13 maja, odbyła się uroczystość poświęcenia odbudowanego w 2016 roku krzyża lotniczego wzniesionego w 1935 roku dla upamiętnienia śp. por. Kazimierza Brauna, wojennego bohatera. Pomnik został zlokalizowany w szczytowej partii Góry Milechowy.
Śp. porucznik Kazimierz Braun, Kawaler Orderu Virtuti Militari, zginął w Przemyślu 21 grudnia 1920 roku w wieku 21 lat. Został pochowany na cmentarzu w Wieliczce. W 1935 roku, jego brat prof. Juliusz Braun, przywiózł krzyż lotniczy z mogiły porucznika Kazimierza Brauna do Milechowy. – Krzyż stanął właśnie tutaj, ponieważ mój tata, kiedy osiadł w Milechowach przed drugą wojną światową, pragnął nawiązać do historii rodziny – wyjaśnił znany kielczanin Juliusz Braun, pełniący niegdyś funkcję przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, prezesa Telewizji Polskiej, a także posła na Sejm. To właśnie jego ojciec, znany regionalista, wielki społecznik i naukowiec, prof. Juliusz Braun był bratem bohatera wojennego, śp. por. Kazimierza Brauna. – Zginął w katastrofie lotniczej w Przemyślu, a pochowany został w Wieliczce, skąd mój tata przeniósł krzyż na Górę Milechowską – poinformował Juliusz Braun, dodając, że w zapomnieniu przetrwał tu hitlerowską okupację. – Po roku 1945 nie było klimatu do upamiętniania walczących z bolszewikami. Miejsce popadło w ruinę, a w ostatnich latach Koło Przewodników Świętokrzyskich wraz z nieżyjącym już przewodnikiem i znanym regionalistą Tomaszem Wągrowskim, zaczęli mobilizować nas do odnowienia krzyża, który był w fatalnym stanie.– mówił Juliusz Braun podczas niezwyklej uroczystości.
A ta zgromadziła na Górze Milechowy nie tylko członków rodziny Braunów, świat nauki i przyjaciół, ale też samorządowców na czele z Burmistrzem Gminy i Miasta Chęciny, Robertem Jaworskim oraz tutejszych mieszkańców. Wszyscy zgromadzili się przy pomniku upamiętniającym śp. por. Kazimierza Brauna, gdzie najpierw wysłuchano żołnierskich pieśni, a następnie Juliusz Braun przypomniał historię śp. por. Kazimierza Brauna. Natomiast Tereliza Braun wspominała czasy II wojny światowej, w czasie której w okolicznych lasach ukrywali się partyzanci. Głos zabrał także Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski. – Góra Milechowska to nic innego, jak symbol pielęgnowania naszej pięknej, bogatej historii. Historii nie tylko naszej Małej Ojczyzny Gminy i Miasta Chęciny, ale także naszego kraju. Dzisiaj usłyszeliśmy biografię jednego z bohaterów naszego kraju por. Kazimierza Brauna, który w tak młodym wieku oddał swoje życie broniąc naszego kraju. Dzisiejsze wydarzenie skłania nas wszystkich do zadumy i refleksji – podkreślał Burmistrz, Robert Jaworski podczas swojego wystąpienia, a profesor Stanisław Żak, były senator, literaturoznawca, wykładowca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, podkreślał jak niezwykłym człowiekiem był śp. por. Kazimierz Braun.
Po wystąpieniach rodziny, przyjaciół i zaproszonych gości przyszedł czas na poświęcenie pomnika, na szczycie którego dumnie stanął odnowiony krzyż upamiętniający bohatera wojennego. Krzyż poświęcili księża pochodzący z Bolmina – ksiądz Kazimierz Krzeszowski, oraz ojciec Robert Sztejka, niegdyś szef Redakcji Katolickiej w Telewizji Polskiej. Po poświęceniu niezwykłą uroczystość uświetnił mini koncert pieśni maryjnych pań z Zespołu Ludowego „Bolminianki”.
Agnieszka Olech
Por. Kazimierz Braunurodził się 1 października 1899 roku w Dąbrowie Tarnowskiej. Jako uczeń VII klasy wraz z grupą kolegów został aresztowany za działalność polityczną i uwięziony w cytadeli w Krakowie. Po wybuchu I wojny światowej zaciągnął się do Legionów Polskich, do 2 Pułku Piechoty. Z Legionami przeszedł cały szlak bojowy.
Po ukończeniu Oficerskiej Szkoły Obserwatorów został skierowany do 5 Eskadry Wywiadowczej. W czasie wojny z bolszewikami brał udział w atakach lotniczych na niskiej wysokości na Armię Konną Budionnego oraz w bombardowaniu pociągów pancernych. Za męstwo i odwagę odznaczony został orderem Virtuti Militari oraz Polową Odznaką Obserwatora. W 1920 roku zaczął naukę pilotażu. Zginął 22 grudnia 1920 w Przemyślu w czasie lotu szkoleniowego na samolocie Albatros B.II. Pochowany został w Wieliczce. Krzyż lotniczy z grobu został przeniesiony do Milechów w 1935 roku przez jego brata, Juliusza Brauna.
Prof. Juliusz Braun(ur. 2 lipca 1904 w Dąbrowie Tarnowskiej, zm. 31 maja 1990 w Kielcach). Od października 1919 do kwietnia 1921, komendant Hufca Harcerzy w Tarnowie. Po studiach na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego pracował w Prokuratorii Generalnej, a następnie jako radca prawny Izby Przemysłowo-Handlowej w Sosnowcu. W 1931 r. został wpisany na listę adwokacką. Był aktywnym działaczem Akcji Katolickiej. Ochotnik w czasie kampanii wrześniowej 1939 r. W czasie okupacji niemieckiej należał do kierownictwa organizacji konspiracyjnej „Unia”.
Po wojnie był dyrektorem Izby Przemysłowej w Częstochowie oraz współzałożycielem i pierwszym rektorem Wyższej Szkoły Administracyjno-Handlowej w Częstochowie. Aresztowany w 1948 r., więziony do 1953 r.; po 1956 r. zrehabilitowany. Pracował m.in. w Zakładzie Badań Naukowych PAN ds. GOP (późniejszy Instytut Ochrony Środowiska) PAN w Zabrzu. W 1969 r. objął kierownictwo Świętokrzyskiej Stacji Naukowej Zakładu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk oraz Sekcji Świętokrzyskiej Komitetu Zagospodarowania Ziem Górskich PAN w Kielcach. Od 1972 aż do śmierci kierował utworzonym przez siebie Studium Ochrony Środowiska Człowieka Towarzystwa Wolnej Wszechnicy Polskiej w Kielcach. Za zasługi dla rozwoju turystyki i krajoznawstwa otrzymał godność Członka Honorowego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Był inicjatorem utworzenia rezerwatu przyrody „Milechowy”.