W Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie rozpoczęły się dwudniowe obchody 80. rocznicy Pacyfikacji Wsi Michniów. W uroczystościach uczestniczyli wicestarosta kielecki Tomasz Pleban oraz członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach Stefan Bąk, Cezary Majcher i Mariusz Ściana.
Uroczystości rozpoczęto mszą świętą w intencji pomordowanych przez Niemców mieszkańców wsi Michniów, którą odprawił ks. biskup Jan Piotrowski. O oprawę muzyczną podczas liturgii zadbał Chór „Fermata”. Przybyłe na obchody delegacje złożyły wieńce na mogile pomordowanych mieszkańców Michniowa. Na zakończenie odbyło się zwiedzanie bogatej ekspozycji Mauzoleum.
Patronat honorowy nad rocznicowymi obchodami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Warto wspomnieć, iż powiat kielecki aktywnie włączył się w przygotowania do obchodów 80. Rocznicy Pacyfikacji Wsi Michniów.
– Zorganizowany został Pieszy Rajd im. Bohaterów Armii Krajowej upamiętniający 80. rocznicę Pacyfikacji Michniowa. Wzięło w nim udział blisko stu uczniów z siedmiu szkół podstawowych. Celem rajdu było zdobycie przez uczniów wiedzy na temat działalności podziemia niepodległościowego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem świętokrzyskiego oraz popularyzację turystyki pieszej jako najprostszej formy aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Młodzież wędrowała obszarami Sieradowickiego Parku Krajobrazowego, zakończenie rajdu odbyło się w Muzeum Martyrologii Wsi Polskiej – mówi wicestarosta Tomasz Pleban.
W ramach rajdu grupy szkolne przygotowały plakat, tematycznie związanym z bohaterami Armii Krajowej, na temat ,,Nie można zapomnieć …1943-2023”. Z nadesłanych prac została zorganizowana wystawa.
– Odbył się także Powiatowy Konkurs Wiedzy o Armii Krajowej – działania AK w czasie II wojny światowej na Kielecczyźnie. Konkurs adresowany był do szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu kieleckiego. Jego celem było pogłębienie wiedzy wśród uczniów o działalności i zadaniach Armii Krajowej, kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich oraz integracja młodzieży zainteresowanej historią – dodaje wicestarosta.
Konkurs został przeprowadzony w dwóch formach: testu wiedzy oraz konkursu plastycznego.
W teście wiedzy o Armii Krajowej wzięło udział ponad 50 uczniów z terenu powiatu kieleckiego.
Konkurs plastyczny polegał na przygotowaniu przez uczniów pocztówki upamiętniającej działalność Armii Krajowej na Kielecczyźnie.