Zakończyły się warte niemal 5 milionów złotych prace termomodernizacyjne na terenie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu. Teraz energię będzie tu produkować ponad 350 paneli fotowoltaicznych, które zasilą m.in. pompy ciepła ogrzewające budynki. To pozwoli zużywać około połowę mniej energii niż dotychczas. W RCNT odbyła się dziś konferencja prasowa podsumowująca realizację inwestycji. Uczestniczyli w niej m.in. marszałek Andrzej Bętkowski, wicemarszałek Marek Bogusławski, senator Krzysztof Słoń, burmistrz Chęcin Robert Jaworski, dyrektor RCNT Krzysztof Ołownia a także Leszek Król, zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.
– Projekt o nazwie „Wzrost efektywności energetycznej kompleksu budynków Regionalnego Centrum Naukowo Technologicznego poprzez termomodernizację i wdrożenie OZE” został dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. To jeden z ostatnich projektów realizowanych z poprzedniej perspektywy unijnej – poinformował marszałek Andrzej Bętkowski. – Wartość projektu to 4 miliony 859 tysięcy 314 złotych i 66 groszy, dofinansowanie z funduszy europejskich wyniosło aż 80 procent czyli 3 miliony 839 tysięcy 403, 32 złotych – dodał marszałek.
Głównym założeniem inwestycji była termomodernizacja budynków Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego wraz z wykorzystaniem OZE, w wyniku czego nastąpi poprawa efektywności energetycznej obiektów i wzrost niezależności energetycznej, a także zmniejszenie wydatków na ogrzewanie budynków, zmniejszenie kosztów zużycia wody oraz redukcja nakładów na oświetlenie.
Natomiast najważniejszym celem inwestycji była poprawa efektywności energetycznej, a także budowa gospodarki województwa świętokrzyskiego przyjaznej środowisku, a przy tym konkurencyjnej i innowacyjnej.
– Inwestycja przyniesie realny efekt ekologiczny; według szacunków dzięki niej w ciągu roku do atmosfery nie trafi około 74 ton CO2. A wszystko to dla zdrowia naszych mieszkańców – powiedział podczas konferencji w Podzamczu wicemarszałek Marek Bogusławki. – Nie do pominięcia jest również skutek finansowy: mimo rosnących cen energii w najbliższym roku RCNT zapłaci za nią o około 80 tysięcy złotych mniej niż wcześniej, a w każdym kolejnym roku te oszczędności mają być o około 2 procent większe – podkreślał Marek Bogusławski.
Przeprowadzona termomodernizacja dotyczyła dwóch budynków należących do RCNT: gmachu wystawowego Centrum Nauki Leonardo da Vinci oraz biurowca Biobanku, w którym mieszczą się m.in. laboratoria czy Bank Komórek Macierzystych.
W liczącym ponad 2,5 tysiąca metrów kwadratowych gmachu Centrum Nauki ogrzewanie pochodziło dotąd z kotła kondensacyjnego na olej opałowy. Generowało to potężne koszy: np. w 2022 roku dla ogrzania Centrum trzeba było kupić prawie 20 tysięcy litrów oleju za ponad 126 tysięcy złotych, w roku bieżącym kupiono już 10 tysięcy litrów oleju za ponad 65 tysięcy złotych. Mimo takich wydatków gmach wystawienniczy zimą pozostawał niedogrzany, na co czasem skarżyli się odwiedzający.
W trakcie termomodernizacji ocieplono jedną ze ścian Centrum, oraz zmieniono źródło ciepła – piec olejowy zastąpiono pompami ciepła, z których jedna będzie ogrzewać wodę w kranach, a trzy inne zapewnią ciepłe kaloryfery. Pompy te będą zasilane – i to jest najbardziej widoczny dla odwiedzających Centrum efekt projektu – przez 285 paneli fotowoltaicznych które będą równocześnie zadaszeniem parkingu przy Centrum da Vinci.
W budynku wystawowym zmieniono przy okazji blisko 500 punktów świetlnych – na energooszczędne, LED-owe.
Podobne zmiany zaszły również w biurowcu RCNT mieszczącym laboratoria. Ten był dotychczas ogrzewany przez kotłownię sąsiadującego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, co kosztowało RCNT około 144 tysięcy złotych rocznie. Teraz biurowiec ogrzewać będą pompy ciepła zasilane przez panele fotowoltaiczne zainstalowane na jego dachu.
Według założeń projektu opartych na audycie energetycznym po termomodernizacji zapotrzebowanie na energię zmniejszy się w przypadku budynku mieszczącego laboratoria o 45 procent, a w przypadku Centrum da Vinci – o 53 procent.
Prace budowlane warte 4 miliony 785 tysięcy 588 złotych wykonała firma Enerko Energy z Kielc. Inwestycja trwała od stycznia 2023 roku, kiedy to podpisano umowę, aż do września tego roku.