3.5 C
Kielce
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościPoznaj baśnie i legendy  - Park Legend zaprasza w swoje progi

Poznaj baśnie i legendy  – Park Legend zaprasza w swoje progi

Zobacz

Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra” to multimedialny obiekt rozrywki określany w skrócie jako Park Legend Świętokrzyskich. Otwarto go w połowie września ubiegłego roku, a położony jest w Nowej Słupi u stóp Łysej Góry – najbardziej legendotwórczego wzniesienia w kraju, w pobliżu Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego oraz Centrum Kulturowo-Archeologicznego. 

Park Legend to zamknięty, nowoczesny obiekt turystyczny dostępny do zwiedzania przez cały rok kalendarzowy. Bryła budynku komponuje się z otoczeniem. Wyróżniają ją naturalne elementy użyte do jego budowy. Obicie ścian deską oraz wykorzystanie naturalnego kamienia przy elewacjach zewnętrznych sprawiają, że współgra ona z otaczającą go przyrodą – legendarnymi Gołoborzami oraz słynną Puszczą Jodłową.

Wnętrze podzielone jest na kilka stref. Są to ścieżka edukacyjna, sala edukacyjna, kino 3D, strefa relaksu, amfiteatr, hol główny ze sklepem z pamiątkami oraz kawiarnia.

Park Legend to miejsce, w którym możecie poznać baśnie, legendy, podania, opowieści i folklor Gór Świętokrzyskich w wyjątkowo ciekawy sposób. Atrakcje Parku łączą nowoczesną technologię z elementami teatru w duchu żywego muzeum.

Najważniejszymi elementami Parku Legend są ścieżka edukacyjna oraz sala edukacyjna. Ścieżka edukacyjna to jedenaście sal, gdzie w nowoczesny, multimedialny sposób prezentowane jest kilkanaście wybranych legend świętokrzyskich. Wspaniała baśniowa scenografia teatralna uzupełniona została projekcjami audio-wizualnymi przygotowanymi w formie storytellingu, do których przygotowania oprócz standardowych prezentacji filmowych wykorzystano najnowsze zdobycze techniki jak projekcja dookólna, hologramy, mapping  czy Pepper’s ghost. Odbiór słuchowo wzrokowy potęgują zmysły węchu i czucia. Odbiorca przechodząc przez piekło czuje wzrost temperatury i zapach siarki.

To właśnie w tym miejscu możemy dowiedzieć się skąd się wzięło madejowe łoże i czym zawinił zbój Kak, że zawisł na szubienicy w Krakowie? Jak wyglądały sabaty czarownic na Łysej Górze i czego bały się diabły? Kim był tajemniczy pielgrzym i z czego zasłynęło cudowne źródełko?  Prastare Góry Świętokrzyskie kryją wiele tajemnic, przekazywanych z pokolenia na pokolenie w legendach i podaniach.  Znają je mieszkańcy tych gór. Czasem nawet spisują dla potomnych. My postanowiliśmy zebrać je w jednym miejscu, opisać i pokazać, aby zachować dla przyszłości to bezcenne, niematerialne dziedzictwo kulturowe regionu. Poznamy tu fantastyczne opowieści prosto z Gór Świętokrzyskich oraz ich bohaterów. 

Treści legend przekazywane na ścieżce są następnie tłumaczone w sali edukacyjnej, gdzie możemy dowiedzieć się jaka jest geneza ich pochodzenia. Edukacyjne walory sali pozwalają w interaktywny sposób poznać historię oraz przyrodę regionu świętokrzyskiego. Wykorzystane do tego celu zostały ekrany dotykowe, fotobudki, I wall, kopie najstarszych zabytków piśmiennictwa polskiego oraz symulatory lotu na miotle – dzięki technologii VR możemy przelecieć nad regionem mijając budynki, korony drzew, przebijając się przez chmury.   

Ostatnim etapem zwiedzania jest kino 3D, w którym wyświetlany jest 10 minutowy film promujący nasz region. Projekcja jest uzupełnieniem treści Parku Legend i wspaniałym odnośnikiem i zachętą do dalszego zwiedzania pięknych i atrakcyjnych zakątków województwa świętokrzyskiego.

Park Legend czynny jest od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00 – 16.20 – ostatni seans. Wejścia na ścieżkę zwiedzania odbywają się co 20 minut. Zwiedzanie trwa około 80-90 minut.

Szczegóły dotyczące atrakcji, cennik oraz lokalizację znajdziecie na stronie Parku Legend:

https://parklegend.pl/

Galeria

Aktualności

Budynki mieszkalne – informacja o pomocy dla poszkodowanych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęski żywiołowej

 Rodziny i osoby samotnie gospodarujące, które w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęski żywiołowej poniosły straty w budynkach mieszkalnych, w których rodzina mieszkała w momencie...

Polecamy