Pięcioro uczniów Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Morawicy znalazło się w gronie finalistów ogólnopolskiej IV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych. Sukces ten odnieśli ósmoklasiści: Natalia Pasek, Oliwia Majchrzyk, Magdalena Śnioch, Jakub Wierzbicki oraz siódmoklasista Bartosz Wojtyś. Tytuł finalisty ogólnopolskiej olimpiady uprawnia ich do zwolnienia z egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego (z maksymalną liczbą punktów), do przyjęcia w pierwszej kolejności do wybranej publicznej szkoły ponadpodstawowej oraz do najwyższej rocznej oceny klasyfikacyjnej z języka polskiego.
Zgodnie z regulaminem kolejne etapy konkursu przebiegały synchronicznie w całym kraju. W eliminacjach II i III stopnia, czyli wojewódzkich i ogólnopolskich, rywalizacja składała się z części pisemnej i ustnej. Część pierwsza polegała na napisaniu rozprawki (w oparciu o książki podane na liście lektur) oraz testu językowego, w którym uczniowie w pragmatyczny sposób wykorzystywali swą wiedzę z fonetyki, słowotwórstwa, leksyki i składni. Jeżeli uczestnik uzyskał wymaganą liczbę punktów, mógł przystąpić do części ustnej, która na II etapie miała formę rozmowy z komisją na temat wylosowanego utworu poetyckiego. W tym roku zaproponowano uczniom 15 wierszy wybranych z bogatego dorobku literackiego A. Mickiewicza, W. Potockiego, A. Kamieńskiej, J. Hartwig i P. Sommera. Przygotowanie do ustnej części olimpiady stało się dla młodzieży okazją do stawiania własnych hipotez interpretacyjnych oraz odkrywania uniwersalnej wymowy tekstów pochodzących z różnych epok literackich, od baroku po współczesność.
Na III etapie rywalizacji uczniowie musieli napisać wypracowanie i rozwiązać test językowy, który sprawdzał wiedzę znacząco wykraczającą poza podstawę programową. Jeśli uzyskali z części pisemnej wymaganą liczbę punktów, mogli przystąpić do części ustnej, podczas której omawiali jeden z zaproponowanych przez komisję tematów literackich. Do ostatniego, czyli ustnego, etapu olimpiady zakwalifikowała się jedna reprezentantka Szkoły w Morawicy, Natalia Pasek. Ta część konkursu odbywała się w Konstancinie-Jeziornie, gdzie spotkali się „najlepsi z najlepszych” z całej Polski, którzy mieli szansę walczyć o tytuł laureata olimpiady. Dwudniowy pobyt w podwarszawskiej miejscowości obejmował m.in. odpowiedź przed komisją złożoną z profesorów wyższych uczelni. Ważnym punktem programu było również niezwykle ciekawe spotkanie z pisarzem Cezarym Harasimowiczem, autorem „Mirabelki”, która znajdowała się na liście lektur konkursowych. Młodzi humaniści mogli zapoznać się z genezą tej powieści, biografią pisarza, wysłuchali także rad dotyczących zasad budowania własnego warsztatu literackiego. Pamiątką z tego wydarzenia pozostanie dla Natalii autograf C. Harasimowicza na egzemplarzu jego książki. Wyjazd do Konstancina –Jeziorny stanowił także dla uczennicy doskonałą okazję do nawiązania relacji z rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach.
Przygoda z Olimpiadą Literatury i Języka Polskiego stała się dla uczestników niezapomnianym doświadczeniem, dodała im pewności siebie i wskazała drogę do intelektualnej podróży w świat nauki i literatury.
Do udziału w Olimpiadzie Oliwia Majchrzyk, Magdalena Śnioch i Jakub Wierzbicki przygotowywali się po kierunkiem polonistki, Renaty Juśkiewicz, natomiast Natalia Pasek i Bartosz Wojtyś to uczniowie Moniki Pabian. Ósmoklasistą zwolnionym z tegorocznego egzaminu z języka polskiego jest także Antoni Zawadzki, który już jako uczeń klasy siódmej zyskał przywileje związane z tytułem finalisty Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.
ZPO w Morawicy