3.5 C
Kielce
niedziela, 3 listopada, 2024
Strona głównaOświataEksperymenty, nauka i dużo radości. Mobilna wystawa Centrum Nauki Kopernik zawitała do...

Eksperymenty, nauka i dużo radości. Mobilna wystawa Centrum Nauki Kopernik zawitała do szkoły w Jaworzni! [WIDEO]

Zobacz

Kilkanaście mobilnych stacji badawczych z mnóstwem zagadek naukowych w zanadrzu – do szkoły w Jaworzni zawitała Mobilna wystawa Centrum Nauki Kopernik. Przez dwa dni uczniowie mogli eksperymentować i poznawać tajniki nauki doskonale się przy tym bawiąc.

Jak by to było, gdyby dzieci samodzielnie eksperymentując, mogły dostrzec inną, emocjonującą twarz nauki? Gdyby to nie były zwykłe lekcje biologii, chemii, fizyki czy informatyki, ale pełne niespodzianek samodzielne odkrywanie praw i zasad, które rządzą światem? Taką właśnie możliwość daje Mobilna wystawa Centrum Nauki Kopernik. To szansa na poszerzenie wiedzy, a przy tym na dobrą zabawę. – Ogromnie się cieszę, że Mobilna wystawa Centrum Nauki Kopernik zawitała do szkoły w Jaworzni. Tutaj znajdziemy doskonały dowód na to, że nauka zachwyca, budzi ciekawość, bawi i wciąga – podkreśla burmistrz Miasta i Gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek.

Naukobus zawitał do szkoły w Jaworzni za sprawą uczniów. – Samorząd uczniowski naszej szkoły wpadł na pomysł, aby zaprosić do nas Mobilną wystawę Centrum Nauki Kopernik. Jako opiekun uczniowskiego samorządu postanowiłam działać i wesprzeć ich w realizacji planów. Interaktywna wystawa zdecydowanie pomoże im przyswoić wiedzę w dużo łatwiejszy sposób – mówi Anna Jarząb.

Przez dwa dni edukatorzy pomagali dzieciom zrozumieć zasady działania poszczególnych eksponatów i przybliżyli prezentowane zjawiska naukowe. – Siadając na wirującym krześle, można doświadczyć, jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu. Można też między innymi przetestować uwięzioną piłkę, wirujące krzesełko, kulę plazmową, półkule magdeburskie i trójwymiarowy model anatomiczny ludzkiego ciała. Dla uczniów przygotowany został także „Poradnik młodego naukowca”. Propozycje doświadczeń, które mogą tam znaleźć i samodzielnie przeprowadzić w domu, pozwalają dłużej cieszyć się kontaktem z nauką w mniej poważnej formie – mówi Martyna Taborek z Centrum Nauki Kopernik.

Zdaniem dyrektor szkoły Małgorzaty Czekaj, samodzielne eksperymentowanie pozwala obudzić ciekawość i uczyć się bez wysiłku znanego z lekcji. – Dzięki Naukobusowi nasi uczniowie przez dwa dni mogli odkrywać fascynujący świat nauki w niezwykle przystępny sposób. Nauka poprzez doświadczenie to klucz do trwałej wiedzy. Dzieci, które angażują się w praktyczne działania i eksperymenty, lepiej przyswajają informacje. Pozwala im to również rozwijać swoją ciekawość oraz zdolności badawcze – mówi Małgorzata Czekaj, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych i Szkoły Podstawowej w Jaworzni.

Mobilna wystawa Centrum Nauki Kopernik w szkole w Jaworzni gościła przez dwa dni. W tym czasie uczniowie zdobywali wiedzę doświadczając, a przede wszystkim doskonale się bawiąc. Trzeba przyznać, że zdobywanie wiedzy oparte na eksperymentowaniu wzbudziło w dzieciach zaciekawienie nauką, dało wiele radości i ośmieliło do dalszych poszukiwań.

Galeria

Aktualności

Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia: Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia:

W tradycji polskiej pierwsze dwa dni listopada czyli zarówno Uroczystość Wszystkich Świętych jak i Zaduszki to wyjątkowy czas. Towarzyszy...

Polecamy