Najlepsi świętokrzyscy artyści oraz reprezentanci muzyki ludowej z całej Polski przedstawili swoje umiejętności podczas dwudniowego II Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Ludowej „Jawor – u źródeł kultury”. W wydarzeniu uczestniczył starosta kielecki Mirosław Gębski.
W sobotę, 17 czerwca, festiwal został zainaugurowany uroczystym Korowodem ulicą Sienkiewicza w Kielcach, gdzie swoje przepiękne stroje prezentowali artyści z całej Polski. Najlepsi świętokrzyscy muzycy ludowi zostali odznaczeni tym wyjątkowym tytułem Jawora.
– Widzimy, że wiele zespołów z całego kraju przybyło na Jawor. Cieszę się, że ten weekend Kielce i Tokarnia, staną się stolicą muzyki ludowej – powiedział starosta.
Najlepszym zespołem ludowym okazało się „Echo Łysicy” z Bielin, które w tym roku świętuje swoje 15-lecie istnienia.
Zwycięskim rękodziełem okazała się harmonia pedałowa, którą wykonał pan Czesław Adamczyk.
Natomiast najlepszą solistką już drugi raz okazała się Monika Walas z Korczyna.
Jawor w kategorii „animator kultury” otrzymała Jadwiga Brzoza, a wyróżnienie trafiło do Małgorzaty Fronczek. Wyróżnienie w kategorii „rękodzieło i sztuka ludowa” zdobyła Józefa Bucka.
W drugi dzień festiwalu tłumy słuchaczy spragnionych muzycznych doznań zawitały do Parku Etnograficznego w Tokarni, gdzie artyści z całej Polski zaprezentowali swoje umiejętności. To wydarzenie kulturalne rozpoczęło się mszą świętą przed zabytkowym Kościołem z Rogowa, skąd wszyscy uczestnicy przeszli uroczystym korowodem przed scenę skansenu w Tokarni.
Laureatami II Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Ludowej „Jawor – u źródeł kultury” zostali:
Śpiewacy ludowy:
Wiera Niczyporuk kultywuje miejscowy folklor śpiewając pieśni charakterystyczne dla wsi Malinninki. Prezentuje biały śpiew w najczystszej jego postaci. Jest kierownikiem artystycznym zespołu „Malinki” działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Orli. To wielokrotna laureatka Konkursów Piosenki Ukraińskiej i Piosenki Białoruskiej.
Kapela Ludowa: Kapela Agopsowicza to formacja składająca się z instrumentalistów i śpiewaków praktykujących ludowe tradycje muzyczne Ziemi Radomskiej. Najważniejszym z ich celów jest zachowanie tamtejszego folkloru w naturalnym kształcie, bez stylizacji. Wbrew przekonaniom wielu, w takim jego ujęciu mieści się bowiem pełna gama możliwości interpretacyjnych i przestrzeń dla indywidualnej kreacji.
Statuetka w kategorii zespół ludowy trafiła do Grupy Wokalnej Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”, która powstała na bazie Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” w 2020 roku w Białymstoku. Połączyła ludzi, którzy chcą zajmować się śpiewem tradycyjnym. Do Grupy Wokalnej należą osoby, które od dziecka śpiewały w lokalnych zespołach i chcą dalej rozwijać swoją pasję. W repertuarze zespół ma pieśni z Podlasia, Kurpi i Suwalszczyzny.
W kategorii rękodzieło i sztuka ludowa statuetka trafiła do Czesława Adamczyka ze Skarżyska – Kamiennej. To uznany twórca i renowator harmonii trzyrzędowej i akordeonów. Czesław Adamczyk do dziś tworzy nowe i przeprowadza renowacje starych instrumentów. Należy do grona wybitnych artystów, którzy nie tylko potrafią zbudować skomplikowane instrumenty, ale również przepięknie zagrać na nich muzykę tradycyjną z własnego regionu.