, Tadeusz Tkaczyk, który był pod ogromnym wrażeniem organizacji wydarzenia. – Stroje z epoki naszych uczniów, elementy gry aktorskiej, ogromne zaangażowanie tak wielu ludzi, a w tle tego wszystkiego szum Wiernej Rzeki, sprawiły, że oczyma wyobraźni mogliśmy z łatwością przenieść się w czasy opisywane przez Żeromskiego. Zdecydowanie dało się poczuć klimat tamtych wydarzeń – dodał wójt, Tadeusz Tkaczyk.

O tym, że każda akcja pobudzająca do czytelnictwa zasługuje na miano szczytnej i dobrej inicjatywy mówił wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek. – Statystyki wskazują niestety, że czytelnictwo w bibliotekach spada. Powinniśmy jak najczęściej angażować dzieci do czytania i pokazywać im, że można zdobywać wiedzę nie tylko z internetu, ale i z książek. Stąd dzisiejsze wydarzenie zasługuje na poklask. Cieszę się tym bardziej, że akurat miejsce zostało wybrane na terenie gminy Piekoszów. Wierna rzeka stanowi idealne tło do dzisiejszego wydarzenia. Wrażenia są niezapomniane – zaznaczył wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek.

Warto dodać, że wśród gości wydarzenia znalazł się dr Stanisław Rogala, wybitny pisarz, prozaik, poeta i literaturoznawca oraz Tadeusz Walas, emerytowany górnik z Kopalni Nordkalk z Miedzianki. W inscenizację mocno zaangażowała się także dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych, Henryka Cisowska, która wraz ze swoją zastępczynią Joanną Ciołak wrzuciła do rzeki sakiewkę w pieniędzmi odgrywając tym samym jedną ze scen powieści, którą w tym czasie czytał wójt Zbigniew Piątek. Talentem aktorskim wykazali się także harcerze, którzy do rzeki wrzucali natomiast teczkę z dokumentami, tak jak robił to w powieści ranny powstaniec. – „Wierna rzeka” to powieść o niełatwych wyborach, poświęceniu i nadziei, a także odrodzeniu się do nowego życia i pragnieniu wolności. Dziękuję wszystkim, którzy angażując się w dzisiejszą akcję pozwolili nam na nowo przeżywać w niezwykle wyjątkowy sposób to wielkie dzieło Stefana Żeromskiego – dziękowała dyrektor ZPO w Oblęgorku, Henryka Cisowska. Na zakończenie niezapomniany koncert dał zespół „Wierna rzeka”, a uczniowie odwiedzili jeszcze pozostałości po zabudowaniach gospodarskich, opisywanych w powieści przez Stefana Żeromskiego.

Galeria

Aktualności

Dom Wsparcia w Promniku – przestrzeń integracji i radości dla seniorów

W Promniku od kwietnia bieżącego roku działa Dom Wsparcia Dziennego, który stał się miejscem spotkań, integracji i rozwoju dla...

Polecamy