Wakacje – to, jak co roku – „wysyp” ofert pracy sezonowej. W okresie letnim, w kraju lub za granicą, najczęściej podejmujemy zatrudnienie m.in. w branży gastronomicznej, turystycznej, rozrywkowej, budowlanej oraz w rolnictwie i sadownictwie. Szukając dla siebie odpowiedniej propozycji, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
Po pierwsze – zasada ograniczonego zaufania. Oferty pracy wakacyjnej zamieszczane są w różnych miejscach, np. na stronach agencji pracy tymczasowej, w mediach społecznościowych lub bezpośrednio, np. na witrynach sklepów czy punktów gastronomicznych poszukujących pracowników. Nie wszystkie pochodzą od uczciwych pracodawców. Warto poszukać sprawdzonych opinii na temat danej firmy.
Po drugie – zasada pisemności. Pamiętajmy, by przed podjęciem zatrudnienia, ustalić najważniejsze warunki, w tym wynagrodzenie, terminy płatności, zakres odpowiedzialności np. za wyrządzone szkody. Ustne deklaracje pracodawcy są łatwe do podważenia. Chcąc uniknąć potencjalnych kłopotów – podstawowe warunki pracy i płacy miejmy zawsze na piśmie.
Przede wszystkim – bezpieczeństwo! Życie i zdrowie są najważniejsze. W każdej sytuacji unikajmy zagrożeń i nie podejmujmy zbędnego ryzyka. Niezabezpieczone elementy maszyn rolniczych, prowadzenie pojazdów w złym stanie technicznym czy choćby niezachowanie elementarnych zabezpieczeń w gastronomii – to najczęstsze przyczyny wypadków w pracy wakacyjnej.
Wszystkich zainteresowanych pracą sezonową zapraszamy do kontaktu z doradcami zawodowymi Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Pracownicy wskażą miejsca i sposoby poszukiwania ofert, pomogą napisać dobre CV i podpowiedzą, jak uniknąć podstawowych zagrożeń.