3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaAktualności161. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

161. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

Zobacz

W piątek, 19 stycznia 2024 r. w Szydłowcu rozpoczęły się centralne uroczystości upamiętniające 161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Dzień później, w sobotę 20 stycznia na trasie z Suchedniowa do Bodzentyna odbył się „31. Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych Suchedniów-Bodzentyn”. W uroczystościach wziął udział marszałek Andrzej Bętkowski.

Sobotnie uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w intencji poległych w powstaniu mieszkańców Suchedniowa. Przewodniczył jej ks. proboszcz Dariusz Pląsek, który w homilii podkreślił udział mieszkańców Suchedniowia w zrywie niepodległościowych oraz rolę duchowieństwa w zrywie zbrojnym. –Polacy to dziwny naród. Gdy jest mu trudno, gdy są przeciwności, gdy jest mu ciężko, potrafi się zjednoczyć i mobilizuje wszystkie siły – podkreślił kapłan, który homilię zakończy cytatem: „Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska będzie Polską, a Polak Polakiem”. Ten dwuwiersz pochodzący z wiersza Karola Balińskiego z 1856 r., o treści patriotyczno-religijnej, funkcjonuje w polskim dyskursie religijnym i politycznym od 2. połowy XIX wieku do czasów współczesnych.

Następnie uczestniczy marszu przeszli pod Krzyż Powstańczy, gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Uczynili to: marszałek województwa Andrzej Bętkowski, posłanka Agata Wojtyszek, samorządowcy: burmistrz Suchedniowa Cezary Błach, Bodzentyna Dariusz Miernik i Wąchocka Jarosław Samela, delegacja Powiatu Skarżyskiego, Prawa i Sprawiedliwości, Nadleśnictwa Suchedniów z nadleśniczym Piotrem Fitasem oraz gminy Suchedniów – przewodniczący rady miejskiej Krzysztof Adamiec i zastępca burmistrza Dariusz Miernik.

– Szydłowiec, Suchedniów, Bodzentyn, Wąchock – to właśnie tu rozpoczęła się walka z rosyjskim zaborcą i ruch narodowo-wyzwoleńczy. Podczas powstania na naszych ziemiach dochodziło do wielu ważnych wydarzeń. Zarówno tych tragicznych, jak i chwalebnych. Mimo, że powstanie zakończyło się klęską nie oznacza to, że było daremne. Powstańcy styczniowi oraz ci walczący w poprzednich zrywach, zbudowali podwaliny pod niepodległą Polskę i naszą wolność – podkreślił marszałek Andrzej Bętkowski.

Szesnastokilometrową trasę zakończyły uroczystości w Bodzentynie na Górnym Rynku. Pod drodze uczestnicy marszu złożyli wiązanki i zapalili znicze pod Mogiłą Pomordowanych w Michniowie.
Jacenty Kita

Galeria

Aktualności

Uwaga ślisko! Wypadek w Majkowie

Od rana na drogach powiatu skarżyskiego panują trudne warunki. Policjanci apelują o ostrożną jazdę. Jest ślisko i droga hamowania...

Polecamy