UMOWA NA PROJEKT WSPÓŁPRACY GEOLOGY PODPISANA!
Szanowni Państwo!
z wielką dumą chcielibyśmy obwieścić wszem i wobec, że w dniu 28 lipca 2023 r. Zarząd Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania „Perły Czarnej Nidy”, reprezentowany przez Prezesa Marcina Dziewięckiego i V-ce Prezes Monikę Piotrowską podpisał w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego umowę na długo oczekiwany międzynarodowy projekt współpracy „Georóżnorodność dla Lokalnego Rozwoju” (Geodiversity for Local Development) Akronim: „GEOLOGY”, w ramach poddziałania 19.3 ” Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Lokalna Grupa Działania 'Perły Czarnej NIdy”, jest jednym z partnerów realizowanego projektu wspólpracy „GEOLOGY”, którego liderem jest Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie”.
Celem projektu współpracy jest „wspólna promocja oraz wymiana doświadczeń w dziedzinach strategicznych dla rozwoju i funkcjonowania geoparków, w tym wzrostu poziomu wiedzy na temat dziedzictwa geologicznego wśród mieszkańców współpracujących obszarów.
W ramach projektu nasza LGD zaplanowała m.in organizację trzech eventów, co ma na celu wypromowanie dziedzictwa geologicznego, kulturowego i przyrodniczego GEOPARKU ŚWIĘTOKRZYSKIEGO. Gminy Morawica, Chęciny i Nowiny będące członkami naszej LGD są jednocześnie częścią GEOPARKU ŚWIĘTOKRZYSKIEGO WPISANEGO na listę Światowego Dziedzictwa Unesco.
Pierwszym eventem, w którym mieliśmy swój czynny udzial było Święto Chęcin, w dniach 17-18 czerwca 2023 r. w Chęcinach. Nasza LGD jako współorganizator miała na wydarzeniu swoje stoisko, na którym współnie z przedstawicielami Geoparku Świętokrzyskiego rozdaliśmy mnóstwo materiałów promocyjnych w tym folderów, przewodników czy nawet książek dotyczących naszego regionu. Nasze stoisko cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem z Państwa strony, było nam niezmiernie miło móc z Wami spędzić ten czas, porozmawiać face to face.
Drugi z trzech eventów odbył się w dniach 24 i 25 czerwca 2023 r. w Morawicy. Występy artystyczne, pokazy śpiewu oraz tańca, konkursy, puszczanie wianków na wodzie, kiermasz potraw regionalnych, te i wiele innych atrakcji czekało na mieszkańców, którzy wzięli udział w Nocy Świętojańskiej. Imprezę nad morawickim zalewem uświetnił koncert zespołu FEEL. Tego dnia LGD „PCN” miała przyjemność promować GEOPARK ŚWIĘTOKRZYSKI wraz z jego przedstawicielem Panem Michałem Porosem podczas Nocy Świętojańskiej w Morawicy.
Trzeci event którego jesteśmy również wspołorganizatorem będzie mieć miejsce 01-02 września 2023 r. w Nowinach. W programie m.in. występy: Szkoła Tańca i Ruchu scenicznego Mimesis, studio Piosenki Miniaturka, Orkiestra Dęta Nowiny, Bolechowiczanie, Kowalanki, Szewczanki, Chór Nowina, i wiele by wymieniać. Gwiazdą sobotniego wieczoru będzie Andrzej Piaseczny.
Lgd wraza z delegatami z GEOPARKU ŚWIĘTOKRZYSKIEGO będzie miała swoje stoisko, na którym bedziemy rozdawać przewodniki turystyczne, foldery promocyjne, gadzety. Już dziś serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu. Liczymy na Państwa obecność.
„To jeszcze nie koniec dobrych wiadomości”
W ramach projektu współpracy, każdy Lgd realizuje niezbędne innowacyjne zadania dla swojego geoparku i tak np. LGD Grupa Łużycka wyda grę i kolorowankę dla dzieci oraz gadżety promocyjne, LGD Partnerstwo Kaczawskie utworzy geoparkowe lapidarium w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej w Dobkowie promujące najważniejsze skały wydobywane w Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów.
LGD „Perły Czarnej Nidy”, w ramach projektu współpracy GEOLOGY zorganizuje w najblizszym czasie wyjazd studyjny do Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów oraz Łuk Mużakowa, wyjazd studyjny do Geoparku Czeski Raj, o czym będziemy informować na bieżaco wszystkich zainteresowanych. Zostanie zorganizowane szkolenie z zakresu dziedzictwa geologicznego, powstają totemy ekspozycyjne, a także materiały promocyjne. Szkolenie z zakresu dziedzictwa geologicznegoma na celu przekazanie wiedzy na temat dziedzictwa geologicznego obszaru objetego działaniem LGD „Perły Czarnej Nidy”. Skierowne będzie do przewodników turystycznych, nauczycieli, przedstawicieli instytucji zajmujących się promocją i rozwojem obszaru LGD oraz mieszkańców. Uczestnicy nabędą wiedzę o niepowtarzalnych stanowiskach geologicznych i dziedzictwie kulturowym, które decydują o unikatowości obszaru i przyczyniły się do ustanowienia tu Geoparku wpisanego na listę dziedzictwa UNESCO. Dzięki zadaniu wiedza będzie dalej przekazywana docierając do kolejnych osób, turystów, mieszkańców. Odbędą się trzy szkolenia: po jednym w każdej gminie. Jedno szkolenie skieowne będzie do 20 osób i trwać będzie 6 h. Poprowadzone zostanie przez przewodnika znającego doskonale dziedzictwo trzech gmin, ktorych dotyczyć będzie szkolenie. Uczestnicy odwiedzą mniej znane stanowiska geologiczne i kulturowe na obszarze LGD.
Totemy ekspozycyjne stanowić będa nośnik treści informacyjnych i promocyjnych dotyczących zasobów Geoparku Świętokrzyskiego. Treści prezentowane będa w języku polskim i angielskim. Totemy znajdowac się będą w przestrzeniach ogólnodostępnych w gmiach LGD. Zawartość ekspozytorów to poza grafiką i tekstem również dwie specjalne wnęki wraz z modelami/okazami geologicznymi podświetlonymi światłami led. Ekspozytory pełnić będą funkcje reprezentacyjną, informacyjną ale również edukacyjną.