3.5 C
Kielce
poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościO zdrowiu psychicznym z młodzieżą

O zdrowiu psychicznym z młodzieżą

Zobacz

Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne, jakie są skutki uzależnień, na czym polega trening empatii – tego między innymi mogli dowiedzieć się młodzi ludzie podczas „ II Forum zdrowia psychicznego dla młodzieży – czynniki wspierające i zapobiegające kryzysom”. Spotkanie odbyło się w kieleckim starostwie.

Głównym celem forum jest podniesienie świadomości na temat zdrowia psychicznego oraz udzielenie wsparcia psychologicznego i pedagogicznego uczniom – tłumaczył na wstępie spotkania członek Zarządu Powiatu w Kielcach Stefan Bąk. – Wiemy, że czas pandemii był trudny dla każdego z nas, a szczególnie dla młodzieży i dzieci. Covid zostawił trwały ślad w psychice. Chcemy pokazać jak sobie radzić z emocjami, z problemami, z którymi się na co dzień stykamy- mówił. – Jeżeli coś złego dzieje się wśród waszych rówieśników – reagujcie. Wynikiem zła jest brak dobra – tymi słowami zwrócił się do młodzieży Stefan Bąk, otwierając forum.
W spotkaniu wzięli udział uczniowie wraz z opiekunami z Powiatowych Zespołów Szkół z: Chęcin, Chmielnika, Łopuszna i Bodzentyna.
Obecna była także Beata Osmólska- Kaleta dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Piekoszowie.
Podczas forum młodzież mogła wysłuchać kilku ciekawych wykładów przygotowanych przez ekspertów: pedagogów, psychologów, specjalistów terapii uzależnień.

Jarosław Sołkiewicz – pedagog z Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Bodzentynie mówił o tym jak dbać o zdrowie psychiczne. Wymieniał aktywność fizyczną, odpowiednią dietę, unikanie używek, sen, czy kontakty z innymi ludźmi jako czynniki wpływające dobroczynnie na nasze samopoczucie psychiczne.

Z kolei wykład Łukasza Niewczasa– z-ca dyr. Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach poświęcony był dobrym praktykom promującym zdrowie psychiczne młodzieży. Podawał przykłady technik terapeutycznych, jak np. technika bezpiecznego miejsca. Radził też, by dbać o dobre relacje z drugim człowiekiem. Zwracał uwagę , by poświęcać dziecku maksymalnie dużo czasu.

W trening empatii, który jest formą zapobiegania zachowaniom agresywnym wśród młodzieży, wprowadziła młodych uczestników forum – Lidia Świeboda-Toborek, psycholog w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach. Prelegentka przekonywała, by nie kryć swoich emocji. Mówiła też o tym, że samo przekonanie, że ktoś jest nam gotowy nieść pomoc jest już pomocą wyobrażoną.

O skutkach psychicznych i społecznych uzależnień opowiadał Grzegorz Kempka– certyfikowany specjalista terapii uzależnień, magister pedagogiki resocjalizacyjnej i profilaktyki społecznej w Ośrodku „San Damiano” w Chęciach, który przyjechał na spotkanie z Lidią Nalepą, absolwentką terapii Ośrodka. Jej życiowe „świadectwo” walki z używkami, doświadczenia związane z terapią, o których opowiadała, poruszyły wszystkich uczestników forum. Swoim świadectwem pokazała młodzieży, że nawet osoba uzależniona może zawalczyć o siebie i wyjść na prostą dzięki determinacji i zaangażowaniu.

Forum zakończyła prelekcja poświęcona zaburzeniom lękowym i przewlekłemu stresowi. Małgorzata Gąsior – psycholog i Anna Kwiatkowska – pedagog z Powiatowej Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Piekoszowie radziły młodzieży, jak sobie z nimi radzić.

Galeria

Aktualności

Weekend na Zamku Królewskim w Chęcinach: Rycerskie potyczki i filmowa wędrówka z Panem Wołodyjowskim!

Miniony weekend na Zamku Królewskim w Chęcinach był prawdziwą gratką dla miłośników historii i rozrywki. Liczne atrakcje, przygotowane z myślą o turystach w każdym...

Polecamy