Widowiskowy Teatr Ognia, koncerty muzyczne, chęcińskie zabytki i spacer z przewodnikami urokliwymi uliczkami królewskiego miasta, a to wszystko przy blasku księżyca. 19 sierpnia, już po raz piętnasty, odbyło się Nocne Zwiedzanie Zabytków Chęcin, w którym wzięły udział tłumy turystów z całej Polski i z zagranicy.
Nocne Zwiedzanie Zabytków Chęcin to coś więcej niż tylko zwyczajne zwiedzanie. To podróż przez karty historii, która pozostawia wyjątkowe wspomnienia i wrażenia. Nocna aura potęguje urokliwy charakter zabytków. To wydarzenie kulturalne, które łączy historię, sztukę i muzykę w jedno niezapomniane doświadczenie.
Uczestników, piętnastego już, Nocnego Zwiedzania Zabytków Chęcin przy hali widowiskowo-sportowej przywitał burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski. – Bardzo cieszę się, że przyjechali Państwo całymi rodzinami z różnych zakątków Polski i z zagranicy po to, by wziąć udział w tym niecodziennym wydarzeniu. Chęciny należą do takich miasteczek, które posiadają niezwykły potencjał historyczny, jak i przyrodniczo-kulturowy. Po zapadnięciu zmroku, dzięki obiektom dziedzictwa kulturowego i licznym legendom można tu cofnąć się w czasie i wczuć w atmosferę królewskiego miasteczka. Życzę niezapomnianych wrażeń podczas odkrywania jego tajemnic – mówił włodarz.
Następnie pięć grup wraz z przewodnikami – Grzegorzem Jędrzejczykiem, Renatą Dudzik-Gruszką, Bogusławą Poczętą, Edytą Jarząbek oraz Konradem Szymańskim udały się by podziwiać uroki średniowiecznego miasteczka. Podczas wyjątkowych wędrówek urokliwymi, średniowiecznymi ulicami miasteczka, uczestnicy mogli zanurzyć się w ciekawej historii, przywołując tym samym ducha minionych wieków. Wieczór rozpoczął się w Klasztorze Ojców Franciszkanów od koncertu podopiecznych Ośrodka San Damiano. Zgromadzonych w świątyni powitał o. Dawid Nowak. Na trasie zwiedzania znalazły się Klasztor Sióstr Bernardynek, zabytkowa kamienica „Niemczówka”, Dolny Rynek oraz okolice XVII-wiecznej synagogi. W kościele parafialnym p.w. św. Bartłomieja uczestników powitał dziekan dekanatu chęcińskiego – ks. Jan Kukowski. W świątyni wysłuchaliśmy również koncertu Aleksandry Wójcik, który stworzył wyjątkową atmosferę i pozwolił doświadczyć chwili skupienia. Artystyczna uczta kontynuowana była na Rynku Górnym, gdzie przed publicznością zaprezentowali się Zuzanna Chrabąszcz oraz Teatr Ognia, tworząc tym samym widowisko pełne magii i sztuki. Na koniec wszyscy Szlakiem „Śladami Króla Łokietka” oraz Ścieżką Mnicha udali się na Zamek Królewski by odbyć spotkanie z Białą Damą. By uczynić tę noc jeszcze bardziej magiczną, uczestnicy zabrali ze sobą lampiony, latarki i pochodnie. Ich blask dodatkowo ożywił atmosferę i podkreślił wyjątkowy charakter wydarzenia.