18.10.2023 r. w Powiatowym Zespole Szkół im. Władysława Łokietka w Chęcinach odbyła się wyjątkowa uroczystość. Szkoła obchodziła bowiem Dzień Edukacji Narodowej, Ślubowanie klas pierwszych oraz już po raz ósmy – Święto Patrona Szkoły.
Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego dyrektor szkoły Halina Kołodziejczyk przywitała przybyłych gości: burmistrza Gminy i Miasta Chęciny Roberta Jaworskiego, wizytatora Kuratorium Oświaty w Kielcach Ewę Pietraszek, starszego posterunkowego Tomasza Nowickiego, starszego sierżanta Damiana Podsiedlika, przedstawiciela Rady Rodziców Pawła Żurka, rodziców, Grono Pedagogiczne oraz młodzież.
W szczególny sposób zostali powitani uczniowie klas pierwszych, którzy podjęli naukę w chęcińskiej szkole. W tym roku szkolnym naukę rozpoczęło aż 124 pierwszoklasistów. – Dzisiejszy dzień to kolejna data, która znajdzie się w kalendarium szkoły, to etap tworzenia jej tradycji – powiedziała dyrektor szkoły. Przypomniała także o 250 rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej oraz złożyła podziękowania nauczycielom i pracownikom szkoły za zaangażowanie w pracę, wyrozumiałość, cierpliwość w stosunku do uczniów i codziennych problemów, życzliwość, kreatywność, wsparcie, pomoc, a także stwarzanie niepowtarzalnej atmosfery. Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny Robert Jaworski wyraził dumę z powodu funkcjonowania w królewskim mieście tak znakomitej placówki edukującej i kształtującej uczniów na wartościowych ludzi. Podarował Dyrekcji statuetkę Władysława Łokietka, a tegorocznym pierwszoklasistom symboliczne długopisy.
Wszyscy byli świadkami paradnej musztry w wykonaniu wychowanków I klasy liceum o profilu policyjnym oraz ich starszych koleżanek i kolegów. Następnie odbyło się uroczyste przyrzeczenie najmłodszego rocznika. Wszyscy oficjalnie dołączyli do uczniowskiej braci Powiatowego Zespołu Szkół w Chęcinach.
W dalszej części zaprezentowano sylwetkę – Władysława Łokietka – patrona szkoły oraz nagrodzono laureatów „Konkursu Wiedzy o Patronie Szkoły”.
Dyrektor szkoły wspólnie z nauczycielem historii Anną Ulatowską rozdały dyplomy uczestnikom i nagrody zwycięzcom. Kolejno młodzież ze starszych klas zaprezentowała swój kunszt aktorski w programie artystycznym z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Były: śpiew, taniec, recytacja, a także gra na gitarze.
Konferansjerzy złożyli życzenia dyrekcji i pedagogom oraz podziękowali za udział w dzisiejszym święcie.
Na zakończenie imprezy przedstawiciele klas wraz z wychowawcami i dyrekcją udali się przed budynek szkolny, gdzie posadzili pamiątkowe drzewka.